Ciril Komotar

Sobota,
19. 12. 2015,
1.40

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 19. 12. 2015, 1.40

9 let, 1 mesec

BMW 335i coupe performance

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Preizkušena strupena trojka je dokazala, da se tako športno nastrojenemu avtomobilu najbolje poda zmogljiv bencinski motor.



Že prvič smo si želeli bencinarja

Eno "trojko", obogateno s športnim paketom performance, smo že preizkusili. A takrat je tehnično vzorne komponente okoli zavojev poganjal dizelski štirivaljnik v kombinaciji z ročnim menjalnikom. Zapisali smo, da bi takšnemu športniku mnogo bolje pristajal zmogljiv bencinski motor in, glej ga zlomka, tokratno testno vozilo je bilo opremljeno z bencinskim turbošestvaljnikom s kar 306 "konji".

Kakšno je srce v praksi?

Zagon motorja pospremi kovinski zvok dveh prebujenih izpušnih cevi, ki ne kličeta po pozornosti samo zaradi impresivne zvočne kulise, ampak tudi zaradi "hardcore" videza. Divje, strastno, pogumno in nenasitno so pridevniki, ki zelo dobro opišejo celotno grmečo izkušnjo. Tako zdravega zvoka ob poseganju v najvišje vrtljaje že dolgo nismo slišali. Elastičnost in odzivnost sta lastnosti, ki BMW-jeve "bencinarje" odlikujeta že od nekdaj, tu pa še dodatno prideta do izraza. Motor je dragulj (pobral je nagrado za najboljši motor leta 2009 s prostornino od 2,5 do 3 litre), okoli katerega so pri BMW-ju združili še druge vrhunske komponente.

Prvič smo preizkusili BMW-jevo dvojno sklopko

Prvo od teh komponent predstavlja samodejni menjalnik z dvojno sklopko. Ker BMW-jevega sistema do zdaj še nismo preizkusili, slabe izkušnje pa smo imeli s počasnimi sekvenčnimi menjalniki, smo pričakovali veliko. In toliko tudi dobili. Odzivnost oziroma hitrost prestavljanja je (razen pri počasnih manevriranjih na parkiriščih in podobno) zelo hitra, tako kot mora v tovrstnem avtomobilu tudi biti. Prestavna razmerja so odlično izračunana. Sedma stopnja skrbi za nižjo porabo, šesta za najvišjo hitrost. Seveda elektronsko omejeno na 250 kilometrov na uro.

Dirkaška lega

Težko priznamo, a kar je res, je res. 335i performance se zaradi posegov na podvozju ne pelje nič slabše kot v zvezde kovani M3. Vstopi v zavoje tudi pri zelo visokih hitrostih minejo praktično brez podkrmarjenja, prekrmarjenje je zaradi zadostne zaloge moči in ob izklopljeni elektroniki na voljo v vsakem trenutku. Prehod v zdrs je tako lahkoten, kot da bi kos kruha namazali s toplim maslom. Držanje tega avtomobila na meji ni težko opravilo.

Volan ...

... nudi nadpovprečno veliko informacij, ob običajni vožnji pa nudi celo nekoliko preveč odpora oziroma je skoraj pretežak. Čudimo pa se tudi nad posrednostjo krmilnega mehanizma. Trije obrati od ene do druge skrajne točke so za tovrsten avtomobil preveč. V najbolj zaprtih zavojih je dela z obračanjem volanskega obroča preprosto preveč. Priporočamo dokup aktivnega krmiljenja (1345 evrov), da bo vrtenja volanskega obroča manj. V nasprotju z našim "prvim" performance BMW-jem je bil ta brez lučk na sredini, ki bi opozarjale na visoke obrate in vozniku sporočale, v kateri prestavi vozi. Debel in odet v semiš odlično sede v roke. Semiš je med športnimi podvigi dobrodošel, med običajno vožnjo, ko pa voznik ne "švica" v dlani, pa bi bil boljši kar usnjen volanski obroč … Ali pa naj najbolj zagrizeni vozniki s seboj vozijo še dirkaške rokavice. Blago na blago zagotovo ne bo zdrsnilo, tudi, ko bo šlo zares.

Školjke so odlične

Školjkaste sedeže, kot prvič, hvalimo tako zaradi odlične opore tako v bočnem kot v ramenskem delu in tudi zaradi skoraj šokantno visoke mere udobja. Trdimo, da takšen sedež ni nič manj udoben kot običajen usnjen sedež. Priznamo pa, da bi se jim prav dobro podali tudi dirkaški, šesttočkovni varnostni pasovi.