Četrtek,
5. 7. 2012,
7.42

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Četrtek, 5. 7. 2012, 7.42

8 let

Hrana in pijača v poletnih dneh

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Kako se prehranjevati, da boste imeli dovolj energije in svežine v poletnih dneh, na povsem preprost način.

1. Uživajte lahko hrano Poletna vročina upočasni našo prebavo, zato je pomembno, da začnemo z uživanjem lahke hrane, ki jo lahko telo hitro presnovi. Izogibajte se hrani, ki bo obremenila želodec, zato jejte manj mesa vseh vrst (izjema so ribe) in manj mastnih izdelkov, kot so polnomastno mleko, jogurt, sir …

2. Ohlajajte se Poleti telo porabi več vode za ohlajanje, proces razstrupljanja se upočasni, posledica je več potenja, kot smo ga vajeni čez leto. Pomembno je, da popijemo dovolj tekočine, da lahko ti procesi tečejo normalno, zato pijemo večje količine vode in svežih sokov ter uživamo več svežega sadja in zelenjave. Priporočljivo je tudi pitje zelenega čaja, ki ima veliko antioksidantov, izogibajmo se kavi, alkoholu, sladkanim pijačam …

3. Jejte sveže Namesto pripravljene hrane uživajte sveže sadje in zelenjavo: solate, smoothije, hladne juhe …, v velikem loku se izognite cvrtju in mastnim jedem ter hitri hrani. Na poletnem jedilniku vedno imejte kumarice, paradižnik, brokoli, korenje, redkvice, cvetačo, čebulo, grah, papriko …, od sadja izberite melone, lubenice, jabolka, grozdje, limone, hruške, slive, breskve in jagodičevje. Pazite, da bosta sadje in zelenjava vedno sveža, sicer od vitaminov in mineralov ne boste imeli zelo veliko. Pri pripravi hrani ne pozabite na začimbe, s katerimi lahko uravnavate počutje in telesno toploto: bazilika, koriander, koper, meta, majaron, origano, petršilj, žajbelj, pehtran, šetraj.

4. Napolnite se z energijo Poletna vročina izčrpa telo, zato si privoščite več počitka kot ponavadi in segajte po hrani, ki vas bo hitro napolnila z energijo, zato naj vsebuje več glukoze in veliko vode, da jo telo lažje in hitreje absorbira. Pomagajte si z limonado, pomarančami, melono, lubenicami, kumarami, kalčki, bučami … Učinek morda ne bo takšen kot pri koščku čokolade, vendar velja, da se v velikem loku izogibajte izdelkov iz belega sladkorja in bele moke.

5. Jejte v manjših količinah Prenajedanje nikoli ni dobro, poleti pa se mu nasploh odpovejte, saj boste svoje grehe plačevali dalj časa, ker je prebava počasnejša. To storite tako, da nikoli ne jeste v naglici in vsak grižljaj dobro prežvečite, zato izbirajte lahke obroke – bolj pozno je, lažji naj bo obrok. Med enim in drugim obrokom naj ne mine cela večnost, nikar ne jejte samo zjutraj in zvečer, ko ni vroče, ampak trikrat na dan v majhnih količinah, obroke pa lahko dopolnite z lahkim prigrizkom ali malico, kot sta sadna solata, jogurt …