Euro 2020 Srečko Katanec Zdenko Verdenik Bojan Prašnikar slovenska nogometna reprezentanca Matjaž Kek

Ponedeljek, 10. 6. 2019, 23.03

Matjažu Keku se lahko po tekmi v Rigi smeji

Sloveniji je kaj takega uspelo šele drugič v zgodovini

6

Matjaž Kek | Matjaž Kek se je v Rigi podpisal pod drugo najvišjo zmago slovenske nogometne reprezentance v njeni zgodovini. | Foto Reuters

Ne samo, da je dočakala prvo zmago po devetih tekmah in več kot enem letu čakanja, Slovenija je z zmago s 5:0 proti Latviji, ki je bila njena prva v četrtem poizkusu v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2020, poskrbela tudi za četrto najvišjo zmago v svoji zgodovini in šele drugič v prvem polčasu zabila štiri gole. Hkrati je Matjaž Kek poskrbel tudi za drugo najvišjo gostujočo zmago v zgodovini.

Slovenija, Latvija
Sportal Italijani so se rešili pred BiH, Islandci doma premagali Turke, Belgijci Škote ...

Če Slovenija ne bi zmagala v Rigi, bi poskrbela za najdaljši niz brez zmage v svoji zgodovini, saj brez zmage na desetih tekmah ni ostala še nikoli, prav tako pa bi se njen niz brez zmage do naslednje tekme, ko bo septembra v Stožicah v nadaljevanju kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2020 gostila Poljsko, podaljšal na rekordnih 461 dni.

Namesto tega pa smo v Rigi dočakali nekaj čisto drugega. Slovenija je povsem nadigrala Latvijo, v zgodovinski prvi medsebojni reprezentančni tekmi dveh slovenskih selektorjev ponižala izbrano vrsto Slaviše Stojanovića in zmagala s kar 5:0.

V 240. tekmi, ki jo je odigrala, je šele 12. zabila več kot tri zadetke, ob tem pa poskrbela tudi za četrto najvišjo zmago v svoji zgodovini. Matjaž Kek je tako izenačil svoj podvig s konca rednega dela kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2010, ko je San Marino premagal s 5:0. Proti istemu nasprotniku je Slovenija, takrat pod vodstvom Srečka Katanca, v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2016 odpravila San Marino s 6:0.

Slovenija je v 240. nastopu šele drugič v enem polčasu zadela kar štirikrat. | Foto: Reuters Slovenija je v 240. nastopu šele drugič v enem polčasu zadela kar štirikrat. Foto: Reuters

Drugo najvišjo zmago je Slovenija zabeležila februarja 1996, ko je na prijateljski tekmi na Malti Islandijo s petimi goli Saše Udoviča pod vodstvom dr. Zdenka Verdenika odpravila s 7:1, za najvišjo absolutno (in hkrati tudi gostujočo) zmago v zgodovini Slovenije pa je februarja 1998 na prijateljski tekmi v Omanu poskrbel Bojan Prašnikar, ko je zmagal s 7:0.

Slovenija je tokrat v Latviji kar štiri gole zabila v prvem polčasu. Kaj takega ji je uspelo samo enkrat, in sicer aprila 2003, ko je s Prašnikarjem na selektorski klopi v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2004 premagala Ciper s 4:1. Takrat so gledalci na štadionu za Bežigradom vseh pet golov videli že v prvem polčasu.