Denver Nuggets Dallas Mavericks Miami Heat Goran Dragić Goran Dragić Vlatko Čančar Vlatko Čančar Luka Dončić Luka Dončić NBA

Nora Dončićeva trojka ob zvoku sirene

3

Luka Dončić | Luka Dončić se je znašel v središču pozornosti v Memphisu. | Foto Guliver Image

Luka Dončić se je znašel v središču pozornosti v Memphisu.

Luka Dončić je s trojko iz zahtevnega položaja ob zvoku sirene kronal kakovostno predstavo (29 točk, devet asistenc, pet skokov) in Dallas popeljal do pomembne zmage na gostovanju v Memphisu (114:113).

Tekma, ki je vseskozi dišala po napeti končnici in je bila kot naročena za moža odločitve. V to vlogo se je v dramatičnih zadnjih trenutkih postavil Luka Dončić. Potem ko je Grayson Allen zgrešil dva prosta meta za zmago, odbito žogo po drugem pa je pobral Dwight Powell, se je Dallas vsega 1,8 sekunde pred koncem pri zaostanku dveh točk (111:113) znašel v priložnosti za podaljšek ali celo neposredno zmago že po rednem delu. Dončiću je zadišal drug scenarij. V zahtevnem položaju si je med dvema tekmecema priboril položaj za met in z njim, čeprav s telesom ni bil v želenem ravnotežju, prehitel uro, njegova žoga pa je ob zvoku sirene spolzela skozi obroč in mrežico.

Z odločilnim košem, ki še zdaleč ni bil njegov prvi tovrsten v karieri, je ljubljanski zvezdnik kronal igralski zasuk. Po težavah z učinkovito in ciljno tekmečevo obrambo je namreč v drugem polčasu dosegel kar 25 točk in se tako podpisal pod spoštovanja vredno statistiko. V dobrih 34 minutah, kolikor jih je prebil na parketu, je dosegel 29 točk (met za tri točke 3:10, za dve točki 7:10, prosti met za 6:9), dodal pa je še devet asistenc, pet skokov, dve pridobljeni žogi in blokado.

V pravem trenutku

Ob treh porazih na zadnjih štirih tekmah in pogledu na lestvico je bil sicer Dončić v zadnjem obdobju med najglasnejšimi kritiki začasno prenovljenega sistema, ki neposredno mesto v končnici zagotavlja le najboljši šesterici iz vsake konference. In če bi razmerje sil tudi v zadnjem mesecu rednega dela ostalo nespremenjeno, bi se Dallas v prvi tekmi kvalifikacijskega vmesnega dela pomeril prav z Memphisom. Ta se je tokrat izkazal za zelo neugodnega tekmeca, predvsem pa enega tistih, ki se pri analitični pripravi na nasprotnika osredotoča prav na prvega zvezdnika.

Pomemba zmaga v boju za položaj na lestvici | Foto: AP / Guliverimage Pomemba zmaga v boju za položaj na lestvici Foto: AP / Guliverimage

Ta koncept je bil uspešen predvsem v prvem delu tekme. V prvem polčasu je namreč Ljubljančan zadel le en met iz igre (v šestih poskusih). Je pa zato obrambne magnete na sebi izkoristil za ustrezno vključevanje soigralcev, tako da je že do osrednjega odmora podelil kar sedem asistenc.

V tretji četrtini se je dokončno otresel obrambnih okovov in dosegel kar 14 točk. V zadnji četrtini pa je v igro vstopil šest minut pred koncem, pri zaostanku 94:100. Ob tem je postregel s čvrsto obrambno igro, v napadu pa je imel dovolj časa, da je naravnal merilne naprave za zadnji udarec. Do odločilnega trenutka je namreč zadel le dva od desetih poskusov za tri točke. Tudi ob izvajanju prostih metov v predzadnjem napadu se mu je roka zatresla. Zadel pa je, ko je bilo to najbolj potrebno.

LD 77 v akciji znova v noči na soboto. | Foto: AP / Guliverimage LD 77 v akciji znova v noči na soboto. Foto: AP / Guliverimage

Dončić je bil znova prvi strelec tekme. Pri Dallasu ga je z 21 točkami dopolnil latvijski velikan Kristaps Porzingis, ki se je v baltskem obračunu soočil z Litovcem Jonasom Valančiunasom. Ta je 19 točkam dodal kar 15 skokov. Prvi strelec Memphisa pa je bil eden od tragičnih junakov Allen Gayson (23 točk).

"Tudi mene je presenetilo"

"Kaj naj rečem? Še sam sem bil presenečen, da sem zadel. Neverjetno," se je po drami smejalo junaku tekme, ki je pojasnil tudi, da je v prvem polčasu raje podajal odprtim soigralcem. "Igral sem košarko," je dejal. Novo priložnost za to bo imel kaj kmalu. Že v noči na soboto čaka Dončića in soigralce obračun z New Yorkom, dva dni pozneje pa še s Sacramentom.

"Igrati moramo trdo. Predvsem odprtje tekme mora biti bolj čvrsto. Ko nam to uspe, pridemo na pravo pot. Priznajmo, na zadnjih petih tekmah nismo bili pravi. Vseeno se zdaj veselimo zmage," je še dodal LD 77, eden od protagonistov divje noči na petek.

Med njimi je bil vsekakor tudi Stephen Curry, ki je k zmagi GS Warriors nad Oklahomo (147:109) prispeval kar 42 točk. Njegovo povprečje na sedmih tekmah v aprilu tako znaša kar 39,5 točke. In ker so se s tem tudi nekdanji prvaki iz Kalifornije prebili v krog ekip, ki si lahko obetajo kvalifikacijske tekme na zahodu, bi bilo za Dončića in soigralce še toliko bolj pomembno, da pobegnejo na varno šesto mesto.

Vroči Stephen Curry | Foto: AP / Guliverimage Vroči Stephen Curry Foto: AP / Guliverimage

Srečanje junakov EuroBasketa 2017

V noči, katere vrhunec je bil spopad najbolj vročih ekip vzhodne konference Philedelphie in Brooklyna, ki ga je na krilih izjemnega Joela Embiida (39 točk, 13 skokov) dobila prva, sta bila aktivna tudi kluba preostalih dveh Slovencev. A ob zmagi Denverja nad Miamijem njuna vloga ni bila prav aktivna. Trener floridskega moštva Erik Spoelstra se je namreč odločil, da Goranu Dragiću 24 ur po predhodni tekmi nameni počitek, Vlatko Čančar pa je kot lovec na večinoma redke minute na parketu svojo priložnost dočakal ob zaključku že odločene tekme. V dveh minutah in pol je v statistiko vpisal asistenco. Je pa zato lahko pozdravil rojaka, hkrati pa za novo vrhunsko predstavo čestital soigralcu Nikoli Jokiću. Srb je navdušil s trojnim dvojčkom (17 točk, deset skokov, 11 asistenc).

Liga NBA, 14. april:

Memphis Grizzlies : Dallas Mavericks 113:114
Allen 23, Valančiunas 19 (15 skokov); Dončić 29 (5 skokov, 9 asistenc), Porzingis 21

Minessota Timberwolves : Milwaukee Bucks 105:130
Edwards 24, Hernangomez 18; Middleton 27, Lopez 18

Charlotte Hornets : Cleveland Cavaliers 90:103
Rozier 22, Bridges 20; Prince 25, Love  17 (11 skokov)

Detroit Pistons : Los Angeles Clippers 98:100
Grant 28, Bey 17; Jackson 29, Zubac 18 (13 skokov)

Denver Nuggets : Miami Heat 123:106
Portter 25, Jokić 17 (10 skokov, 11 asistenc), Čančar 0 ( asistenca v 3 minutah); Adebayo 21, Nunn 16, Dragić ni igral

Sacramento Kings : Washington Wizards 111:123