Gregor Pavšič

Torek,
10. 12. 2013,
8.22

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 10. 12. 2013, 8.22

9 let, 3 mesece

FIA nagradila Slovenca, ki je fička prevrnil v Maretovi "rajdi"

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Marijan Logar je bil nekoč le navdušenec nad avtomobili, ki mu je dirkanje predstavil učitelj na rudarski šoli. Pozneje je postal prvi dirkač Idrije, letos ga je za delo sodnika nagradila tudi FIA.

V mestu, naklonjenem tehniki, je prvi sedel v dirkalni avtomobil

Mednarodna avtomobilska organizacija FIA vsako leto izbere sedem najbolj zaslužnih športnih funkcionarjev. Dve nagradi podeli višjim funkcionarjem, sodnikom in preostalim funkcionarjem ter eno tehničnemu funkcionarju. Ena od obeh razpoložljivih nagrad sodnikov je šla letos v roke Slovencu Marijanu Logarju iz Idrije.

Gre za zaljubljenca v avtomobile, ki se je v tem mestu, zapisanem bogati tehnični dediščini, pred 34 leti prvi začel ukvarjati z avtomobilskim športom.

Navdušil ga je Tour de Europe, učil ga je tudi Karel Ferlež

Logar pravi, da se je s športnim avtomobilizmom prvič srečal okrog leta 1965. Skozi Zakriž, kjer je bil na počitnicah, je potekal vztrajnostni reli Tour de Europe. Nekaj let pozneje je podoben reli spremljal tudi na časovni kontroli v Godoviču.

Ko je v Velenju obiskoval srednjo tehnično rudarsko šolo, je bil med njegovimi učitelju tudi Karl Ferlež. To je bil v takratnem republiškem in državnem prvenstvu relija in gorskih dirk viden predstavnik tako imenovanega nacionalnega razreda, kjer so vozili dirkalniki domače izdelave. Ferlež je vozil citroën diano iz koprskega Cimosa, ob tem pa tudi spačka. Leta 1972 se je z modelom GS podal tudi na vseevropski reli Tour de Europe.

"Fičko je bil takrat najpogostejša izbira začetnikov. Ferlež mi je povedal veliko o dirkah, avtomobil mi je doma pomagal pripraviti tudi poznejši dirkač Robert Medved. Fičo je bil dokaj serijski. Imel je znižano podvozje, varnostno kletko in brušene valje," se začetkov spominja danes 61-letni Logar.

Pri pripravi fička so bili nepogrešljivi tudi napotki takratnega republiškega prvaka Vojka Čučka in prispevek iz ene izmed hrvaških revij.

Prevrnil se je na ovinku, ki je postala Maretova "rajda"

Logar je najprej vozil na turističnih relijih, prvega pravega s hitrostnimi preizkušnjami na zaprtih odsekih cest pa je v okviru republiškega prvenstva odpeljal leta 1979.

Bilo je leto po prvi izvedbi relija Saturnus in dve leti po reliju Loka, ki je bil kot prvi slovenski reli vključen v državno prvenstvo takratne Jugoslavije.

"Skupaj sem odpeljal okrog deset relijev za državno prvenstvo Jugoslavije. Enkrat sem bil tudi sovoznik večkratnemu prvaku Miču Milosavljeviču. Zadnjič sem dirkal leta 1982, nato pa sem pred desetimi leti vozil še pokalnega fiata seicenta na gorski dirki v Ilirski Bistrici," nam je ob podelitvi laskavega priznanja povedal Idrijčan.

V spomin se mu je najbolj vtisnil reli Saturnus, na katerem je bil šesti v razredu. Na planinskih ovinkih se je takrat tudi prevrnil. Logar razkriva, da ta ovinek ožje sorodstvo še vedno pozna kot Maretovo "rajdo".

Dirkati je nehal, še preden je znameniti Saturnus v drugi polovici 80. let potekal tudi skozi Idrijo.

Nad avtošportom je navdušil tudi oba sinova

Logar je bil pozneje tudi inštruktor v idrijski avtošoli, za avtomobilski šport je doma, ob močnem vplivu priljubljenosti bencinskih športov v Idriji, navdušil tudi oba sinova. Oba sta dirkala, Erik Logar je postal tudi sekretar za področje športa pri AMZS.

Delo sodnika, ki mu je letos prineslo prestižno nagrado FIA, je začel opravljati leta 2000 v domačem avtošportnem klubu.