Sobota, 12. 8. 2017, 20.12

Svetovno prvenstvo v atletiki (9. dan)

Nočna mora za največja zvezdnika: Bolt končal poškodovan na stezi, Farah brez dvojne krone #video

Usain Bolt | Foto Getty Images

Usain Bolt je na svetovnem prvenstvu v Londonu kariero končal na najslabši mogoči način. V zadnji predaji teka na 4 x 100 metrov se je poškodoval in obležal na stezi. Mo Farah je pred domačimi navijači doživel prvi poraz na velikem tekmovanju po letu 2011. V teku na 5.000 metrov je osvojil srebro, premagal pa ga je Etiopijec Muktar Edris.

Usain Bolt je končal bogato športno pot, na kateri je osvojil osem zlatih olimpijskih medalj in 11 zlatih medalj s svetovnih prvenstev. Žal mu te bere v Londonu ni uspelo še obogatiti, saj je po bronu v teku na 100 metrov v štafetnem teku 4 x 100 metrov z jamajško ekipo ostal brez odličja.

Bolt je tekel v zadnji predaji, štafetno palico pa je prevzel na tretjem mestu. Čeprav bi težko ujel tekmeca pred seboj, pa se mu je zgodilo še nekaj veliko hujšega. Že po nekaj korakih si je poškodoval zadnjo stegensko mišico in razočaran obležal na stezi. Na noge so mu pomagali kolegi iz reprezentance, ki jih je tokrat nehote pustil na cedilu. Prvič v karieri.

V štafetnem teku 4 x 100 metrov se je odvijala prava drama. | Foto: Getty Images V štafetnem teku 4 x 100 metrov se je odvijala prava drama. Foto: Getty Images

Na veliko veselje domačih navijačev so presenečenje pripravili britanski šprinterji v postavi Chijindu Ujah, Adam Gemili, Daniel Talbot in Nethaneel Mitchell-Blake. Polnemu olimpijskemu štadionu se je zmešalo, ko je slednji ciljno črto prečkal kot prvi (37,47), pet stotink sekunde pred svetovnim podprvakom v teku na 100 metrov, američanom Christianom Colemanom. Japonski četverec je osvojil bron.

V ženskem štafetnem teku 4 x 100 metrov so slavile Američanke v postavi Aaliyah Brown, Allyson Felix, Morolake Akinosun in Tori Bowie. Zmagale so z najboljšim izidom sezone na svetu 41,82. Srebrne so bile domačinke, bronaste pa Jamajčanke.

Razočaran je bil tudi sir Mo Farah

Muktar Edris je prvi, ki je uspel zlomiti Farah na velikih tekmovanjih po letu 2011, ko ga je v Daeguju v teku na 10.000 metrov prehitel njegov rojak Ibrahim Jeilan. | Foto: Reuters Muktar Edris je prvi, ki je uspel zlomiti Farah na velikih tekmovanjih po letu 2011, ko ga je v Daeguju v teku na 10.000 metrov prehitel njegov rojak Ibrahim Jeilan. Foto: Reuters Mo Farah že dolgo ni bil tako razočaran. čeprav je v teku na 5.000 metrov osvojil srebrno medaljo. Od domačih navijačev na olimpijskem štadionu se je namreč želel posloviti z dvojno krono. To je  prvič osvojil prav na tem štadionu pred petimi leti na olimpijskih igrah, nato pa še na svetovnih prvenstvih v Moskvi leta 2013 in Pekingu leta 2015 ter na lani na olimpijskih igrah v Riu.

Farah je na atletskem štadionu nastopil zadnjič na velikem tekmovanju, saj se bo po letošnji sezoni posvetil cestnim tekom, predvsem maratonu. Na stezi bo tekel le še na mitingu v Birminghamu in na diamantni ligi v Zürichu.

Mo Farah ni mogel skrivati razočaranja. | Foto: Reuters Mo Farah ni mogel skrivati razočaranja. Foto: Reuters Tokrat v zadnjem krogu ni bil tisti pravi, saj se mu je zagotovo poznala utrujenost po predteku in finalu v teku na 10.000 metrov, kjer si je pritekel zlato.

Po zelo taktičnem teku je v zadnji krog skupaj krenila precej velika skupina tekačev, na čelo pa so se postavili Etiopijci. Potegnil je mladi Yomif Kejelcha, sledili pa so mu njegov rojak Muktar Edris, Farah in Američan Paul Chelimo.

Četverica se je borila do ciljne črte, saj jih je na koncu ločila manj kot sekunda. Največ moči je v zadnjih 100 metrih ostalo Edrisu (13:32,79), Farahu se je uspelo prebiti na drugo mesto (13:33,22), osem stotink sekunde za njim pa je ciljno črto prečkal Chelimo.

V metu kopja je zlato osvojil nemški rekorder Johannes Vetter, ki je na prvenstvo prišel kot vodilni na svetovni lestvici. Že v kvalifikacijah je presegel mejo 90 metrov, kar pa mu v finalu ni uspelo, a je slavil tudi z 89,89 metra. Srebro in bron sta odšla na Češko, osvojila pa sta ju Jakub Vadlejch (89,73 m) in Petr Frydrych (88,32).

Rusinja ni pustila presenečenja

Marija Lasickene | Foto: Reuters Marija Lasickene Foto: Reuters Rusinja Marija Lasickene, ki zaradi suspenza svoje države tekmuje pod nevtralno državo, je pričakovano ubranila naslov svetovne prvakinje v skoku v višino, a se je morala za zmago kar potruditi. Na višini 199 centimetrov je namreč v prvem poskusu podrla letvico in padla na tretje mesto, a je bila nato v prvo uspešna na 201 in 203 centimetrih.

Največje presenečenje je s srebrno medaljo pripravila Julija Levčenko. Ukrajinka je namreč kar dvakrat popravila osebni rekord, saj je prvič v karieri preskočila najprej 199 centimetrov, nato pa še 201 centimeter.  Poljakinja Kamila Licwinko je s preskočenimi 199 centimetri osvojila bron.

Avstralka po šestih letih spet na prestolu

Sally Pearson je po šestih letih spet osvojila zlato medaljo na svetovnem prvenstvu. | Foto: Reuters Sally Pearson je po šestih letih spet osvojila zlato medaljo na svetovnem prvenstvu. Foto: Reuters Sally Pearson, ki je imela zadnji dve sezoni težave s poškodbami, lani je morala izpustiti tudi nastop v Riu, je nekoliko presenetljiva zmagovalka v teku na 100 metrov z ovirami (12,60). To je njeno drugo zlato na svetovnih prvenstvih, saj je slavila že v Daeguju leta 2011, na olimpijskem štadionu v britanski prestolnici pa je slavila tudi leta 2012 na olimpijskih igrah.

Srebrno medaljo je osvojila Američanka Dawn Harper Nelson (12,63), medtem ko je njena rojakinja, svetovna rekorderka Kendra Harrison, ostala brez odličja na četrtem mestu. Bron je osvojila Nemka Pamela Dutkiewicz (12,72).

Francoz najboljši vsestranski atlet na svetu

Francoz Kevin Mayer je nov svetovni prvak v deseteroboju. V desetih disciplinah je zbral 8.768 točk, kar je najboljši izid sezone na svetu.

Kevin Mayer po zadnji disciplini, teku na 1500 metrov. Tekmovalci v mnogoboju so po desetih disciplinah v dveh dneh zelo izmučeni. | Foto: Reuters Kevin Mayer po zadnji disciplini, teku na 1500 metrov. Tekmovalci v mnogoboju so po desetih disciplinah v dveh dneh zelo izmučeni. Foto: Reuters

Sto metrov je pretekel v času 10,70, v daljino je skočil 752 centimetrov, kroglo je sunil 15,72 metra, v višino je skočil 208 centimetrov, 400 metrov je pretekel v času 48,26, 110 metrov z ovirami v času 13,75, disk je zalučal 47,14 metra, s palico preskočil 510 centimetrov, kopje je vrgel 66,10 metra, za konec pa je 1.500 metrov pretekel v času 4:36,73.