Ponedeljek,
16. 7. 2012,
16.08

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Ponedeljek, 16. 7. 2012, 16.08

8 let

Brez razstrupljanja ne boste shujšali

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
S prehransko terapevtko, ki je znanje nabirala na klinikah, kjer so se zdravili celo ameriški predsedniki, smo se pogovarjali o največjem sovražniku za naše telo - slabi prehrani.

Alja Dimic je prehranska terapevtka iz centra Holistic, ki trenutno opravlja magisterij iz antropozofije – podaljšane veje biomedicine, ki klasično medicino združuje s starodavnimi pristopi k zdravljenju (prehrano, homeopatijo, akupresuro …). Za vejo biomedicine se je začela zanimati, ko si je z urejeno prehrano in naravnimi dodatki uredila kar nekaj zdravstvenih težav. Ker ni imela menstruacije, je morala jemati kontracepcijske tabletke. Po sedmih letih jemanja umetnih hormonov so se ji pojavile spremembe celic materničnega vratu, imela je povišane jetrne encime, skoraj nič železa in hemoglobina. Zdravili so jo z umetnimi hormoni, hormonskimi injekcijami, pripravki železa, na koncu so ji predpisali celo antidepresive. Njena pot do ozdravitve se je začela v Ameriki, kjer je spoznala naturopatsko zdravnico, ki ji je pokazala učinkovitost starodavnih pristopov k zdravljenju. Z edinim naravnim pripravkom bioidentičnih hormonov iz hidroliziranega izvlečka sapogeninov iz sojinih beljakovin in z novim načinom prehranjevanja, ki ni vseboval mleka in mlečnih izdelkov, ampak je temeljil na zelenjavi in žitaricah, so se že po treh mesecih pojavile izjemne spremembe.

Začniva s sezonsko poletno hrano. Kaj naše telo potrebuje v vročih dneh?

Poleti bi morali uživati hrano, ki nas hladi, in ne tako, ki naše telo dodatno segreva. Črtati je treba vsakršno hrano živalskega izvora. Kdo se bo takoj ustrašili, da tako v telo ne bo vnesel dovolj beljakovin, a tega ni treba bati. Pomembneje je, da vemo, da vsak presežek beljakovin in sladkorjev ustvarja tumorje. Če vsak dan jemo zeleno listnato zelenjavo (blitva, špinača, vsa zelena solata), stročnice in žitarice brez glutena (proso, ajda, amarant, riž, kvinoja), beljakovin zaužijemo več kot dovolj. Tovrstna hrana tudi hladi, zato je poleti uživajmo čim več. Priporočljivo je tudi uživanje hladno stiskanih sadnih sokov, predvsem korenčkovih. V ta namen si priskrbimo kakovostni sokovnik, ki ohrani žive vse encime in vitamine. Jejmo sadje, ki ni presladko. Ananas, lubenice in melone zaradi velike vsebnosti sladkorja rajši zamenjajmo za jagode, borovnice, jabolka.

V kakšni obliki naj uživamo žitarice?

Vse žitarice, stročnice in suho sadje je treba približno 12 ur namakati. Žita v svoji ovojnici vsebujejo encimske inhibitorje, ki preprečujejo kaljenje, v našem telesu pa absorpcijo hranil. Z namakanjem te snovi odplaknemo, hranila pa se lahko absorbirajo v naše celice. Če bomo riž nekaj časa namakali, ga potem ne bo treba toliko časa kuhati. Lečo, čičeriko, proso, ovseno kašo … lahko tudi samo namočimo.

Sadno-zelenjavne sokove si pripravljamo z različnimi malimi gospodinjskimi aparati, kot so mešalniki, blenderji, sokovniki … Kateri je najbolj priporočljiv?

Vsi mali gospodinjski aparati, ki imajo visoke obrate, v živilih, ki jih meljejo ali blendirajo, pobijajo encime in vitamine. Ključna hranila, ki jih želimo, če že uživamo sadno-zelenjavne sokove, vnesti v naše telo. Najboljši je dober sokovnik, ki sadje ali zelenjavo hladno stisne. Ven priteče bistri sok, ki je za razliko od tako imenovanega smoothija, brez vlaknin. To je pomembno, saj v taki obliki naše telo sploh lahko vse vitamine in minerale absorbira. Korenčkov sok brez vlaknin gre na primer takoj v celico, če ga pojemo celega, pa vlaknina onemogoča absorpcijo koristnih snovi.

Poletni čas je za številne tudi čas raznovrstnih shujševalnih diet. Kateri pristop k hujšanju zagovarjate?

Treba se je zavedati, da nobena dieta ni za vsakogar, saj ima vsak človek drugačno ravnovesje hormonov. In prav hormoni so tisti, ki nadzorujejo delovanje celega telesa. Najboljši pristop k hujšanju je ta, da najprej iz sline ugotovimo vrednost hormonov. Če ugotovimo, da je v telesu presežek estrogena ali kortizola, človek ne more shujšati, dokler hrane in športne aktivnosti ne prilagodi vrednosti svojih hormonov. Če imamo v telesu presežek estrogena in kortizola, če se redimo okoli trebuha, ne smemo posegati po estrogenski hrani, ki je bogata s fitoestrogeni. Taka je na primer soja. Redimo se tudi od vseh živalskih beljakovin in maščob, zato zagovarjam, naj se iz prehrane izločijo vsa živila živalskega izvora. Kdor še vedno želi jesti meso, naj ga, le dobro naj premisli, kje ga bo kupil in ob kateri uri ga bo zaužil. Če meso kupiš v supermarketu, je velika verjetnost, da je polno umetnih hormonov in antibiotikov.

Pravite, da so vsi kilogrami pravzaprav nakopičeni toksini. Velja enako za celulit?

Celulit so nakopičene kisline, nakopičeni strupi. Na problematičnih mestih ni cirkulacije, ni kisika, v bistvu gre za odmrlo tkivo. Nastaja zaradi upočasnjenega metabolizma, ki ga je treba na novo spodbuditi. Za spodbujanje metabolizma je primeren jod, ki ga dobimo, če jemo morsko hrano, ribe, alge … in morsko sol (ne himalajske, ki vsebuje zelo malo joda). V tujini jod dodajajo v kapljicah na roko, pri nas pa se ga v taki obliki ne dobi. Poleg joda je za odpravo celulita pomembno še razstrupljanje.

Kdaj je treba narediti razstrupljanje telesa in kako se ga lotimo?

Najlažje je, da dvakrat na leto (običajno jeseni in spomladi) za krepitev imunskega sistema naredimo kuro s tabletami Detox, ki vsebujejo stisnjena ajurvedska zelišča. Vsebujejo vse mikroelemente, s katerimi zaščitimo jetra – organ, za katerega moramo najprej poskrbeti, saj čisti naše telo. Dve tabletki na dan uživamo od dva do tri mesece. Na ta način sčistimo svoje telo. Šele ko iz telesa odstranimo vse toksine, v celicah nastane prostor za zdrava hranila. V primeru, da svojega telesa ne razstrupimo, zaman uživamo vse vitamine in minerale. Razstrupljanja se lotimo tudi s prehrano. Pripravimo si čaj iz divjega ovsa, kopriv, regrata. Telo čistijo tudi šparglji, regrat in vsa zelena zelenjava. Od začimb ima detoksikacijski učinek kurkuma, ki jo jedem (na primer rižoti) dodamo ob koncu kuhanja, pa tudi peteršilj, origano, bazilika, timijan, rožmarin. Pomembno je vedeti, da brez razstrupljanja nihče ne bo mogel shujšati.

S katerimi težavami se ljudje največkrat oglasijo v vašem centru Holistic?

Veliko je žensk v menopavzi, ki jih pestijo vročinski oblivi, nabiranje kilogramov, pomanjkanje energije … Menopavza je obdobje, ko se ženske začnejo rediti, imajo manj energije, lahko imajo napade tesnobe, pojavi se želja po sladki hrani (običajno zvečer). Gre za prve znake presežka estrogena glede na progesteron. Ženske v menopavzi bi morale s seznama svoje prehrane najprej črtati mleko in ga nadomestiti na primer z riževim mlekom. Samo ne s sojo. Izogibajo naj se še papaji, rdečemu mesu, jajcem … Čim več pa naj uživajo zelenjave, prosa, ovsa …

S katero hrano, ki je za naše telo najbolj škodljiva, se srečujemo vsak dan?

To so vsi predelani in vnaprej pripravljeni izdelki. Sem spadajo razne juhe v vrečkah, pudingi … izdelki, ki imajo razne dodatke za obstojnost, za lepši videz, za boljši okus. Vsak dan smo tudi v stiku z aspartamom, ki je skoraj v vseh stvareh, ki ne vsebujejo sladkorja. Dajejo ga v kruh, bombone, jogurte … Pomembno je, da ne kupujemo vnaprej pripravljenih jedi in zelenjave, ki je hormonsko vzgojena v rastlinjakih. Najboljše je, da imamo svoj vrt, ali da zelenjavo kupujemo pri lokalnem prodajalcu, ki mu zaupamo.