Četrtek, 27. 3. 2025, 12.20
4 dni, 23 ur
Polovico novih avtomobilov ZDA uvozijo
Trump potrdil: za uvoz avtomobilov in delov v ZDA dodatne 25-odstotne carine

Ameriški predsednik Donald Trump je potrdil nove 25-odstotne uvozne carine za avtomobile in sestavne dele, ki niso izdelani v ZDA.
Kot je napovedal že ob izvolitvi, je Donald Trump za 2. april potrdil uvedbo dodatnih 25-odstotnih uvoznih carin za nove avtomobile in sestavne dele, ki niso izdelani v tovarnah v ZDA. Trump je s tem napovedal "izjemno rast" za ameriško avtomobilsko industrijo.
Lani so v ZDA uvozili okrog osem milijonov avtomobilov, kar je bila približno polovica vseh prodanih v ZDA. Z novimi carinami bo najbolj na udaru Mehika, kjer imajo tovarne BMW, Ford, Nissan, Volkswagen in Toyota. Poleg Mehike med uvoznike sodijo tudi Kanada, Nemčija, Japonska in Južna Koreja.
Carine bodo udarile tudi ameriške proizvajalce
"Kdor bo avtomobile izdeloval v ZDA, ne bo prejel višjih carin," je zatrdil Trump. Mnogi proizvajalci že imajo tovarne v ZDA, na primer BMW v Spartanburgu v zvezni državi Južna Karolina. Tam izdelujejo modele X3, X4, X5, X6, X7 in XM, avtomobile serije 3 pa uvažajo iz Mehike.
Carine bodo udarile tudi ameriški General Motors (GM), ki izdeluje nekatere modele in sestavne dele v Kanadi, na Kitajskem in v Mehiki. Izjema ne bo niti ameriška Tesla, ki avtomobile sicer izdeluje lokalno, uvaža pa nekatere sestavne dele. Proizvajalci so za razliko od Trumpa napovedali zaostritev razmer na trgu, iskanje rešitev za višje stroške in tudi višje cene za kupce avtomobilov.
Za avtomobile iz EU je trenutna carinska stopnja v ZDA pri 2,5 odstotka. S temi dodatnimi carinami bi se tako zvišala na 27,5 odstotka. V EU je medtem carinska stopnja za ameriške avtomobile pri desetih odstotkih.
Prvi odziv tudi že iz Bruslja
Na Trumpovo najavo se je že odzvala predsednica Evropske komisije von der Leyen. V prvem odzivu je zapisala, da globoko obžaluje ameriško odločitev.
Avtomobilska industrija je po njenih besedah motor inovacij, konkurenčnosti in kakovostnih delovnih mest, ki jih zagotavljajo tesno integrirane dobavne verige na obeh straneh Atlantika. Carine so po drugi strani davki – slabe so za podjetja, še slabše pa za porabnike tako v ZDA kot v EU.
Analitki: Avtomobili bodo dražji
"Najavo dodatnih carin bomo proučili skupaj z drugimi ukrepi, ki jih ZDA načrtujejo v naslednjih dneh," je navedla. Dodala je, da si bo EU še naprej trudila najti rešitve s pogajanji, pri čemer pa bo kot velika trgovinska sila ščitila interese delavcev, podjetij in potrošnikov po EU.
Po podatkih ameriškega ministrstva za trgovino so ZDA leta 2024 uvozile za 214 milijard dolarjev avtomobilov – večinoma iz Mehike, Kanade, Južne Koreje, Japonske in Nemčije. Ameriški analitiki opozarjajo, da bodo Trumpove carine podražile avtomobile v ZDA.
Nekatere države že napovedale protiukrepe
Kitajska: "Še nobena država razvoja in blaginje ni dosegla z uvajanjem carin," je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Guo Jiakun. Ob tem je zavrnil možnost nižjih carin za Kitajsko, če bo ta privolila v prodajo družbenega medija TikTok ameriškemu kupcu, ki jo je v sredo omenil Trump.
Japonska: Japonska vlada je opozorila, da bodo imele višje carine občuten vpliv na gospodarske odnose z ZDA in svetovno gospodarstvo. Japonska je ena najpomembnejših gospodarskih in strateških partneric ZDA, njena podjetja pa so največji tuji neposredni vlagatelj v ZDA. Poleg tega je desetina delovnih mest na Japonskem vsaj posredno povezanih z avtomobilsko industrijo. Japonski premier Shigeru Ishiba je napovedal, da bo vlada preučila "primeren odziv".
Evropsko združenje proizvajalcev avtomobilov (ACEA): "EU in ZDA morata začeti dialog, da bi našli takojšnjo rešitev za preprečitev carin in škodljivih posledic trgovinske vojne."
Nemčija: Združenje nemških avtomobilskih proizvajalcev je napoved zvišanja carin označilo za "usoden signal za prosto trgovino". Nemški gospodarski minister Robert Habeck pa je pozval k "odločnemu odzivu". "Jasno mora biti, da ne bomo popustili ZDA. Moramo pokazati moč in samozavest," je dejal.
Francija: Povračilne ukrepe je napovedal tudi francoski finančni minister Eric Lombard. Trumpovo napoved je pospremil z besedami, da se "sovražnost povečuje". Kot je poudaril, EU nima druge možnosti, kot da zviša carine na uvoz ameriških izdelkov.
Brazilija: Tudi brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva je dejal, da Brazilija "ne more le mirno gledati" takšnega zviševanja carin. Njihove posledice za brazilsko gospodarstvo je treba še preučiti, v vsakem primeru pa bodo izbrali pristop, dober za Brazilijo, je dodal.
Velika Britanija: Britanska finančna ministrica Rachel Reeves je medtem poudarila, da si na Otoku ne želijo zaostrovati trgovinskih vojn. Britanska vlada je zato po njenih besedah "v obsežnih pogovorih" s Trumpovo administracijo o trgovinskem sporazumu.
Oglasili so se tudi v združenju ameriških proizvajalcev avtomobilov, kjer so predvsem pozvali k preprečitvi zvišanja končnih cen avtomobilov. "Bistvenega pomena je, da se carine izvajajo na način, ki preprečuje zvišanje cen za potrošnike in ohranja konkurenčnost severnoameriškega avtomobilskega sektorja," so zapisali v izjavi za javnost.
Prvi mož ameriškega proizvajalca električnih vozil Tesla Elon Musk, ki je tudi Trumpov svetovalec, je priznal, da vpliv višjih carin na cene avtomobilskih delov "ni zanemarljiv". "Naj bom jasen: to bo vplivalo na ceno delov v avtomobilih Tesla, ki prihajajo iz drugih držav," je zapisal na omrežju X.
Trump je medtem EU in Kanadi zagrozil z dodatnimi carinami. "Če bo Evropska unija sodelovala s Kanado, da bi povzročila gospodarsko škodo ZDA, bodo za obe državi uvedene obsežne carine - veliko večje od trenutno načrtovanih - da bi zaščitili najboljšega prijatelja, ki ga je imela vsaka od teh dveh držav," je zapisal na družbenem omrežju TruthSocial.