Nedelja, 21. 8. 2016, 18.58

Košarkarski turnir na OI, izločilni boji, moški

Ameriški košarkarji so se v finalu poigrali s Srbi, bron Špancem

košarka finale Rio ZDA Srbija | Foto Reuters

V finalu olimpijskega košarkarskega turnirja je reprezentanca ZDA s 96:66 premagala Srbijo in ubranila naslov. Španci so v dvoboju za tretje mesto tesno premagali Avstralijo, ki ni bila zadovoljna s sojenjem.

Košarkarji ZDA nadaljuje svetovno nadvlado. V Riu de Janeiru so osvojili petnajsto zlato medaljo na olimpijskih igrah, tretjo v nizu. Prvo mesto so prepustili le štirikrat; 1972 je slavila Sovjetska zveza, 1980 Jugoslavija, 1988 SZ in 2004 Argentina. Medaljo so osvojili na vseh olimpijskih igrah - devetnajstkrat je bila košarka na sporedu oz. od 1936 naprej - z izjemo Moskve 1980, na katerih ZDA ni bilo zaradi političnega bojkota.

Zlato medaljo so Američani osvojili zasluženo, čeprav zasedba Mikea Krzyzewskega ni pustila tako suverenega vtisa kot na primer ekipa s Stephenom Curryjem in Jamesom Hardenom s svetovnega prvenstva 2014 v Španiji. Tedaj so ZDA turnir končale z razliko v koših + 33, tokrat so Američani tekmece premagali s povprečno razliko 22,5 točk. ZDA 2014 so najnižjo zmago zabeležile proti Turčiji z 22 točkami prednosti (Slovenijo so v četrtfinalu nadigrale 119:76), ZDA 2016 pa so tri tekme dobile za tri točke (Srbija, Francija), eno pa za šest (Španija).

Navkljub porazu v finalu tudi Srbija zapušča Brazilijo z dvignjeno glavo. Prišla je do svoje prve košarkarske olimpijske medalje - ZRJ Jugoslavija je bila v Atlanti 1996 srebrna.

Prvi strelec tekme je bil Kevin Durant s 30 točkami, DeMarcus Cousins je zbral 13 točk in 15 skokov, Klay Thompson pa je dosegel 12 točk. Pri Srbiji je Nemanja Nedović vknjižil 14 točk, Milan Mačvan pa enajst. | Foto: Reuters Prvi strelec tekme je bil Kevin Durant s 30 točkami, DeMarcus Cousins je zbral 13 točk in 15 skokov, Klay Thompson pa je dosegel 12 točk. Pri Srbiji je Nemanja Nedović vknjižil 14 točk, Milan Mačvan pa enajst. Foto: Reuters

Tekma je bila izenačena le slabih deset minut. Pri vodstvu 14:11 za Srbijo je stvari v svoje roke vzel prvi strelec ZDA 27-letni Kevin Durant, nova okrepitev podprvakov lige NBA Golden State Warriors. Najprej so ZDA po njegovi zaslugi naredile delni izid 14:1, v 16. minuti, ko je bil rezultat že 43:22, pa je bil Durant pri 17 točkah. Ob polčasu je bil tako zmagovalec že odločen (52:29).

Španci do zmage pet sekund pred koncem

Bronasto medaljo na olimpijskem turnirju v košarki so osvojili Španci. V napetem srečanju so premagali Avstralijo z 89:88, srečanje pa sta odločila prosta meta Sergia Rodrigueza pet sekund pred koncem tekme. Takrat je Avstralce razjezila sodniška odločitev. Sodniki so pokazali, da je bil nad španskim organizatorjem igre storjen prekršek, tekmeci pa so bili drugačnega mnenja. Španci so osvojili tretjo zaporedno medaljo na olimpijskih igrah.

Španci so se veselili zmage, ki prinaša bron na olimpijskih igrah v Riu. Avstralci so ostali brez odličja. | Foto: Reuters Španci so se veselili zmage, ki prinaša bron na olimpijskih igrah v Riu. Avstralci so ostali brez odličja. Foto: Reuters