Ciril Komotar

Četrtek,
24. 9. 2009,
11.57

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 9. 2009, 11.57

9 let, 2 meseca

Alfa romeo giulietta JTDm 170

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Giulietta je na testu dokazala, da nudi dostojno konkurenco vsem tekmecem v razredu, opremljena z zmogljivim dizlom pa je lahko tudi zelo varčna.



Ime je staro več kot pol stoletja ...

Giulietta, imenska naslednica Alfine lepotice iz petdesetih in šestdesetih (in tudi iz osemdesetih) ter dejanska naslednica modela 147, se s svojo več kot pol stoletja staro mamo lahko poistoveti na več področjih. Seveda izstopajo izzivalne poteze, ki se vroči italijanki s tako prijetno zvenečim imenom dobro podajo. Pločevina je ukrivljena na način, ki izzove pregrešne misli, še posebej če se po giulietti sprehodimo s prsti.

Je erotika premočna beseda?

Zadnjica je zajetna, a zelo očitno v formi. Seksi zadnje luči z LED-diodami "narišeta" postrani šestici in kdor bo alfo na cesti dohitel ponoči, ju bo (šestici) videl v "najlepši luči". Atraktivni repertoar se znotraj nadaljuje z nezmanjšanim zanosom. Netipično velika stikala klimatske naprave niso samo privlačna, z njimi je užitek upravljati. Enako velja za stikala meglenk in sistema start&stop malce višje in za prestavno ročico z veliko "kroglo" na vrhu. Tudi na splošno je notranjost dobro sestavljena, deluje že kar nemško kompaktno.

Nad prednjimi sedeži nismo navdušeni

Zanimivi (v sredinskem delu narebrani) sedeži, značilni za alfe, prinesejo prvi minus. V njih smo težko našli popoln položaj za volanom (nekateri člani uredništva so tarnali bolj kot drugi). Morda je bilo krivo dejstvo, da smo si želeli volanski obroč nastaviti nižje, kolikor je šlo. Bočne opore je glede na cestne zmogljivosti premalo, največ težav pa smo imeli z nastavljanjem naklona naslonjala. Za roko je preprosto premalo prostora, v napoto pa je tudi varnostni pas. Na zadnji klopi je zaradi radodarnih mer dovolj prostora tudi za večje, prtljažni prostor pa je s 350 litri zgolj povprečen, na avtocesti pa smo pogrešali boljšo zvočno zatesnitev.

Sistem DNA je serijski

Trend vse trših in vse bolj športno pristranskih kombilimuzin se z giulietto nadaljuje. Kako se tudi ne bi, saj avtomobil ne skriva športnih ambicij. Kako zelo pa bo voznik vključen v športno igro, pa je odvisno od (serijskega) stikala DNA, ki smo ga dodobra spoznali in pohvalili že pri prvem testu mita. N (normal) bo verjetno program, ki bo vklopljen najdlje časa, hkrati pa je to izhodiščna nastavitev sistema ob zagonu motorja.

Dynamic izostri čute in dvigne tlak

Šele D (dynamic) stvari zares spremeni. Stopalka za plin postane bistveno bolj odzivna, volanski obroč tudi, nagibanja karoserije med zavoji je manj, ESP posreduje pozneje. Zdaj giulietta ni športnica samo po duši, ampak tudi zares … Dinamično poslanstvo opravi več kot zadovoljivo, k čemur pomaga tudi elektronska zapora diferenciala Q2. Zadeva deluje izvrstno, hvalimo tudi nemoteče posredovanje ESP-ja. A visoke ravni najbolj športnih tekmecev (tudi zaradi prevelikega nagibanja karoserije in premalo komunikativnega volana) ne doseže, kar je razumljivo. Vendar le ne gre za najbolj športno različice giuliette. V zavojih zato od nje nismo zahtevali nemogočega (kljub temu pa nas je mnogokrat presenetila), prostor za izboljšave pa vidimo predvsem v izboljšanju blaženja na slabših podlagah.

Motor je pravi biser

125-kilovatni dizelski motor hvalimo zaradi uglajenosti, velike zaloge moči in hipne odzivnosti. Moč motorja je na voljo v dveh popolnoma različnih značajskih oblikah, kar je seveda pogojeno z uporabo stikala DNA. Že programa normal in allweather (zimski režim delovanja) 170 "konjev" ne skrivata, program dynamic pa postreže s kratkotrajnim "overboostom" oziroma povečano zmogljivostjo motorja. Razlika v živahnosti in odzivnosti je tudi zaradi dodatnih 30 njutonmetrov navora takrat očitna. Hvalimo porabo, ki se je po zaključenem testnem krogu zaustavila pri 6,7 litra.

Cenovno ugodnejša od tekmecev

Cenovno giulietta presega plebejske tekmece, kar je razumljivo. Postavila se je ob bok tekmecema, kot sta audi A3 in BMW 1, poleg pa velja prišteti še golfa, ki zna biti zaradi širokega izbora opreme tako "plebejski" kot premiumski predstavnik razreda. Grobo primerjanje cen pokaže, da bi kupci enako zmogljivega in približno enako opremljenega golfa zanj odšteli od tri do štiri tisočake več, kupci BMW-ja od pet do šest tisočakov več, kupci audija A3 pa lahko celo do osem tisočakov več. Audi in BMW bosta v letu ali dveh dočakala menjavo generacije, a vsaj do takrat jima bo giulietta, kakor tudi golfu, kljub nekaj minusom (ergonomija, zvočna zatesnitev) zagotovo brez težav stala ob strani oziroma bo zaradi nekoliko nižje cene nudila dostojno, pa čeprav za zadržane kupce preveč kričečo alternativo.