Petek, 17. 10. 2014, 13.20
8 let, 8 mesecev
Knjigobežnice: fenomen, ki se je s Facebooka preselil v resnično življenje
Zagotovo ste med sprehodom po katerem od slovenskih mest ali naselij kdaj že opazili majhne hišice takšnih in drugačnih oblik, v katerih so shranjene rabljene knjige. Pobuda z imenom Knjigobežnice se je septembra 2011 začela na Facebooku, ko je njena ustanoviteljica Nina Kožar želela sprožiti podarjanje knjig neznancem na javnih mestih. Vsaka podarjena knjiga je imela sporočilce, darovalci in najditelji pa so mesta, na katerih so knjige pustili ali našli, fotografirali in objavili na Facebooku.
"Takrat sta nam priskočila na pomoč tudi mlada arhitekta Handmade in Moste ter naredila načrt za preprosto hišico, seveda pa je vsaki skupnosti, ki se za to odloči, prepuščeno oblikovanje po njenem okusu. Meni so najbolj pri srcu hišice v vrtcih, teh se vsakič znova zelo razveselim, zelo imam rada hišico v botaničnem vrtu, še vedno pa se mi zdi vznemirljivo pustiti knjigo na kakšni nenavadni lokaciji. Vedno je prisotna tudi želja, da bi skupina spodbujala ljudi k branju kakovostne literature, zato rada vidim izmenjavo mnenj in priporočil," o življenju in razvoju skupine pravi Nina Kožar.
"Negativnih presenečenj načeloma ni bilo, včasih kakšna hišica potrebuje samo malce več časa, da zaživi. Če pa že imam priložnost malo potarnati, se mi zdijo brez zvezne objave tistih sličic kupov knjig s kakšnim navdihujočim citatom. To ljudje pozabijo po treh minutah, dober pogovor o knjigi pa ostane malce dlje z nami."
"Nikoli nisem verjela v zaton tiskanih knjig, čeprav sem redna bralka e-knjig. Papir ima pred enkami in ničlami ravno to prednost, da ga lahko podarimo, z njim se postavljamo tudi po kavarnah, klopcah in čakalnicah, kjer je naslovnica še kako pomembna, in, kar je najpomembneje, z njim lahko napolnimo knjižnice, ki so templji znanja."
"Ne delam si niti ciljev o številu članov, že ko nas je bilo 200, se mi je zdelo to neverjetno veliko, zdaj pa nas je že več kot 3.000. Morda je edini cilj to, da se končno lotim izdelave hišice za naše naselje," je še priznala. Zemljevid hišk za izmenjavo lahko najdete tukaj in pa seveda na Facebooku v odprti skupini Knjigobežnice.
Če v vaši bližini hišice ni, jo lahko postavite sami ali pa knjigo, ki bi jo želeli podariti neznancu ali neznanki, postavite na javno mesto, v njej pustite sporočilce, oboje pa fotografirate in objavite na Facebooku. Veliko užitkov pri branju!