Gregor Pavšič

Torek,
27. 1. 2015,
22.16

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 27. 1. 2015, 22.16

7 let, 1 mesec

Twingov prototip so razvili Slovenci, vozili smo ga na Grobniku

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Športnega renault twinga še skrivajo, Slovenci pa smo že razvili njegovo prvo dirkaško različico. Namenjena je mladim začetnikom v avtošportu, v ospredju so nizka cena, dobro podvozje in izenačenost.

Zapuščina in vizija Ameedeja Gordinija še živita

Renault ima dolgo in bogato zgodovino športnih različic svojih ljudskih avtomobilov. Torej tistih vozil, ki so bile nasprotje visokotehnološkemu razvoju formule ena in so ponujale športne užitke za volanom širšim francoskim in tujim množicam. Zapuščina in vizija Amedeeja Gordinija sta bila desetletja tesno povezana z modro-belimi Renaultovimi avtomobili.

Gordini je postal sinonim cenovno dostopnega športnega avtomobila, ki nudi nadebudnim mladeničem enake pogoje za medsebojno primerjavo. Odgovarjali so torej na vprašanje, kdo v skupini prijateljev je resnično najbolj spreten za volanom. Torej ne tisti, ki najbolj izziva z vožnjo v vsakdanjem prometu, temveč kdor zmaga v primerjavi z uro in tekmeci na zaprti dirkaški progi.

Medtem ko v Parizu športnega twinga še skrivajo, ga Slovenci že imamo

Tretja generacija twinga, ki jo izdelujejo v novomeškem Revozu, za zdaj uradno še ni zapisana športnim genom. Izrazito dinamičnejši twingo, morda z oznako RS, sport ali ponovno gordini, za zdaj še ni uradno potrjen. Toda avtomobilski paparaci so Renaultove voznike že ujeli pri testiranju takega avtomobila, ki bo imel sicer še vedno trivaljni 900-kubični bencinski motor, a iz njega bodo potegnili dobrih 100 "konjev". Kdo ve, morda bo omogočal tudi izklop sistema proti zdrsevanju pogonskih zadnjih koles ...

Slovenci pa smo Renaultovce že prehiteli. V Domžalah je nastala prva dirkaška različica novega twinga, ki bo letos skupni imenovalec novoustanovljenega pokala Twingo na dirkališčih v srednji Evropi. V sodelovanju s češko ekipo Krenek Motorsport so ga razvili in pripravili pri ekipi Lema Racing.

"To je prvi izdelani twingo, ki smo ga kot tehnični dobavitelji mednarodnega pokala razvili kot vstopni model v svet avtomobilskega športa. Zato smo večino elementov vozila, od motorja, do zavor in menjalnika – pustili serijske. Prepričani smo, da se bodo na dirkah dobro obnesli, s tem pa smo tudi omejili nakupno ceno avtomobila in poznejše stroške vzdrževanja," nam je povedal Miro Marinšek, ki je alfa in omega domžalske ekipe.

Izpušni sistem dodal osem "konjev", špartanska notranjost in plastika odvzeli kilograme

Pokalnega twinga poganja 900-kubični trivaljni atmosferski bencinski motor. Motorja in njegove elektronike niso spreminjali, zato pa je Regazzonijev izpušni sistem twingu dodal okrog osem "konjskih" moči. Voznik ima tako na voljo okrog 78 "konjev", ki se prek serijskega ročnega petstopenjskega menjalnika prenašajo na zadnji par koles.

V twingu je kajpak le nujna Sparcova dirkaška oprema in voznikov sedež, zato je masa brez voznika 860 kilogramov, na dirkah pa bo morala biti skupaj z voznikom vsaj 950 kilogramov. V primerjavi s serijskim je dirkalni twingo tudi dober centimeter bližje tlom. Na dirkah bodo uporabljali 15-palčne gume znamke Nankang dimenzije 195/50 R15.

Dirkaški twingo brez davka stane 12.700 evrov, njegovi lastniki pa bodo morali na sezono računati še z okrog tri tisoč osnovnimi vzdrževalnimi stroški.

Prazna grobniška steza ni pravo mesto za ta avtomobil

Ko smo v nedeljskem dopoldnevu na hrvaškem dirkališču Grobnik dobili ključe prototipnega pokalnega twinga, je v zaledju Reke naletaval sneg, ovinki s pregovorno grobim asfaltom pa so bili skoraj povsem osamljeni. Ker smo med ovinki izrazito uživali že s serijskim twingom s turbo motorjem , po našem prepričanju nudi največ vozniških užitkov v razredu pod 15 tisoč evri, smo na dirkaški preizkus tudi čakali s toliko večjo nemirnostjo.

Seveda smo se v trenutku, ko smo se skobacali prek vgrajene varnostne kletke na edini preostali sedež v avtomobilu, povsem zavedali realnih twingovih sposobnosti in namembnosti. Ta twingo kajpak ni brutalni brezkompromisni dirkalnik, ki bi bil s ceno nekaj sto tisoč evrov dostopen le bogatim stricem, sinovom ali tistim srečnežem, ki v dragem avtomobilskem športu lahko računajo na pomoč pokroviteljev.

Twingo povzema pol stoletja staro izročilo gordinijev

Ne, slovenski pokalni twingo povzema pol stoletja staro izročilo gordinijev in je namenjen mladim in neizkušenim fantom in dekletom, ki jih zanima filigransko natančno obvladovanje avtomobila. Večina svetovnih prvakov je v različnih disciplinah avtošporta začela prav v najšibkejših avtomobilih. Ti nimajo veliko moči, zato se mladi voznik naučijo izkoristiti zavore, vsak milimeter dirkaške linije in nastavitve avtomobila. To je bistvo dirkaškega športa tudi pozneje pri močnejših dirkalnikih.

Vožnja? Igrivost, občasna živčnost in malo prestavljanja

Na praznem Grobniku pokalni twingo zaradi pretežno serijske zasnove kajpak ne zagotavlja adrenalinske bombe. Toda zato ni kriv avtomobil, temveč dejstvo, da meter stran od nas ni v istem hipu vozilo še vsaj deset ali petnajst motiviranih mladcev v enakih avtomobilih.

V hrupni notranjosti, kar je posledica predelanega izpušnega sistema iz italijanske družbe Regazzoni in povsem špartanske notranjosti brez izolacije, vrtljaji motorja pridno naraščajo tja proti 5.600 vrtljajem, ko je treba pretakniti prestavo višje. Blizu te meje nas na pretikanje opozori tudi lučka nad digitalnim prikazovalnikom. Po dolgi štartno-ciljni ravnini smo si spet zamislili, kako napet bi bil boj za idealen položaj za vstop v prvi ovinek na pravi izenačeni dirki.

Z njim bo užival vsak, a na meji ga ne bo enostavno peljati

In ko je twingo zapeljal v ovinek, je pokazal ves potencial. Čeprav avtomobil nikakor še ni bil optimalno nastavljen, saj so ga v Marinškovi fantje še spreminjajo naklone koles in oddaljenost od tal, prav tako pa naj bi omejili tudi celoten hod volanskega sistema od skrajne leve do skrajne desne točke, je v ovinkih dal vtis igrivosti. Da, občasno in predvsem pri ostrejšem zaviranju tudi rahle nemirnosti. Z njim bo užival vsak, a na meji (sploh v dežju) ga ne bo enostavno peljati.

Slovensko znanje: vzmeti, plastična zadnja vrata s pleksi steklom, pletenice ...

Tale pokalni twingo je dejansko v veliki meri slovenski. Če njegovo zasnovo izdelajo v Revozu, ima dirkaška različica na sebi tudi veliko slovenskega znanja.

Namesto steklenih zadnjih vrat je Marinšek sam izdelal snemljiva plastična vrata s pleksi steklom (nižja masa in nižja cena nadomestnih delov), njegov je tudi atraktiven zadnji spojler na strehi malčka, plastični pragovi, aerodinamični dodatki in odprtina za zračenje na strehi.

Nastavljivi blažilniki so Eibachovi iz Nemčije, vzmeti pa Amortizerjeve iz Dola pri Domžalah. Tudi pletenice pri sprednjem zavornem sistemu so uredili v Lescah.

Do zmage s poznavanjem in izkoristkom telemetrije?

Posebnost twinga bo tudi vgrajen sistem telemetrije AIM s podporo signala GPS, ki bo vozniku posredoval vse ključne informacije o izkoristku avtomobila za vsak meter dirkaške steze. Ključ do uspeha v novorazpisanem pokalu bo morda vsaj v prvi sezoni ležala prav v poznavanju telemetričnih podatkov in zmožnosti njihove uporabe za bolj učinkovito vožnjo in tudi optimalne nastavitve podvozja.