Četrtek,
28. 2. 2008,
21.00

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 28. 2. 2008, 21.00

8 let, 8 mesecev

Chevrolet nubira 1,6 SX

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ko "damo na tehtnico" zmogljivosti, udobje in spisek opreme, potem ugotovimo, da je v nubiri hudimano veliko avta za dano ceno. Kdor je štirivratno nubiro ocenil za štorasto limuzino, se je zmotil.

Nubira se je kot chevrolet amerikanizirala le navidezno. Pri tem je sicer res, da vse niti drži v roki General Motors, največji avtomobilski proizvajalec na svetu. Po drugi strani pa je Louis Chevrolet prišel iz Evrope, pa čeprav davnega leta 1900. Evropsko je tudi oblikovanje, ki ga je prispeval oblikovalski studio Pininfarina in kdo ve, če je korejskega kaj več kot samo ime - "nubira".

Zunanjost, notranjost

Nekdaj smo ugotavljali, da se pri Daewooju trudijo, kako bi sploh izdelovali avtomobile. Danes pa lahko mirno trdimo, da se trudijo s svojimi izdelki tudi ugajati. Dinamično oblikovan pokrov motorja, široke luči in opazne prednje reže za zrak poudarjajo športnost, kromirani dodatki pa ne popestrijo samo zunanjosti. V dokaj lični in sivo umirjeni notranjosti najdemo tudi mehko obloženo plastiko in kar nekaj uporabnih odložišč. Notranjost nubire daje razmeroma dovolj prostora za udobno počutje štirih odraslih potnikov. Za pet tega ne bomo trdili pa čeprav bi prišli navzkriž s kakšnim prospektom, sicer pa to ne velja samo za nubiro. Kadar je zadaj klop, je srednji sedež vedno kazenski, tudi v kakšnem razredu višje. Med množico koristnih odlagališč najdemo pod naslonjalom za roke tudi hlajen predal, tudi sončnim očalom je namenjen predalček pod stropom. Prtljažnik se odpira s stikalom v vozniških vratih ali pa z daljincem. Pač pa si je treba z zapiranjem pokrova mazati roke, ker ni na notranji strani ustreznega držala. Pa vendar glede tega nubira ni v slabi družbi, saj smo v zadnjem času puščali sledove svojih prstov tudi na meganu sedan in na alfi 156. Od treh okroglih merilnikov v nubiri lahko pohvalimo srednjega za hitrost, ki je lično kromirano obkrožen in tistega na levi za vrtljaje motorja. Oba sta pregledna, desni pa ima za naš okus malce preveč nametana kazalca za gorivo in temperaturo hladilne tekočine. Stikala in vozniški vzvodi so povsem na mestu in sploh ima voznik za volanom kar prijeten občutek. Le tega pomagajo soustvarjati med ostalim tudi kovinski odtenki na prečkah volana in okoli osrednjega dela armature.

Vozne lastnosti

Kdor je štirivratno nubiro ocenil za štorasto limuzino, je pač tresnil nekaj na pamet, predvsem pa se je zmotil. To je zelo vodljiv in okreten avto, ki med vožnjo deluje odzivno in neposredno. Podobni občutki so nam bili všeč že pri štiri in petvratnem kalosu. Podvozje je povsem kos obremenitvam, ki jih lahko povzroča 1,6-litrski motor, saj mora ustrezati tudi večjemu, 1,8-litrskemu, ta pa premore 13 konj več. Štirikraki volan "sede" v roke, čeprav ni usnjen. Z obratom in pol na vsako stran je dovolj direkten in primeren za vijugaste ceste. Če je vožnja športna, dveh potnikov zadaj ne bo preveč razmetavalo, ker sta sedali in naslonjali primerno oblikovani. Še bolje jo odnese potnik spredaj, saj dajeta naslonjali prednjih sedežev res dobro bočno oporo. Najbolj pa je seveda poskrbljeno za voznika, ki si lahko po višini prilagodi posebej prednji in posebej zadnji del sedala ter še v križu za povrh. Pa še tole: bočni veter, tudi na avtocesti pri veliki hitrosti, ni neprilika, ki bi nubiro kaj dosti motila.

Zmogljivosti, poraba

Končna hitrost in podatek za pospeševanje sta za 1600 kubikov zelo solidna, sploh pa za limuzino, ki naj bi, glede na svoj namen, dajala prednost manj športnim podatkom. Navor motorja, v kombinaciji z izbranimi prestavnimi razmerji, omogoča varčno vožnjo v peti prestavi tudi pri hitrosti 60 km/h. Pa tudi pri dovoljeni hitrosti na avtocesti (130 km/h) je v avtu še dovolj miru, saj se motor še ne vrti s 4000 vrtljaji. Za prehitevanje je uporabna dolga četrta prestava, ki gre do 160 in še čez po števcu. Med preizkušanjem vozila smo spravili skupaj tudi za en tank bolj umirjene mestne vožnje, pri kateri je poraba znašala 9,3 litrov na sto. Sicer pa se je vedno nekam mudilo in tako je tudi skupna poraba znašala povprečno 10,2 litra. Na prvi pogled kar precej za 1600 kubikov, vendar ni šlo prav počasi.

Cena, tekmeci

V primerjavi s tekmeci moč 1,6-litrskega motorja nubire prav nič ne zaostaja in zmogljivosti torej tudi ne. Glede porabe goriva je nubira primerljiva konkurentom v srednjem razredu, od katerih pa večina ponuja tudi dizelske motorje. V tem množično zastopanem razredu, kjer so cene razporejene med tremi in sedmimi milijoni, so prav gotovo velike razlike med avtomobili. Eni so bolj prestižni, drugi bolj prostorni, tretji skušajo ugajati s ceno ... Nubira še zdaleč ne izgleda ceneno, a nima prestižnega značaja. Prostora v njej ne manjka, a so nekateri tekmeci vendarle bolj prostorni. Ko pa "damo na tehtnico" zmogljivosti, udobje in še zlasti spisek opreme, potem ugotovimo, da je v nubiri hudimano veliko avta za dano ceno. Pomembno vlogo pa naj bi odigralo preimenovanje, ki je bilo gotovo usmerjeno tudi v prepričevanje omahljivcev ... Saj priznate, da se ameriški chevrolet drugače sliši kot korejski daewoo. Če pa že hočete da poimensko navedemo tipičnega tekmeca nubiri, potem naj bo to hyundai elantra.