Četrtek, 9. 8. 2012, 11.03
9 let, 2 meseca
Večina odsluženih avtomobilov v Sloveniji ponikne neznano kam

Razgradijo le petino vozil
Na leto je izrabljenih približno 50.000 vozil, vsako leto pa trije obrati za razstavljanje na treh območjih v Sloveniji prevzamejo in razgradijo le okoli 10.000 vozil.
To pomeni, da je ustrezno predelana le petina vozil, okoli 40.000 pa se jih "izgubi", so sporočili iz podjetja Saubermacher Slovenija, ki je skupaj z družbama Karbon in Avtotransporti Kastelec ustanovilo podjetje Ekomobil. Temu so uvozniki in proizvajalci avtomobilov podelili koncesijo za ravnanje z izrabljenimi vozili.
Aprila je namreč začela veljati uredba o ravnanju z izrabljenimi motornimi vozili, ki skrb za izrabljena motorna vozila prenaša z javne službe na uvoznike in proizvajalce same, hkrati pa zaostruje pogoje za odjavo vozila iz prometa in opravljanje dejavnosti obdelave izrabljenih motornih vozil.
Kazni od tisoč do 30 tisoč evrov
Kazni za kršitve uredbe se gibljejo od 1.000 evrov za fizične do 30.000 evrov za pravne osebe oziroma zbiralce, ki vozil ne predajo obratu za razstavljanje. Z globo 250 evrov se po uredbi lahko kaznuje tudi lastnika vozila, če vozila ni na lokaciji, ki jo je navedel ob odjavi.
Kot ugotavljajo v Saubermacherju Slovenija, sta problematična nadzor in sankcioniranje kršilcev, ki ju izvajajo ustrezni organi, saj dozdajšnja praksa kaže, da sta bila nedosledna oziroma ju skorajda ni bilo.
V centru za razgradnjo vsako predano vozilo na strokoven način najprej osušijo vseh tekočin, sledita razgradnja in sortiranje delov, ki so namenjeni ponovni uporabi oziroma recikliranju, vse do karoserije, ki mora biti predana v drobilnik za dokončno uničenje.
Z novo uredbo se do leta 2015 predpisuje najmanj 85-odstotna predelava vozil, po tem letu pa 95-odstotna.
Kljub uredbi se večina odsluženih vozil "izgubi"
Eden od razlogov, da je predaja bistveno manjša od načrtovane, je po mnenju Saubermacherja Slovenija zloraba instrumenta začasne odjave oziroma izjave o lokaciji vozila.
Evidence, ki naj bi zajemala že več kot 150.000 izjav, nihče ne nadzoruje, zato uradno odjavljeni avtomobili končajo v izvozu, predvsem na Balkan, na odlagališčih v naravi ali črnih odpadih. Tam jih deloma razstavijo in prodajo za rezervne dele, ostanek pa zavržejo ali prodajo za staro železo, so še navedli v Saubermacherju Slovenija.