Liga Europa Žiga Laci Dejan Petrović Simon Rožman Adam Gnezda Čerin Petar Stojanović

Četrtek, 10. 12. 2020, 23.18

Liga Europa, skupinski del (6. krog)

Velika evropska zmaga Rožmana, ki bo napolnila blagajno Rijeke

2

Po remiju v San Sebastianu v prejšnjem krogu je slovenski trener Simon Rožman z Rijeko, ki pred zadnjim krogom ni imela več možnosti za napredovanje, v ligi Europa premagal nizozemski AZ Alkmaar z 2:1 in prišel do velike zmage, ki bo za slovo od Evrope dodobra napolnila klubsko blagajno. Za konec je zmagal tudi Dinamo Zagreb, ki mu gre v Evropi odlično in se je v nadaljnje tekmovanje uvrstil že pred časom, tudi tokrat pa zanj ni igral Petar Stojanović. Tako kot za atenski AEK, ki se poslavlja, spet ni nastopil Žiga Laci.

Simon Rožman je prišel do velike evropske zmage, ki Rijeki predvsem v finančnem smislu pomeni veliko. | Foto: Reuters Simon Rožman je prišel do velike evropske zmage, ki Rijeki predvsem v finančnem smislu pomeni veliko. Foto: Reuters

Simon Rožman je letos ponovil presežke njegovega predhodnika v Rijeki Matjaža Keka in se z Rečani prebil v skupinski del lige Europa, v katerem so hrvaški pokalni prvaki v verjetno najtežji skupini od vseh v družbi Napolija, trenutno drugouvrščenega moštva španskega prvenstva Real Sociedada in AZ Alkmaarja brez možnosti za napredovanje ostali že dva kroga pred koncem. V prvih štirih krogih so pustili dober vtis, bili blizu kakšni točki, a so vse štiri tekme izgubili.

"Od Evrope bi se rad poslovil s kakšno točko," nam je po porazu v Neaplju povedal mladi slovenski trener in potem v zadnjih dveh krogih želje tudi izpolnil. Najprej je prejšnji teden odščipnil točko Real Sociedadu v San Sebastianu, tokrat pa šel še dlje in premagal AZ Alkmaar, s tem pa poskrbel, da bo v klubsko blagajno kapnilo več kot pol milijona evrov, kolikor Uefa klubom za vsako zmago nakaže v tej sezoni lige Europa. Rečani so se od Evrope tako poslovili v slogu in poskrbeli za izdatno finančno injekcijo, ki bo klubu v že pred koronakrizo negotovih časih prišla še kako prav.

Slovenski vezist, ki ga je Rožman pripeljal poleti, Adam Gnezda Čerin tokrat zaradi zdravstvenih težav ni igral, je pa zato vidno vlogo pri zmagi odigral še en slovenskim nogometnim navdušencem dobro znan nogometaš, Hrvat Luka Menalo, ki je v prejšnji sezoni navduševal kot član Olimpije, je namreč v 52. minuti zabil prvi gol na tekmi. Že pet minut pozneje so gostje izenačili, v 93. minuti pa je za veliko zmago Rijeke zadel izkušeni branilec Ivan Tomečak.

| Foto: Reuters Dinamu Zagrebu gre v tej sezoni v Evropi presenetljivo dobro in je celo ena najuspešnejših ekip skupinskega dela lige Europa. Foto: Reuters

Stojanovićev Dinamo v slogu v nadaljnje tekmovanje

Dinamo Zagreb si je napredovanje v nadaljnje tekmovanje zagotovil že krog pred koncem, piko na i pa postavil z zmago v zadnjem krogu nad moskovskim CSKA s 3:1. Kako suvereni so v tej evropski sezoni hrvaški prvaki, pri katerih je Petar Stojanović vso tekmo presedel na klopi, pa potrjuje dejstvo, da je gol, ki so jim ga Rusi zabili v 77. minuti, sploh prvi v tej sezoni lige Europa, ki so ga prejeli.

Preostali klubi, pri katerih si kruh služijo slovenski legionarji, so se poslovili od Evrope. Dunajski Rapid, ki zaradi mononukleoze ne more računati na slovenskega reprezentanta Dejana Petrovića, z remijem na domači tekmi proti norveškemu Moldeju. Danes sta v akciji še dva kluba slovenskih nogometašev.

Atenski AEK je za konec z 0:2 izgubil pri Leicester Cityju, tudi tokrat pa je mladi slovenski branilec Žigo Laci pri Grkih na klopi zaman čakal na priložnost, tako da je evropsko sezono zaključil brez samcate odigrane minute.