na današnji dan Srečko Katanec Milenko Ačimović Ermin Šiljak Sašo Udovič Zlatko Zahović

Sreda, 11. 10. 2023, 4.00

Na današnji dan (11. oktober) …

Srečko Katanec | Foto Žiga Zupan/Sportida

... leta 2000 je slovenska nogometna reprezentanca v Ljubljani v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2002, ki sta ga gostili Japonska in Južna Koreja, gostila Švico in pred 9.000 navijači remizirala z 2:2.

Švicarji so z golom Kubilaya Türkyilmaza v 18. minuti vodili z 1:0, v 40. minuti pa je bil izključen Amir Karič in zdelo se je, da bo Slovenija ostala brez točk.

Kljub temu je ekipa Srečka Katanca najprej zabila gol v 44. minuti (Ermin Šiljak), a je v 66. minuti sledil nov šok in še drugi gol Türkyilmaza. V 79. minuti je Milenko Ačimovič zadel po lepi dvojni podaji z Zlatkom Zahovičem in postavil končni izid.

Na tej tekmi je zadnjič v izbrani vrsti nastopil Sašo Udovič (42 tekem/16 golov).

Reprezentanci je točka prišla še kako prav, saj je tiste kvalifikacije končala na drugem mestu v skupini 1, tri točke za Rusijo in točko pred Jugoslavijo. Katančeva četa je v dodatnih kvalifikacijah nato porazila Romunijo in se prvič uvrstila na svetovno prvenstvo.

Kaj se je še zgodilo?

Leta 1961 je v povratni tekmi finala nogometnega pokala velesejemskih mest Roma na Olimpijskem štadionu v Rimu pred 60 tisoč gledalci z 2:0 premagala Birmingham in s skupnim izidom 4:2 osvojila prestižno lovoriko.

Leta 1964 je nogometna reprezentanca Maroka v Tokiu proti Madžarski izgubila z 0:6, kar je še vedno njen najhujši poraz.

Leta 1978 je v kvalifikacijski tekmi za evropsko nogometno prvenstvo leta 1980 Grčija z 8:1 premagala Finsko. To je še vedno najvišja reprezentančna mednarodna zmaga v zgodovini grškega nogometa.

Leta 1995 je slovenska nogometna reprezentanca v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 1996 pred domačimi navijači v Ljubljani premagala Ukrajino s 3:2 pod vodstvom Zdenka Verdenika. Ukrajinci so po prvem delu igre vodili že z 2:0, nato pa sta vajeti v svoje roke vzela Zlatko Zahovič in Sašo Udovič, ki je zabil dva gola (drugega in odločilnega v 89. minuti), ter Slovenijo popeljala do odmevne zmage.

Leta 1995 je slovenska nogometna reprezentanca v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 1998 odigrala še zadnjo tekmo in v Ljubljani pred deset tisoč navijači izgubila z 1:3. Edini gol za Slovenijo je zabil Zlatko Zahovič, zadnjič pa je na reprezentančni klopi sedel Zdenko Verdenik. Slovenija je v teh kvalifikacijah nastopila porazno in na osmih tekmah zabila zgolj štiri gole, osvojila pa le eno točko.

Leta 1995 je slovenska košarkarska reprezentanca v Celju izgubila kvalifikacijsko tekmo za evropsko prvenstvo proti Češki z 81:82. To je bil njen zadnji poraz na uradni tekmi na domačih tleh.

Leta 1997 je hrvaška nogometna reprezentanca na štadionu za Bežigradom v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo leta 1998 v Franciji s 3:1 ugnala Slovenijo. Zadeli so Davor Šuker, Zvonimir Soldo in Alen Bokšić, za Slovenijo je znižal Zlatko Zahovič. Slovenci so kvalifikacije končali z eno samo točko.

Leta 2003 je slovenska nogometna reprezentanca pod vodstvom Bojana Prašnikarja v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2004 odigrala zadnjo tekmo rednega dela. V gosteh pri Cipru je remizirala z 2:2 – oba gola za Slovenijo je zabil Ermin Šiljak –, a se vseeno uvrstila v dodatne kvalifikacije, v katerih je pozneje izpadla proti Hrvaški.

Leta 2004 je plavalec Peter Mankoč na svetovnem prvenstvu v 25-metrskih bazenih v Indianapolisu osvojil zlato medaljo na 100 metrov mešano (52,66). To je bila njegova druga zlata s svetovnih prvenstev, najboljši je bil že v Moskvi (2002). Tema je dodal tretjo v Manchestru (2008). V disciplini 100 metrov mešano je bil od leta 2009 do leta 2012 svetovni rekorder s časom 50,76.

Leta 2005 je slovenska nogometna reprezentanca v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo do 21 let leta 2006 doma premagala Škotsko s 3:0. Dvakrat je za domače zadel Dalibor Stevanovič, enkrat pa so si gostje zabili gol kar sami. S tremi točkami je Slovenija v skupini 5 osvojila drugo mesto in se uvrstila v dodatne kvalifikacije.

Leta 2006 je Slovenija v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2008 gostovala pri Belorusiji v Minsku in izgubila z 2:4. Slovenci so po golih Klemna Lavriča in Boštjana Cesarja po polčasu sicer vodili z 2:1, a nato v drugem delu igre povsem popustili, prejeli tri zadetke in na tretji tekmi kvalifikacij še drugič ostali praznih rok. Na tej tekmi je zadnjič v vlogi selektorja nastopil Branko Oblak (23 tekem: 6 zmag, 7 remijev, 10 porazov), saj ga je predsednik Nogometne zveze Slovenije (NZS) Rudi Zavrl zamenjal z Matjažem Kekom.

Leta 2019 je pri 33 letih kariero končal slovenski kolesar Simon Špilak. Prekmurec je v svoji karieri dosegel 12 poklicnih zmag, dvakrat je bil najboljši na prestižni etapni dirki po Švici, enkrat pa na dirki po Romandiji.

Leta 2020 so košarkarji Los Angeles Lakers osvojili šampionski prstan v ligi NBA. Lakers so v finalu s 4:2 v zmagah ugnali Miami Heat, za katerega je igral tudi Goran Dragić. Prvo ime celotnega finala je bil LeBron James

Leta 2021 je slovenski ultramaratonski kolesar Marko Baloh v ZDA nastopil na svetovnem prvenstvu v 24-urni vožnji na čas in dirko v Borrego Springsu v absolutni kategoriji končal z zmago. S tem je ubranil tudi naslov v kategoriji nad 50 let iz leta 2019. To je bil njegov tretji naslov prvaka v absolutni konkurenci ter osmi naslov prvaka v kategoriji.

Leta 2021 je slovenska nogometna reprezentanca v osmem krogu kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2022 v Ljudskem vrtu z 1:2 (1:2) klonila proti Rusiji in ostala brez vseh možnosti za uvrstitev na SP.

Leta 2022 je slovenski kolesarski as Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) še drugo sezono zapovrstjo končal na vrhu lestvice Mednarodne kolesarske zveze (Uci).