Četrtek,
28. 3. 2013,
21.37

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Četrtek, 28. 3. 2013, 21.37

8 let

Zakaj nizek krvni tlak in kako se ga znebimo?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Veliko je govora o visokem krvnem tlaku, medtem ko znižanega velikokrat zanemarijo. Namesto predpisanih tablet si lahko tlak zvišate z uživanjem rožmarina, peloda, morskih alg, korenčkovega soka ...

Nizek krvni tlak je ravno tako nevaren kot visok, še predvsem za tiste, ki so ljubitelji gora. Na višini od 1.500 do 1.800 metrov lahko namreč osebe, ki trpijo za znižanim krvnim tlakom, dobijo napad omotice in kratkotrajne lažje nezavesti, kar je lahko zelo nevarno. Prav tako pa lahko vsak nekoliko večji napor povzroči motnje v delovanju srca in krvnega obtoka.

Zakaj se pojavi znižan krvni tlak? Da bi bolje prenašali nadmorsko višino, ni dovolj le, da preženete vrtoglavico, ampak morate, da bo telo kos svojim nalogam, vplivati tudi na izboljšanje stanja vsega organizma. Hiter padec krvnega tlaka namreč nakazuje na zmanjšano vitalnost.

V večini primerov se nizek krvni tlak pojavi zaradi motenj v delovanju žlez z notranjim izločanjem. Tako pri moških odpovedo moda, pri ženskah pa jajčniki. A če spolne žleze ne delujejo tako, kot bi morale, ne trpi le spolnost, ampak vse telo.

Kako lahko na naraven način preprečimo nizek krvni tlak Naravnih ukrepov, kako prebuditi hormonski sistem in dvigniti tlak, je kar nekaj, mi pa vam jih predstavljamo le nekaj. A zapomniti si moramo, da trajnega izboljšanja stanja ne bo, če ne bomo ugotovili razloga, zakaj nam je hormonski sistem zaspal.

Rožmarin Ta mediteranska rastlina ugodno vpliva na žilno živčevje, še posebej na srčne živce. Dobro srčno poživilo je na primer svež rožmarin v starem vinu, priporočljiva pa je vsakodnevna uporaba pri kuhanju. Rožmarin dobrodejno deluje tudi na slabotne in slabokrvne ljudi.

Korenčkov sok Nizek krvni tlak lahko uspešno odpravimo tudi s pitjem sveže stisnjenega korenčkovega soka. Omotičnost in utrujenost naj bi minila že po kratkotrajnem uživanju oranžnega soka. Pitju korenčkovega soka pa se naj bi izogibale osebe, ki imajo visok tlak. Podobno deluje tudi svež skok iz robid. Čeprav gre za isto zelenjavo, samo korenje naj ne bi imelo istega poživljajočega učinka.

Pelod Za zviševanje krvnega tlaka lahko poleg kozarčka rdečega vina in mesa uživate tudi pelod. Spodbuja namreč spolne žleze, prek katerih naj bi pozitivno deloval na vse hormonske žleze. Ljudje, ki so neprestano utrujeni in slabotni, se tega občutka najhitreje znebijo, če pri zajtrku zaužijejo eno čajno žličko peloda. V ekstremnih primerih uživajte čisti pelod, a bodite previdni, saj je njegova intenziteta tako močna, da bi nekdo, ki ima visok krvni tlak, lahko celo doživel kap.

Morske alge Morske rastline zaradi vsebnosti joda in kalija v organski obliki neposredno na naraven način vplivajo na rodne žleze. Za zviševanje krvnega pritiska so primerne vse vrste alg, še zlasti pa tako imenovana morska haloga.

Kava in ostrige Že od nekdaj je znano, da kava pospešuje srčni utrip, torej zvišuje tlak, sploh če je govora o pravi turški kavi. Kava je tako odlična rešitev za omotičnost na višini, medtem ko v nižini (ob morju) pomaga uživanje ostrig, saj ugodno vplivajo na delovanje spolnih žlez.

Ob nizkem tlaku so dobrodošli tudi koreninice omela v homeopatski obliki, rastlina ožepek ali naravni riž.