8. 7. 2012,
9.02

Nedelja, 8. 7. 2012, 9.02

Mikkelsen premagan, Hunter slavil tretjič zapored (video)

Formula 1 v Silverstonu, MotoGP v Nemčiji, kaj je še dogajalo? Indycar v Torontu. Spet zmaga Ryana Hunterja Reaya. V IRC je Andreas Mikkelsen zadnji dan izgubil zmago na reliju San Marino.

Dež krojil razplet GP2 v Silverstonu

Z dežjem Silverstona so se soočili tudi dirkači v seriji GP2. Švicar Fabio Leimer (Racing Engineering) je vodil večji del sobotne dirke, a zapravil veliko prednost, ko ni pravočasno zapeljal na postanek. Varnostni avto mu je uničil dirko. Končal je na 15. mestu. Zmage se je veselil Mehičan Esteban Gutierrez (Lotus), med najboljše tri pa sta na dirki, ki se je zaradi preveč vode na asfaltu, začela za varnostnim avtomobilom, uvrstila še Venezuelčan Johnny Cecotto (Addax) in Britanec Joylon Palmer (iSport). Pred nedeljsko 14. dirko sezone v točkovanju vodi Luiz Razia (Arden).

Nedeljska šprinterska dirka je minila na suhi stezi. Za zmago pa sta se udarila tekmeca za naslov Razia in Italijan Davide Valsecchi (DAMS). Videli smo nekaj lepih prehitevalnih manevrov, na koncu pa je s petimi sekundami prednosti zmagal Razia in v seštevku "odprl" šest točk prednosti pred Valsecchijem.

Franchittiju "pole" za dve stotinki

V prvenstvu indycar se je serija petih poletih dirk na dirkališčih oziroma ulicah začela s preizkušnjo v Torontu. Vselej atraktivno dirko na ulicah Exhibition Placea je s prvega štartnega mesta začel aktualni prvak Škot Dario Franchitti (Ganassi). Na sobotnih kvalifikacijah je za vsega dve stotinki premagal vodilnega v seštevku sezone Avstralca Willa Powerja (Penske). Na nedeljski dirki je zmedo ob varnostnem avtomobilu po nesreči Grahama Rahala (Ganassi) najbolje izkoristil Ryan Hunter-Reay (Andretti) in tako zmagal še na tretji dirki zapored. Na drugem mestu je končal Charlie Kimball (Ganassi), na tretjem pa Mike Conway (Foyt). Rubens Barrichello (KV) je bil 11.

Basso Mikkelsenu ukradel zmago

Branilec naslova in vodilni v seštevku medcelinskega reli izziva (IRC) Norvežan Andreas Mikkelsen (Škoda) je zadnje popoldne relija San Marino izgubil zmago. Z Italijanom Giandomenicom Bassom (Ford) sta se ves dan izmenjavala v vodstvu (po dveh hitrostnih preizkušnjah sta bila celo izenačena). Čeprav je Mikkelsen dobil zadnja dva brzinca, pa je na koncu Basso zmagal s prednostjo 2,8 sekunde. Za Italijana je to prva zmaga v IRC-ju, za dirkalnik Ford Fiesta S2000 pa prva po zadnji dirki sezone 2010, ko je na Cipru uspelo Nasserju Al-Attiyahu. Na tretjem mestu je sedmo dirko sezone končal še en Italijan Umberto Scandola (Škoda).

Stewartu tretja zmaga v sezoni

Lanski prvak Tony Stewart (Chevorlet) je dobil sobotno dirko "sprint cupa" prvenstva nascar - to je bila Daytona 400. Po diskvalifikaciji s kvalifikacij je štartal iz ozadja in se za tretjo zmago letos prebil na sam vrh. V razburljivem razpletu je za sabo pustil Jeffa Burtona (Chevrolet) in Matta Kensetha (Ford). V seštevku vodi Kenseth, Stewart se je prebil na peto mesto, a ima zaradi treh zmag bonus pred začetkom končnice. Dirka je ostala v senci novice, da je A. J. Allmendinger padel na dopinškem testu in je začasno suspendiran iz tekmovanj nascarja.

Whincupu četrta in peta zmaga, Villeneuve v ozadju

Avstralsko prvensto turnih avtomobilov (V8) je prvo polovico sezone sklenilo v Townsvillu v Queenslandu. Z zmago na prvi dirki vikenda in že četrto v sezoni je Jamie Whincup (Holden) povečal prednost v skupni razvrstitvi. Po polovici dirke še vodilni Mark Winterbootom (Ford) je bil na koncu drugi, Garth Tender (Holden) pa z 10 sekundami zaostanka tretji. Gost na dirki, nekdanji svetovni prvak formule 1 Kanadčan Jacques Villeneuve (Holden), se je sredi dirke prebil na 12. mesto, 18 krogov pred ciljem pa zaradi okvare dirkalnika parkiral v boksih. Whincup je bil najboljši tudi na nedeljski dirki, ko se je izkazal s prehitevanji, saj je štartal z devetega mesta. Na stopničke sta se uvrstila še Craig Lowndes (Holden) in Will Davison (Ford). Villeneuve je z zadnjega štartnega mesta dirko sicer končal, a zaostal za en krog in bil 24. (med 28.).