London Luka Božič Benjamin Savšek kajak svetovno prvenstvo

Petek, 22. 9. 2023, 15.45

London, SP v slalomu na divjih vodah

Benjamin Savšek je postal svetovni prvak! #video

Boštjan Boh

Benjamin Savšek | Benjamin Savšek je drugič v karieri osvojil naslov svetovnega prvaka. | Foto Nina Jelenc

Benjamin Savšek je drugič v karieri osvojil naslov svetovnega prvaka.

Benjamin Savšek, slovenski kanuist na divjih vodah, je na svetovnem prvenstvu v Londonu postal svetovni prvak. Zanj je to že drugi naslov svetovnega prvaka v njegovi športni karieri.

Tiskovna konferenva veslaške reprezentance. Veslanje
Sportal "Saj nikamor nisem šel"

Benjamin Savšek, sicer aktualni olimpijski prvak iz Tokia, je že v polfinalni vožnji pokazal, da je tudi tokrat v boju za najvišja mesta, saj je bil na prvem mestu. Zelo dobro mu je uspela tudi finalna vožnja in se tako zasluženo veselil novega naslova svetovnega prvaka. Drugo uvrščenega Francoza Nicolasa Gestina je premagal za sekundo in 18 stotink, tretje mesto je osvojil Italijan Paolo Ceccon. Za 36-letnega ljubljanskega kanuista je to že peta posamična medalja na svetovnih prvenstvih.

Benjamin Savšek London SP 2023 | Foto: Kajakaška zveza Slovenije Foto: Kajakaška zveza Slovenije "Zdaj ali nikoli"

"Brez besed sem. Neverjetno, ker je bilo veliko pritiska, saj sem štartal kot zadnji. Res sem vesel. Hvala vsem, ki me podpirajo, in še enkrat, res sem vesel. Bil sem osredotočen na vrata in mislil sem si: 'Pojdi zdaj ali nikoli,'" je v prenosu povedal slovenski junak.

Do prve posamične medalje je prišel leta 2013 v Pragi, leta 2014 in leta 2015 je bil srebrn v ZDA (Deep Creek) oziroma v Londonu. Torej na progi, na kateri je zmagal danes. Leta 2017 v francoskem Pauju pa je prvič postal svetovni prvak.

Zelo dobro je tekmoval že na tekmah svetovnega pokala

Luki Božiču se je nastop v finalu ponesrečil. | Foto: www.alesfevzer.com Luki Božiču se je nastop v finalu ponesrečil. Foto: www.alesfevzer.com

Beni, kot ga kličejo prijatelji, je bil v letošnji sezoni na tekmah svetovnega pokala zelo konstanten. Nekoliko se mu je le ponesrečila tekma v Španiji. Dvakrat je stal tudi na stopničkah. Na tekmi v Pragi je zmagal, v domačem Tacnu pa je zasedel tretje mesto.

Luka Božič, drugi slovenski predstavnik v finalu, je naredil veliko napako in na koncu zasedel deseto mesto. Žiga Lin Hočevar, šele 16-letni slovenski tekmovalec, pa je po veliki napaki v polfinalu tekmovanje končal na 28. mestu.

Pri kanuistkah je slavila Britanka Mallory Franklin

Pred moškimi kanuisti so tekmovale kanuistke. Zmagala je Britanka Mallory Franklin, druga je bila njena rojakinja Kimberley Woods, tretja pa je bila Avstralka Jessica Fox. Od naših je bila najboljša Alja Kozorg, ki je bila 20., Lea Novak je bila 22.

V soboto na delu kajakašice in kajakaši

Peter Kauzer je na zadnji tekmi svetovnega pokala zmagal, kar je lepa popotnica za SP v Londonu. | Foto: Nina Jelenc Peter Kauzer je na zadnji tekmi svetovnega pokala zmagal, kar je lepa popotnica za SP v Londonu. Foto: Nina Jelenc

V soboto bodo na sporedu polfinalne vožnje za kajakašice in kajakaše. Med kajakašicami bo slovenske barve branila le Ajda Novak, med kajakaši pa se bodo za mesto v finalu borili Peter Kauzer, Žiga Lin Hočevar in Martin Srabotnik. V nedeljo bo še kajakaški kros, ki je nova olimpijska disciplina.