Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Sobota,
6. 8. 2016,
22.37

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,25

Natisni članek

Natisni članek

Rio 2016

Sobota, 6. 8. 2016, 22.37

7 let, 1 mesec

Po olimpijski kolesarski dirki

Bombni preplah in izstreljeni slovenski kolesarski naboji na Copacabani

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,25

Moška cestna kolesarska dirka na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru, ki jo je dobil Belgijec Greg Van Avermaet, je bila sicer zaradi slikovite kulise za gledalce prava paša za oči, a za kolesarje pravi pekel. Vse prej kot uživali pa so tudi policisti, ki so imeli znova delo z bombnim preplahom.

Poročevalec iz Ria Martin Pavčnik | Foto:

Medtem ko je Belgijec Greg Van Avermaet po kar šestih urah in desetih minutah ter prevoženih 237 kilometrih okrog vratu prejel zlato olimpijsko kolajno, sta do odličij prišla še Danec Jakob Fuglsang in Poljak Rafal Majka. Omenjena trojica je na izjemno zahtevni trasi poleg moči pokazala tudi vrhunsko taktiziranje, s katerim je ugnala marsikaterega papirnatega favorita.

Krepko za najboljšimi je zaostal tudi Simon Špilak (57. mesto), ki so ga v slovenskem taboru označili za prvega aduta in tistega, za katerega bo garala preostala trojica. Toda pestro dogajanje na dirki v vročem in soparnem vremenu, ki je Špilakov pregovorni "sovražnik", je grobi slovenski načrt kaj kmalu izjalovilo.

Špilak, od katerega se je prvi poslovil Matej Mohorič, ki je odstopil,  je na koncu v cilj prikolesaril v družbi rojaka Jana Polanca (52.), medtem ko pa je v slovenski štiriperesni deteljici z naskokom največ pokazal Primož Roglič, na koncu 26.

Cestna dirka je bila prava reklama za kolesarstvo. | Foto: Cestna dirka je bila prava reklama za kolesarstvo.

Sanja o zimskih, dočakal poletne olimpijske igre

"Dirka je bila izjemno naporna. Ko sem zagledal cilj, sem si dodobra oddahnil. Priznam, da se nisem najbolje počutil. Prav zaradi tega sem z napadi poskušal že v zgodnejši fazi dirke," je po nastopu dejal Roglič, sicer nekdaj obetavni smučarski skakalec. "Kot vsak športnik sem seveda sanjal o olimpijskih igrah. Jasno, najprej v skokih. Kot kaže, pa sem moral zamenjati šport, da sem dočakal ta dogodek," se je nasmehnil nekdanji zmagovalec dirke Po Sloveniji in eden od junakov letošnjega Gira.

Za razliko od preostale trojice, ki se vrača v Slovenijo, pa zanj olimpijskih iger še ni konec. Nastopil bo tudi na kronometrski preizkušnji, kjer spada celo v širši krog favoritov. Traso je že spoznal, saj se skriva v delu tokratne preizkušnje. "Če si dober, ti ustreza vsaka trasa. Če nisi, potem ti pač ne. Upam, da bo meni ustrezala," je dejal 26-letni kolesarski reprezentant, ki je navdušil tudi selektorja Gorazda Štanglja.

Od rekreativca do olimpijskih iger Primož Roglič še i rekel zadnje (olimpijske) besede | Foto: Primož Roglič še i rekel zadnje (olimpijske) besede

"V nekaj letih je prišel od rekreativnega kolesarja do olimpijca. Poleg tega se je dobro boril in vsaj približno dobro branil slovenske barve. Z njim sem zadovoljen. Z drugimi malo manj, a nisem razočaran. Sicer pa je bila dirka težka od štarta do cilja. Med ubežniki so bila velika imena, česar so se favoriti zavedali. Ritem je bil na tej zahtevni progi posledično visok. Selekcija je bila izjemna," je dejal Štangelj, ki je Rogliča takoj po prihodu v cilj že začel pripravljati na sredin kronometer.

Kar dva bombna preplaha

Pestro pa je bilo tudi dogajanje ob progi in v ciljni ravnini. Že na predvečer tekme je policija razglasila bombni preplah in odstranila nahrbtnik s sumljivo vsebino. Zgodba pa se je ponovila tudi med preizkušnjo. Medtem ko so se kolesarji vzpenjali na zahteven klanec, obdan z bujnim brazilskim rastlinjem, je policija izpraznila del območja v bližini cilja.

"Bomba," nam je dejal policist in pokazal na posebno enoto. Ta se je nato lotila nadzorovanega razstreljevanja domnevno sumljivega predmeta, ciljni del pa je kaj kmalu znova zajel običajen vrvež.

Črna lisa dirke: bombni preplah | Foto: Črna lisa dirke: bombni preplah

"Skrajšana" Copacabana

Uvodno kolesarsko dejanje olimpijskih iger je sicer navdušilo obiskovalce in gledalce pred malimi ekrani. Ne le zaradi razburljivosti dirke, temveč tudi zaradi atraktivnih posnetkov slikovite okolice Ria de Janeira. Kolesarje je namreč pot vodila vse od znamenite plaže Copacabana prek gorskih krogov in nazaj do morja.

Zaradi dirke so organizatorji z ograjami in policijskimi enotami zaprli tudi del znamenite plaže, ki se je sicer prikazala z enim lepših obrazov. Po drugi strani pa obmorski utrip na zgolj nekaj deset metrov oddaljenem delu plaže ni dal slutiti, da v bližini poteka boj za olimpijska odličja.

Nekoliko nejevoljni so bili le rekreativni tekači, saj so jim ograje skrajšale tekaško traso. Številni lovci na sončne žarke in plažne igre pa so v poskočnih ritmih priložnostnih glasbenikov in ob stalnem nadlegovanju prodajalcev različnih oblek in prigrizkov uživali v čarih najbolj znanega dela Ria.  

Video: utrip Copacabane

Ne spreglejte