Gregor Pavšič

Sobota,
18. 4. 2015,
0.23

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 18. 4. 2015, 0.23

7 let, 7 mesecev

Snežna pomlad, junaške vožnje brez zavarovanja, dirkaški masaker (video)

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Reli Maribor se je začel v skoraj zimskih razmerah, uvodni del relija so zaznamovali številni preobrati in tudi nesreče. Reli je dobil izkušeni Darko Peljhan (mitsubishi lancer EVO 10).

Video - posnetek relija HP 8 Koroški most

Skoraj makadamske gume in diferenciali za hitro vožnjo po makadamu

Makadamski odseki na slovenskih avtomobilskih dirkah so prej velika izjema kot pravilo. Pravi zadnji makadamski reli smo videli davnega leta 1994 nad Cerknico, danes pa po tej podlagi, ki je v razvitem avtomobilskem svetu osnova večine relijev, vozijo le še redko. Pričakovano so bili danes nad Rušami v ospredju štirikolesno gnani dirkalniki, ki so do zdaj dobili še vse hitrostne preizkušnje. Najhitreje je skozi pasti dirkal Darko Peljhan, eden najbolj izkušenih voznikov relija v Sloveniji, ki je za dirkaški volan prvič sedel že leta 1991. V zadnjem času je odpeljal tudi precej makadamskih relijev v Italiji.

"Tam sicer vozimo s pravim makadamskim podvozjem in gumami, tu pa je le del relija na makadamu in zato je potreben kompromis. Z našimi gumami, ki nimajo dodatno močnejšega roba, ne smeš preveč drseti. V tem primeru lahko hitro prebiješ gumo. Težava je tudi pri zaviranju, saj je treba začeti upočasnjevati precej prej kot s pravimi makadamskimi gumami," pravi Peljhan. Štirikolesno gnani mitsubishi lancer EVO 10, ki je Peljhana in njegovo sovoznico Tino Lazar pripeljal do vodstva, je seveda pravo orožje za makadamske ceste. Mehanski in sprednji diferencial nudita pravšnji oprijem, voznik pa ima na voljo še elektronsko nastavljiv sredinski diferencial. Ta razporeja moč in navor med sprednjo in zadnjo osjo.

Še dobro, da je mitsubishi v hrvaški lasti - slovenski dirkač plača "le" štiri tisoč evrov odbitne franšize

Če so v vsakdanjem prometu danes skoraj vsi novi avtomobili kasko zavarovani, to za dirkalnike ne velja. Zavarovalne premije so namreč tako visoke, da se za njega odločijo le redki vozniki. O kasku zavarovanju dirkači govorijo s ciničnim nasmeškom, saj ga praktično ne poznajo. Na eni strani je nezanimanje slovenskih zavarovalnic oziroma v primeru teoretične sklenitve razmerja zelo visoke premije.

"Moj mitsubishi je last hrvaškega voznika Juraja Šebalja, ki je kasko zavarovanje uredil tam. Tako odbitna franšiza za nas znaša 4.000 evrov. Če bi bil mitsubishi v naši lasti, bi celoten strošek popravila morali plačati sami," je povedal Aljoša Novak, ki je danes zjutraj na reliju v Mariboru najprej vodil, nato pa avtomobil razbil v pohorskih smrekah.

Kasko zavarovanja dejansko poznajo le ekipe, ki svoje dirkalnike oddajajo različnim voznikom. Dirkač, ki na drugi strani vozi svoj lasten dirkalnik, si kasko zavarovanja seveda ne more niti privoščiti. Pri najemu dirkalnikov kasko zavarovanje uredi ekipa, v lasti katere je avtomobil. Dirkač nato pred vsakim štartom zastavi potrebno kavcijo za odbitno franšizo. To je ustaljena praksa, najem dirkalnika brez te kavcije praktično ni mogoč.

Cene se razlikujejo od moštva do moštva, vpliv nanje pa imata tudi zgodovina dirkača in pogostost njegovih nesreč. Višina odbitne franšize lahko sega od 15 tisočakov za dirkalnik S2000 do okrog štiri tisoč evrov za dvokolesno gnane dirkalnike razreda R2. Njihova nakupna cena je okrog 60 tisoč evrov.V Sloveniji je kasko zavarovanje dejansko mogoče urediti le prek tujih zavarovalnic, ki so specializirane za avtomotošport. V Veliki Britaniji ponujajo zavarovanje, kjer je višina zneska, poleg vrednosti dirkalnika, še najbolj odločilna od kakovosti in zanesljivosti voznika.

Po HP 3: s ceste tudi lanski zmagovalec Aleks Humar

Na tretji hitrostni preizkušnji je Darko Peljhan (mitsubishi lancer EVO 10) še povečal prednost pred Janijem Trčkom (mitsubishi lancer EVO9), Gašper Verbič (škoda fabia 1,4) pa je bil spet hitrejši od številnih močnejših avtomobilov. Na tej hitrostni preizkušnji je moral odstopiti lanski zmagovalec Aleks Humar (renault clio R3T). Že zjutraj je s prebito gumo in dvema vrtenjema zaostal tri minute in izgubil vse možnosti za zmago, nato pa je v enem izmed ovinku še zdrsnil po cesto. Med drevesi je imel precej sreče, da škode na dirkalniku ni bilo več.

V skupni razvrstitvi je vodstvo ubranil Darko Peljhan (mitsubishi lancer EVO 10), ki ima pred Janijem Trčkom (mitsubishi lancer EVO9) 37,2 sekunde prednosti. Na HP 4 je Trček nadoknadil 11,4 sekunde in napovedal, da reli v Mariboru še ni končan.

"Za zdaj vse poteka super. Vse bolj spoznavam avtomobil, ki se obnaša precej drugače od lancerja EVO9. Tistih 200 kilogramov večje mase se še kako pozna. Občutek imaš, da nisi hiter. Toda enostavno moraš voziti naprej. Na 3. hitrostni preizkušnji sem tudi zadel v balo sena, takrat mi je ugasnil avtomobil," je razlagal Peljhan, ki bo s svojo rutino v nadaljevanju relija le stežka oddal vodstvo in rekordno 28. zmago za slovensko državno prvenstvo.

Po HP2: Novak začel hitro, a nato razbil dirkalnik

Na cilju prve hitrostne preizkušnje Šumik, ki se konča na nadmorski višini dobrih tisoč metrov, je zjutraj snežilo. V nekaj zadnjih ovinkih se je sneg oprijemal cestišča, vmesna etapa do naslednje hitrostne preizkušnje je bila že zasnežena. S prvimi 12 kilometri je z naskokom najbolje opravil Aljoša Novak (mitsubishi lancer EVO9), ki je imel 10,6 sekunde prednosti pred Darkom Peljhanom (mitsubishi lancer EVO10), 31,5 sekunde pred Janijem Trčkom (mitsubishi lancer EVO9), sledil je še Grega Premrl (citroen DS3 R3) in najhitrejši dirkač divizije I Jan Mrak (MG ZR 105).

Previdneje je vozil Friderik Vajnhandl (renault clio R3), ki je izgubil minuto in pol. Še veliko slabše se je godilo lanskemu zmagovalcu relija in aktualnemu državnemu prvaku Aleksu Humarju (renault clio R3T). V enem izmed ovinkov je zdrsnil in zadel z zadnjim desnim kolesom ob brežino. Ob trku je zlomilo platišče, ki sta ga morala s sovoznikom Florjanom Rusom menjati. Izgubila sta več kot tri minute in padla na rep razvrstitve. Na naslednji hitrostni preizkušnji sta poskušala napasti in nadoknaditi vsaj del izgubljenega časa, a sta se kar dvakrat zavrtela. Humar po HP 2 zaostaja 3 minute in 51 sekund.

Na drugi hitrostni preizkušnji, ki je karavano relija pripeljala z vrha Pohorja nazaj v Ruše, je spet prišlo do pomembnih preobratov. V zadnjem kilometru hitrostne preizkušnje je s ceste zletel vodilni Aljoša Novak, ki je mitsubishija parkiral pod cesto. V neposredni bližini je s ceste odneslo tudi Grego Premrla, ki je prav tako odstopil. Na drugi strani je vse izkušnje dobro unovčil Peljhan, ki je imel 12,7 sekunde prednosti in v skupnem seštevku po HP 2 tekmecem beži že za 34 sekunde.

"Zelo zahteven začetek relija. Poskušal sem voziti čisto in brez večjih napak, a vseeno lancerja desete evolucije šele spoznavam. Že dalj časa ga nisem vozil. Ko smo na prvi preizkušnji pripeljali na makadam, me je skoraj zavrtelo," je povedal Peljhan.

Na drugi HP je bil Peljhanu najbližje Gašper Verbič (škoda fabia 1,4), vodilni dirkač divizije I. Verbič je bil tudi sekundo hitrejši od Trčka, za sedem sekund pa je prehitel tudi svojega tekmeca v diviziji I Jana Mraka. Skupno so po HP 2 v prvi peterici kar trije vozniki divizije I.