Nedelja, 21. 8. 2016, 18.39

Razpredelnica medalj glede na število prebivalcev

Hrvaška prvič prehitela Slovenijo, ki je zadržala položaj med najboljšimi na svetu

Tina Trstenjak Ana Velenšek Marjan Fabjan Lopata pri Celju sprejem | Foto Žiga Zupan/Sportida

Štiri odličja na olimpijskih igrah v Riu so Sloveniji prinesla visoko sedmo mesto na razpredelnici medalj glede na število prebivalcev. To je sicer najnižja uvrstitev Slovenije po Sydneyju 2000. Na lestvici se je najvišje zavihtela karibska državica Grenada, najboljša evropska predstavnica je Danska.

Na vrhu je že druge zaporedne poletne olimpijske igre končala majhna otoška država v Karibskem morju Grenada. Vse zasluge za to ima tekač na 400 metrov Kirani James, ki je bil v Londonu zlat, v Riu de Janieru pa srebrn. Grenada, ki je na tej razpredelnici prehitela sicer dolga leta vodilne Bahame, ima le nekaj kvadratnih kilometrov več kot Mestna občina Ljubljana ter dobrih 106 tisoč prebivalcev.

Bahami z dvema medaljama so tokrat zasedli drugo mesto, kot vedno pa je v vrhu tudi Jamajka, ki se ponaša z enajstimi medaljami. Prvič v zgodovini je v Top 10 in s tem mesto pred Slovenijo prišla Hrvaška, ki ima z desetimi medaljami, od tega rekordnih pet zlatih, za seboj najuspešnejše igre v zgodovini. Slovenija je bila po petih dneh OI v Riu največji svetovni fenomen, saj je bila prva na lestvici, na koncu iger pa je padla za šest mest, a še vedno zaseda visok položaj med sedmimi najboljšimi na svetu.

Kirani James je poskrbel, da se je njegova domovina Grenada znašla na vrhu nenavadne lestvice. | Foto: Reuters Kirani James je poskrbel, da se je njegova domovina Grenada znašla na vrhu nenavadne lestvice. Foto: Reuters

Slovenija je v primerjavi z Londonom, kjer so njeni športniki prav tako osvojili štiri medalje, nazadovala za eno mesto. Peti smo bili s petimi medaljami v Pekingu in peti s štirimi odličji v Atenah 2004. V tem pogledu je bila Slovenija najvišje 2014, ko se je iz Sočija vrnila z osmimi odličji. Tedaj je bila pred njo le Norveška.

Na repu lestvice se je znašla Indija. Ogromna azijska država ima kar 1,25 milijarde prebivalcev. Z večjim številom se lahko pohvali le njena soseda Kitajska. Indijci so v Riu na tekmovališčih osvojili dve medalji, kar je najslabše povprečje števila prebivalcev na medaljo. Pri dnu so se zvrstili tudi Nigerija, Filipini, Indonezija in Vietnam.