Los Angeles Lakers Orlando Magic Denver Nuggets Vlatko Čančar Vlatko Čančar Dallas Mavericks Luka Dončić Luka Dončić NBA Liga NBA

Rekord Luke Dončića, ki je znova rušil zgodovinske mejnike

17

Luka Dončić | Luka Dončić je dosegel 44 točk. | Foto Reuters

Luka Dončić je dosegel 44 točk.

Luka Dončić je le dan po bolečem porazu proti Oklahomi, ko je v rednem delu tekme zgrešil met za zmago, proti Orlandu Magic znova dokazal, zakaj trenutno spada med najboljše košarkarje na svetu. 23-letni Slovenec je ob zmagi svoje ekipe s 114:105 s 44 točkami postavil strelski rekord sezone in ob tem znova podrl številne zgodovinske mejnike. Vlatko Čančar je z Denverjem gostoval pri zvezdniški zasedbi Los Angeles Lakers, ki je ta večer dosegla prvo zmago v sezoni (121:110). Čančar tokrat ni stopil na parket.

Luka Dončić je manj kot 24 ur po bolečem porazu proti Oklahomi, ko je Dallas klonil po podaljšku, na najlepši mogoči način odgovoril vsem kritikom. Proti Orlandu, ki ga vodi nekdanji pomočnik Dallasa Jamahl Mosley, je v areni American Airlines na svoji šesti tekmi sezone s 44 točkami podrl svoj strelski rekord sezone, ob tem pa postal prvi košarkar po Michaelu Jordanu v sezoni 1986/87, ki je na vsaki izmed prvih šestih tekem sezone dosegel vsaj trideset točk. Za nameček je to Dončiću uspelo že v prvem polčasu, saj je že po prvih 24 minutah ob njegovem imenu sijala številka 30. Četrtič v karieri je v enem polčasu dosegel vsaj 30 točk.

Dončić je v začetku sezone v odlični formi, njegovo povprečje na šestih odigranih tekmah znaša 36,7 točke. Na novinarski konferenci po koncu tekme pa so ga vprašali, ali misli, da lahko tudi v nadaljevanju sezone zdrži igranje v takšnem ritmu. "Mislim, da mi ne bo treba. Zgodile se bodo tekme, ko me bodo ves čas podvajali in bodo na ta račun moji soigralci ves čas odprti za met. Ekipe igrajo res različno in nimam občutka, da bi moral na vsaki tekmi doseči vsaj 30 točk," je v svojem slogu dejal Slovenec.

Predstava Luke Dončića:

44 točk je hkrati tudi šesti najboljši izkupiček 23-letnika v ligi NBA, skupno pa je 17. presegel magično mejo 40 točk, ob tem pa tokrat na svojem računu ni imel niti ene izgubljene žoge, kar je v dresu Dallasa ob predstavah s 40 in več doseženimi točkami uspelo le še Dirku Nowitzkemu. A še bolj kot individualni dosežki je Dončića, ki je imel še pet asistenc in tri skoke, razveselila tretja zmaga njegovega moštva v šestem poskusu in enajsta zaporedna zmaga Mavericksov na obračunih z Orlando Magic, ki tako ostajajo pri le eni zmagi.

Slab začetek, dober konec

V zasedbo Dallasa se je po tekmi dodatnega počitka vrnil JaVale McGee, ki ga je Jason Kidd ob Dončiću, Reggieju Bullocku, Dorianu Finneyju-Smithu in Spencerju Dinwiddieju uvrstil v začetno peterko. Gostitelji, ki so odigrali svojo tretjo tekmo v zadnjih štirih dneh, so sicer slabo odprli srečanje, saj je Orlando že v prvi četrtini po slabih petih minutah igre povedel z dvomestno razliko (19:9), a so se pri Dallasu kmalu zbudili in predvsem na račun Dončića do polčasa ujeli priključek (60:60). Slovenski košarkar je že v prvem polčasu dosegel 30 točk, Dallas pa je v prvem polčasu izgubil le dve žogi, ob tem je za razliko od tekme proti Oklahomi v prvem polčasu veliko bolj racionalno metal za tri (6/17).

Čeprav je v drugem polčasu ves čas delovalo, da se Orlandova barka počasi potaplja, pa so gostje praktično vse do konca tekme četi Jasona Kidda dihali za ovratnik. 55 sekund pred koncem je trenutno najbolj vroči košarkar Orlanda, novinec Paolo Banchero, zadel trojko za znižanje zaostanka na 103:107, a je na drugi strani takoj odgovoril Finney-Smith in rešil vprašanje o zmagovalcu. Dallas je na koncu slavil s 114:105.

Dončić ni na celotni tekmi izgubil niti ene žoge. | Foto: Reuters Dončić ni na celotni tekmi izgubil niti ene žoge. Foto: Reuters

Dončić sicer tudi tokrat ni bil najbolje razpoložen pri metu z razdalje (2/9 za 3), na črti prostih metov pa se je poznala tudi utrujenost s prejšnje tekme (8/14). Tim Hardaway Jr. je obračun končal z 21 točkami, Finney-Smith pa je 13 točkam (3/5 za 3) dodal še osem skokov. Na drugi strani je 19-letni Banchero, ki je bil številka ena letošnjega nabora lige NBA, dosegel 18 točk in na prvem obračunu v sezoni ni presegel meje 20 točk. Bol Bol je vknjižil dvojni dvojček (16 točk, 11 skokov).

Dallas naslednja tekma čaka v noči na četrtek (1.30), ko bodo v American Airlines areni gostovali košarkarji Utah Jazz.

V Dallasu slavnostno

V areni American Airlines je bilo danes tudi čustveno in slavnostno, saj se je po 42 letih upokojil pomočnik generalnega direktorja kluba 64-letni Keith Grant, ki se mu je klub danes poklonil na prav poseben način. Grant je bil pred 42 leti eden izmed prvih zaposlenih pri Dallas Mavericks, takrat je bil odgovoren za opremo v klubu, zatem pa je opravljal še številne druge administrativne vloge, od leta 1998 pa je bil v vlogi pomočnika generalnega direktorja, ki jo je opravljal vse do danes.

"Keith Grant je legenda NBA z zlatim srcem. Ogromno je naredil za Mavse, našo ekipo je delal boljšo. Ne moremo se mu dovolj zahvaliti za njegov doprinos našemu klubu," je ob slovesu dejal lastnik kluba Mark Cuban. Grantu so se v areni American Airlines poklonili tudi med polčasom srečanja z Orlandom.

Vrhunci tekme:

LeBron James je bil najboljši košarkar LA Lakers. Na tekmi proti Denverju je dosegel 26 točk. | Foto: Reuters LeBron James je bil najboljši košarkar LA Lakers. Na tekmi proti Denverju je dosegel 26 točk. Foto: Reuters

LA Lakers prvič zmagali, Čančar brez minutaže

Ponoči je bil na delu tudi Denver Vlatka Čančarja. Gostovali so pri Los Angeles Lakers, najslabši ekipi sezone. Jezerniki so dosegli šele prvo zmago v sezoni. Njihov letošnji izkupiček je ena zmaga in pet porazov. Koprčanu v tej sezoni ne namenjajo visoke minutaže, ta večer pa sploh ni stopil na parket. Pri LA Lakers je bil najbolj razpoložen LeBron James, ki je dosegel 26 točk. Anthony Davis jih je prispeval 23, Russell Westbrook pa se je ustavil pri 18 točkah. Zadnji je tekmo spet začel s klopi, a je brez težav sprejel to vlogo. "Kot pravim že od prvega dne: naredil bom vse, da lahko pomagam tej ekipi," je po tekmi dejal 33-letni Westbrook.

"Nekaj smo morali dokazati sami sebi. Ne svetu, ne medijem, morali smo dokazati sami sebi. Všeč mi je, kako smo se odzivali skozi tekmo," je po tekmi povedal Darvin Ham, trener LA Lakers.

Pri Denverju je bil s 23 točkami najboljši Nikola Jokić, ki je ob tem dodal še 14 skokov in šest asistenc. Jamal Murray je prispeval 21 točk.

Liga NBA, 30. oktober:

Dallas Mavericks : Orlando Magic 114:105
Luka Dončić 44 (15/17 za 2, 2/9 za 3, 8/14 prosti meti), 3 sk., 5 as., 1 ukr. žoga v 36:55, Tim Hardaway Jr. 21, Finney-Smith 13 (8 sk.); Banchero 18, Bol 16 (11 sk.), Carter Jr. (9 sk.) in Hampton 15

Los Angeles Clippers : New Orleans Pelicans 91:112
Powell 18, George 14, Morris Sr. 12, 8 sk.; McCollum 22, Williamson 21, 12 sk., 7 as., Marshall 17, 6 sk., Nance Jr. (9 sk.) in Murphy III 15

Boston Celtics : Washington Wizards 112:94
Brown 24 (10 sk.), Brogdon in Tatum 23; Porzingis 17 (13 sk.), Hačimura 13 (9 sk.), Beal 12 (8 as.)

Cleveland Cavaliers : New York Knicks 121:108
Mitchell 38 (12 as.), Love 29 (8 sk.), Wade 22; Brunson (7 as.) in Fournier 16, Barrett in Randle (9 sk., 7 as.) 15

Detroit Pistons : Golden State Warriors 128:114
Bey 28, Stewart 24 (13 sk.), Cunningham 23 (10 sk., 9 as.); Curry 32, Poole 30, Wiggins 10

San Antonio Spurs : Minnesota Timberwolves 107:98
Johnson 25 (8 as.), McDermott 23, Bates-Diop 18; Towns 26 (11 sk.), Edwards 18, Reid 11

Phoenix Suns : Houston Rockets 124:109
Booker 30, Johnson 19 (7 sk.), Landale 16 (7 sk.); Porter Jr. 26 (8 sk.), Sengun 16 (9 sk.), Green 15

Los Angeles Lakers : Denver Nuggets 121:110
James 26, 8 asis., Davis 23, 15 sk., Walker IV, Westbrook 18; Jokić 23, 14 sk., Murray 21, Gordon 18 (Vlatko Čančar ni igral)