Sreda, 13. 9. 2017, 18.00
6 let, 11 mesecev
Kako je prav?
Kako je prav? Sladek ali sladki čaj?
Po okusu avtorice tega članka je dišeč in vroč čaj. Kateri? Sadni ali zeleni, včasih planinski. Bralca Matjaža je zanimalo, ali je pravilno reči sladek čaj ali sladki čaj, kadar želimo povedati, da ta napitek vsebuje sladkor. Kaj vemo o določni in nedoločni obliki pridevnika?
Vsi pridevniki nimajo obeh oblik kategorije določnosti. Tako na primer nekateri nastopajo le v nedoločni obliki (očetov, materin, smrekov ...), nekateri pa le v določni (nemški, šolski, goveji, moški …).
Težave nam včasih povzročajo tisti pridevniki, ki poznajo obe obliki.
NEDOLOČNA OBLIKA PRIDEVNIKA | DOLOČNA OBLIKA PRIDEVNIKA |
---|---|
pisan kombi, pisana ruta, pisano okno | pisani kombi, pisana ruta, pisano okno |
Razlika (končni i) med določno in nedoločno obliko je praviloma vidna le v imenovalniku in enakem tožilniku moškega spola ednine, pri nekaterih pa so spremembe tudi v naglaševanju (vêlik – velíka – velíko : véliki – vélika – véliko).
Spomini na šolsko tablo
Pri določanju oblike pridevnika si pomagamo z vprašalnicama kakšen in kateri. Tako lažje prepoznamo lastnostne in vrstne pridevnike.
Iz šolskih klopi se spomnimo tudi nasveta, da lastnostne pridevnike lahko stopnjujemo, vrstnih pa ne. Stroj je lahko nov, novejši, starejši, tudi bolj ali manj rdeč, medtem ko pridevnika pralni ne moremo stopnjevati.
Kdaj naj še uporabimo nedoločno in kdaj določno obliko pridevnika?
Nedoločna oblika (KAKŠEN?)
- Ko nekaj omenjamo prvič:
Predstavili so se trije kandidati: temnolas moški, rdečelas mladenič in gologlav starec. Temnolasi je vprašal, ali bomo kmalu začeli. Rdečelasi mladenič je hitro dodal, da se mudi tudi njemu.
- Za zaimkom "vsak":
Vsak bolan človek si želi le, da bi bil spet zdrav.
- Če je pridevnik v vlogi povedkovega določila:
Kruh je vroč, ni še ohlajen. Moje jabolko je majhno, tvoje je še manjše.
Določna oblika (KATERI?)
- Ko govorimo o že znani lastnosti samostalnika (nekaj je v besedilu na primer omenjeno že drugič):
Predstavili so se trije kandidati: temnolas moški, rdečelas gospod in gologlav mladenič. Temnolasi je vprašal, ali bomo kmalu začeli. Rdečelasi gospod je hitro dodal, da se mudi tudi njemu.
Zaprti predor skozi Karavanke je spet povzročil čakalne vrste. (Na primer pod fotografijo predora, ko gre za že znano dejstvo.)
- Za označevanje posebne vrste predmeta, pred katerega imenom stoji:
Pomivalni stroj, pooblaščeni serviser, cvetni prah, vodni kamen, rdeči karton, ovseni kruh, mali nogomet, zeleni čaj, mrtvi kot, lažnivi kljukec, mali možgani …
- Za kazalnimi zaimki in za zaimkom "ves":
Ta veseli dan, ves ljubi dan, tisti usodni petek, ta postavni moški …
(Izjema: "ves" v pomenu "popolnoma" predvideva nedoločno obliko. Zato npr.: bil je ves črn od saj, ves bled od groze ...)
- Pri posamostaljenih pridevnikih: Danes je on dežurni. Zeleni se ni zmenil za sodnikov žvižg.
Za konec čajanka
Vrnimo se k vprašanju našega bralca. Je čaj sladek ali sladki? Ker gospod Matjaž pravi, da pri tem misli na lastnost samostalnika (Kakšen? Tak, ki vsebuje sladkor.), je odgovor: sladek čaj. Brez dvoma lahko ugotavljamo stopnjo te lastnosti, saj je čaj tudi slajši, manj sladek, najslajši … Gre torej za lastnostni pridevnik.
Vsekakor pa so mogoči tudi primeri, v katerih bo pravilna možnost določna oblika, torej sladki čaj.
Na primer, ko se bo besedna zveza v besedilu pojavila drugič (tretjič, četrtič …) in bomo govorili o že znani stvari.
Sinoči sem skuhala sladek kamilični čaj in ga odnesla dedku. Ko ga je poskusil, se je malce namrgoden opravičil in dejal, da bi raje kavo. Sladki čaj smo nazadnje ob piškotih popili vnuki.
Ali na primer ob kazalnem zaimku:
"Ta presneti sladki čaj! Mojemu želodcu prav nič ne prija," je zamrmral dedek sam pri sebi.
1