7. 10. 2021,
20.02

2 leti, 7 mesecev

Thermometer Blue 0,03

Jaka Pušnik Nika Fain Tjaša Vozel Peter John Stevens Katja Fain svetovni pokal Budimpešta Sašo Boškan

Četrtek, 7. 10. 2021, 20.02

Budimpešta, svetovni pokal v plavanju

Že v premiernem finalu na svetovnem pokalu do osebnega rekorda

Sašo Boškan | Sašo Boškan se je na svetovnem pokalu v Budimpešti prvič v karieri zavihtel v finale. | Foto Matic Klanšek Velej/Sportida

Sašo Boškan se je na svetovnem pokalu v Budimpešti prvič v karieri zavihtel v finale.

Plavalec kranjskega Triglava Sašo Boškan se je na svetovnem pokalu v Budimpešti prvič v karieri zavihtel v finale. Tam je dokazal, da zna tekmovati, saj je s 3:45,98 za 1,4 izboljšal osebni rekord in osvojil sedmo mesto. Južnoafričan Matthew Sates je bil z dosežkom 3:37,92 nedosegljiv.

Boškan je blestel predvsem na zadnjih 50 metrih, kjer je s 27,33 dosegel četrti izid zadnje dolžine bazena, ujel Madžara Holla Balasza, do uveljavljenega Nemca Floriana Wellbrocka pa so mu zmanjkale štiri stotinke sekunde.

"Bilo je težko, a večje je veselje"

"Svojega prvega finala na veliki tekmi sem seveda zelo vesel. Bilo je težko, a večje je veselje. Načrt je bil, da se na tekmi držim Madžara, ki je dopoldan plaval zelo solidno in ga skušam prehiteti, kar bi prineslo izid pod 3:46. In ta izid sem dosegel," je po nastopu za STA povedal 18-letni dijak strokovne gimnazije v Kranju.

V Budimpešti si želi še dober sobotni nastop na 200 m prosto: "Želja seveda je finale. Sem nekje na robu in malo bo odvisno tudi od tega, kako hitra bo konkurenca."

Pa preostali Sloveci?

Zelo dobro je nastopila tudi Mariborčanka Katja Fain, ki je v isti disciplini med dekleti zasedla peto mesto s 4:03,52, kar je vsega 1,8 sekunde slabše od njenega državnega rekorda. S 4:00,57 se je zmage veselila Nemka Isabel Gose.

Dvakrat je v finalu nastopil Triglavan Peter John Stevens. Na 100 m prsno je bil z 58,50 peti, a plaval nekaj desetink sekunde počasneje kot pred tednom dni v Berlinu. Le nekaj kasneje je nastopil še na 100 m mešano in bil s 54,78 osmi. Z 51,77 je zelo dober izid dosegel Južnoafričan Sates, na 100 m prsno je s 56,08 slavil Nizozemec Arno Kamminga.

Boškan je že dopoldan s 56,17 dosegel tudi osebni rekord na 100 m mešano in bil 17. Dolgoletna reprezentantka Tjaša Vozel je na 200 m prsno z 2:27,14 finale zgrešila za eno mesto.

Dvakrat je nastopila tudi mlada Nika Fain in bila 19. na 100 m mešano ter 23. na 50 m hrbtno. Prvič pa se je v svetovnem pokalu predstavil plavalec Olimpije Jaka Pušnik, ki v prvi vrsti nabira izkušnje v svetovni eliti. Na 200 m hrbtno je bil 12., na 400 m prosto 23. in na 100 m delfin 33.