Petek,
24. 7. 2015,
13.11

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 24. 7. 2015, 13.11

9 let, 1 mesec

Jadranska magistrala postaja ena najnevarnejših cest v Evropi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Več kot dve tretjini 60 let stare Jadranske magistrale sta dobili oceno visokega prometnega tveganja, za obnovo bi Hrvati potrebovali 41 milijonov evrov. Kje so najbolj kritični odseki?

Jadranska magistrala je stara že 60 let

Nekateri odseki Jadranske magistrale, ki so jo na Hrvaškem projektirali pred 60 leti od meje s Slovenijo do meje s Črno goro, predstavljajo visoko varnostno tveganje, po kriterijih programa EuroRap pa so ocenjeni z eno zvezdico, kaže raziskava zagrebške prometne fakultete in hrvaškega avto kluba (Hak).

Kje so najnevarnejši odseki?

V evropskem programu za ocenjevanje cest EuroRap predstavlja ena zvezdica cesto visokega prometnega tveganja. Na Hrvaškem gre za odseke med Senjem in Stinico ter med Novim Vinodolskim in Zadrom, na katerih je veliko pomanjkljivosti. Gre za neustrezne varnostne ograje oz. to, da jih tam, kjer so nujno potrebne, sploh ni. Nevarne so tako skale, ki štrlijo na cestišče, kot tudi nepravilno zgrajeni ovinki, na katerih vozila ob dežju drsijo.

Več kot dve tretjini od skupno 643 kilometrov dolge Jadranske magistrale so ocenili z eno ali dvema zvezdicama, kar je z vidika prometne varnosti prav tako nesprejemljivo.

Odseki z visoko ravno tveganja: Rupa-Matulji, Matulji-Reka, Reka-Bakar, Bakar-Šmrika, Kraljevica-Senj, Karlobag-Starigrad, Starigrad-Maslenica, Šibenik-Trogir, Omiš-Dubci, Makarska-Drvenik, D223-Karasovići, Karasovići-mejni prehod Črna Gora.

Za ustrezno obnovo bi Hrvati potrebovali 41 milijonov evrov

Hrvaški prometni strokovnjaki so predlagali 27 ukrepov za sanacijo vseh nevarnih točk Jadranske magistrale. Na ta način bi najnevarnejše odseke ceste izboljšali do ravni najmanj treh zvezdic, ki zagotavljajo višjo stopnjo varnosti. Predlagana dela so ocenili na približno 311 milijonov kun (41 milijonov evrov).

Lani je v prometnih nesrečah na Hrvaškem umrlo 308 ljudi, kar je za tretjino manj kot leta 2010. Do leta 2020 načrtujejo, da bodo znižali število smrtnih primerov v prometu na približno 200 žrtev.