Ciril Komotar

Sreda,
19. 11. 2014,
14.46

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 19. 11. 2014, 14.46

9 let, 2 meseca

Audi prologue concept – tehnični dragulj, ki sodi na modno pisto

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Audi je na avtomobilskem salonu v Los Angelesu s konceptom prologue napovedal novo oblikovalsko obdobje. Tehnologija in čustva bodo še tesneje povezana.

Mark Lichte - oblikovalec, ki je evoluciji dodal steroide

Prvi mož oblikovalskega preporoda, ki bo zvesto sledil Audijevi evolucijski usmerjenosti, je Mark Lichte, vodja oblikovanja pri Audiju. Lichte, čigar zanos in energija se odražata tudi na novem in razburljivem konceptu, je po besedah vodje razvoja Audija Ulricha Hackenberga človek, ki popolnoma razume DNK znamke.

Strategija razvoja oblikovanja je natančno določena in podčrtana z izrazito športnostjo. Po novem bodo audiji skozi dizajn še jasneje izražali predanost tehničnemu napredku.

Več oblikovne agresivnosti, več tehnoloških draguljev

Sprednjemu delu dominira audijev klasični oblikovalski pečat – tako imenovani "singleframe grill", izrazito oblikovana maska z vključenimi štirimi krogi, ki se bo v prihodnosti tudi na serijskih vozilih razširila, zožila in bo nameščena nižje kot do zdaj.

Vsaka od šestih kromiranih vzdolžnih prečk koncepta se na robu razcepi in združi z okvirjem.

Žarometi z matrično lasersko tehnologijo in klinastimi potezami dnevnih LED-svetil so zaradi izdatnih možnosti oblikovanja, ki jih omogočata laserska in LED-tehnologija, relativno majhni, kompaktni in lahki.

Najdete loputo za gorivo?

Velika večina karoserije je seveda aluminijasta, Audi pa je dober odnos s to v avtomobilizmu še zmeraj žlahtno kovino poudaril tudi s širokim koncem okvirja stranskih stekel, ki se v elegantnem loku spusti proti zadku. V zadnji, najširši del loka je na desni strani vključena loputa posode za gorivo.

Videz padajočega zadka odstopa od audijevih običajno strogo odrezanih potez. Zadnje konkavno steklo se v stilu citroëna C6 elegantno upogiba proti notranjosti vozila, vrata prtljažnika se končajo polkrožno. Audijevo novinarsko gradivo zadnji del vozila primerja z eleganco velikih jaht.

Podobno kot spredaj, tudi zadaj v športnem slogu izstopa difuzor iz črno lakiranega aluminija. Audi bi dinamičnost znamke v zavetju elegantnosti velikega kupeja težko poudaril še bolj.

V preprosti in sodobni kabini velik zaslon čez celotno armaturno ploščo

Kabina bolj kot športnost poudarja potovalni del značaja koncepta. Še posebej do izraza pride armaturna plošča z grafično dodelanim vmesnikom, občutljivim na dotik, ki se razprostira po njeni celotni dolžini in samodejno prilagaja različnim načinom vožnje. Analognih merilnikov seveda ni.

Zasnova vmesnika prvič omogoča neposredno elektronsko komunikacijo med voznikom in sovoznikom. Glavno vodilo pri zasnovi vmesnika je bila preprostost. Če želi na primer sovoznik svoje nastavitve načrtovane poti, ki jih je ravnokar določil, poslati na voznikov glavni zaslon, je dovolj poteg s prstom po velikem zaslonu z desne proti levi.

Zaslon na sredinskem grebenu, sestavljen iz izredno tankega in upogljivega materiala, je prilagojen voznikovim potrebam. Omogoča upravljanje klimatske naprave, sprejema vnose pisanja s prsti, omogoča nastavljanje vseh pomembnejših komponent vozila, ko ni v uporabi, pa zdrsne v tanko režo.

Elektronski butler, inteligentni program, na podlagi pametnih telefonov potnikov prilagodi položaj sedežev, delovanje klimatske naprave in predlaga glasbeno izbiro, glede na izkušnje pa ve, kam bo voznik želel peljati, zato temu prilagodi opozorila o morebitnih prometnih težavah na poti.

Dve toni mase do sto v 3,7 sekunde

Kupejevskega orjaka poganja štirilitrski biturbo osemvaljnik V-oblike s 605 "konji" in 700 njutonmetri največjega navora. Ob vključeni funkciji overboost, ki lahko traja do petnajst sekund, se vrednost največjega navora povzpne na 750 njutonmetrov.

Dvotonski kolos pa s pomočjo pogona quattro in osemstopenjskega samodejnega menjalnika tiptronic do sto pospeši v 3,7 sekunde. Audi kot uradno porabo koncepta navaja 8,6 litra na sto kilometrov.

Eden glavnih dejavnikov pri zmerno nizki porabi je dodatna 48-voltna električna napeljava, ki se napaja s pomočjo rekuperacije zavorne energije in različnim električnim porabnikom zagotavlja 12 kilovatov električne energije. Audi namerava to tehnologijo kmalu izkoristiti tudi v serijskih vozilih.

Ste že kdaj slišali za 20-palčne zavorne diske?

Pri voznih lastnostih, podobno kot v kabini, nič ni prepuščeno naključju. Obe premi sta večvodilni, za dobro blaženje skrbi aktivno, samodejno prilagodljivo zračno vzmetenje z različnimi voznimi programi, krmiljenje pa je štirikolesno. Da se študija, ki na ceste ne bo nikoli zares zapeljala, ne bi hitro ustavila, tudi ni bojazni. Sprednje zavore so kar 20-palčne in čeljusti šestbatne.