29. 11. 2007,
12.08

Četrtek, 29. 11. 2007, 12.08

Pedrosa zmagoslavno končal sezono

Zadnja dirka sezone svetovnega prvenstva v motociklizmu je o naslovu odločala le v najšibkejši konkurenci, saj sta si Jorge Lorenzo in Casey Stoner naslova zagotovila že prej.

V Valenciji so na domačem terenu prevladovali Španci, saj so zmagali v dveh razredih; Dani Pedrosa v elitnem motoGP in Hector Faubel v najšibkejšem do 125 ccm. V tej konkurenci je Madžaru Gaborju Talmacsiju zadostovalo drugo mesto, da si je prvič v karieri privozil naslov najboljšega. V četrtlitrskem razredu je zmagal Finec Mika Kallio.

Elita je bila, vsaj zaradi še nepodeljenega naslova v razredu do 125 ccm, tokrat nekoliko v ozadju. Za naslov sta se spopadla moštvena sotekmovalca v ekipi Aprilia Aspar. Njun obračun ni bil nič kaj prijateljski, saj sta imela pred dirko oba še povsem realne možnosti za naslov. Faubel je za Madžarom zaostajal deset točk, kar je pomenilo, da bi ob njegovi zmagi Talmacsi moral biti četrti ali slabši. V boju za zmago sta bila ostra, a Talmacsi vendarle ni naredil napake, ki bi ga stala naslova. Ob koncu se je z drugim mestom njegova prednost sicer stopila na pet točk, kar pa mu je vseeno prineslo naslov prvaka, prvega v zgodovini motociklističnega SP za dirkače iz te države. Talmacsi je letos trikrat zmagal in skupno desetkrat stal na stopničkah, njegov veliki tekmec iz lastnega moštva pa se je moral zadovoljiti z drugo stopničko v SP kljub več zmagam (5) in več uvrstitvam na zmagovalni oder (13).

Rossi stisnil zobe

V razredu motoGP je bilo po sobotnem padcu Valentina Rossija glavno vprašanje, ali se bo nekdanji svetovni prvak lahko udeležil zadnje bitke. Rossi še nikoli, vse odkar je leta 1996 začel tekmovati v najšibkejšem razredu, ni izpustil nobene preizkušnje, pa je tudi tokrat stisnil zobe in se pripeljal na start, čeprav je imel po padcu zlomljen mezinec ter dve kosti v zapestju desne roke. Rossi se je zavedal, da bi lahko ob zanj najslabšem možnem scenariju, da sam konča brez točk in Pedrosa zmaga, tudi izgubil drugo mesto v SP. Prav to se je nazadnje tudi zgodilo. Rossi je na motorju zdržal do 19. kroga, nato pa le zavil v bokse, a ne zaradi bolečin, temveč zaradi tehnične okvare Yamahe. V trenutku odstopa je bil 14., kar bi mu še omogočilo obrambo skupnega drugega mesta. V ospredju je bil takrat že ljubljenec domačega občinstva Pedrosa, ob dirkališču se je zbralo 130.000 ljubiteljev hitrosti, čeprav mu na startu ni šlo najbolje. Stoner se je v uvodnih krogih zavihtel na vrh, toda Pedrosa se je kmalu vrnil na položaj, ki si ga je priboril v kvalifikacijah, in vodstva do konca ni več izpustil iz rok. Svetovni prvak se je trdno zasidral na drugem mestu, na tretjega pa se je prebil John Hopkins, ki je tako s stopničkami končal sodelovanje s Suzukijem.

Pedrosa do prve domače zmage

"Izredno sem vesel te zmage. Hvala vsem, ekipi, navijačem, zmaga mi res mi veliko pomeni, saj mi je prinesla tudi drugo mesto v skupnem seštevku. Se že veselim sezone 2008," je ob slovesu od sezone 2007 in prvi zmagi na domačih tleh dejal Pedrosa. Zadovoljen je bil tudi Stoner, ki je že od dirke v Motegiju povsem miren na prestolu najboljšega dirkača na svetu: "Dobro sem začel, skušal sem voziti čim bolj enakomerno, toda Dani je bil tokrat preprosto boljši. Nekaj časa sem ga še lovil, a nisem želel tvegati preveč." Pod stopničkami sta ostala Italijana Marco Melandri in Loris Capirossi, Avstralec Chris Vermeulen in Brazilec Alex Barros, lanski svetovni prvak Američan Nicky Hayden pa je letošnjo ne preveč uspešno sezono sklenil z osmim mestom, kar je tudi njegova skupna uvrstitev v SP. Stoner je na 18 dirkah zbral 367 točk, Pedrosa 242, Rossi eno manj, Hopkins pa je z današnjim tretjim mestom še prehitel Melandrija in se povzpel na četrto (189-187).

Kallio do druge zmage v sezoni

Mika Kallio je dosegel drugo zmago v tej sezoni v četrtlitrskem razredu, Jorge Lorenzo, ki si je naslov zagotovil na prejšnji dirki, pa je bil na domačem asfaltu le sedmi. V boju za preostali mesti na stopničkah skupnega seštevka je bil boljši Andrea Dovizioso, saj mu je četrto mesto zadostovalo, da je ubranil dovolj točkovnega naskoka pred Alexom de Angeslisom, ki je bil v Valenciji drugi, lepe uvrstitve pa se je s tretjim mestom razveselil mladi domačin Alex Debon. Lorenzo je SP končal s 312 točkami, Dovizioso jih ima 260, de Angelis pa 235.