Sreda, 20. 8. 2014, 9.21
8 let, 11 mesecev
Darsov video kaže sporno slovensko zakonodajo pri razvrščanju na avtocesti

Pravilno razvrščanje poveča možnost preživetja do 40 odstotkov
Slovenska policija, Dars in reševalci že leta opozarjajo na potrebo po pravilnem razvrščanju vozil na avtocestah, ko se zgodi prometna nesreča in se posledično pojavijo zastoji. Toda čeprav se stanje in ozaveščenost voznikov vsekakor izboljšujeta, realni primeri še vedno opozarjajo na nezadovoljivo stanje. S pravilnim razvrščanjem naj bi se možnost preživetja poškodovancev povečala do 40 odstotkov.
Kot primer pravilnega razvrščanja vozil izpostavljajo zgornji videoposnetek, čeprav je z njega razvidno, da so vozila z voznega pasu vsaj delno zapeljala prek robne črte tudi na odstavni pas in tako teoretično kršila zakon. Bi se reševalna vozila lahko tako hitro prebila proti kraju nesreče, če bi se vozniki držali črke zakona in zapeljali le do roba voznega pasu?
V Sloveniji mora odstavni pas ostati prazen, v Avstriji ne
Pravilno razvrščanje vozil in umikanje intervencijskim službam je v Sloveniji zakonsko predpisano. Zakon veleva, da se morajo vozila na prehitevalnem pasu umakniti skrajno levo, vozila na voznem pasu pa skrajno desno do robne črte svojega pasu in s tem zagotoviti dovolj prostora za prehod reševalnih vozil. Odstavni pas mora ostati prazen.
Povsem drugače je v Avstriji, kjer se morajo vozila z voznega pasu umakniti skrajno desno in po potrebi tudi na odstavni pas.
Je pri slovenski zakonodaji dovolj prostora za gasilske tovornjake?
Vozniki gasilskih tovornjakov so pri nas pogosto opozarjali, da bi bilo treba tudi v Sloveniji vozila z voznega pasu umakniti na odstavni pas. Ko je na enem pasu tovornjak vlačilec, na drugem pa osebni avtomobil, med njima brez umika na odstavni pas ne more biti prostora še za gasilski tovornjak.
"Dars mora kot upravljavec avtocest in hitrih cest upoštevati veljavno zakonodajo, ki pa jo sprejema in dopolnjuje ministrstvo, pristojno za promet. Vendar je tudi ob upoštevanju naše zakonodaje umikanja vozil intervencijskim vozilom zagotovljen neoviran dostop do kraja nesreče. Ni težava v zakonodaji, težava je v tem, da uporabniki stojijo sredi voznega in prehitevalnega pasu brez varnostne razdalje in po možnosti tudi hodijo po cestišču, kar pa je prepovedano," so nam povedali na Darsu.
Na ministrstvu so nas po komentar glede primerjave slovenske in avstrijske ureditve poslali kar na Dars, čeprav ti kot upravitelji avtocest in hitrih cest zakonodaje seveda ne sprejemajo.