Ana Rupar

Četrtek,
17. 9. 2015,
15.19

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

gasilci

Četrtek, 17. 9. 2015, 15.19

8 let

Za gasilce se uri skoraj 36 tisoč mladih Slovencev

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Delo z mladimi je ena najpomembnejših nalog Gasilske zveze Slovenije. V slovensko gasilsko mladino pa je vključenih skoraj 36 tisoč deklet in fantov, ki se bodo jutri pomerili v gasilski orientaciji.

Tekanje z vedri, zvijanje cevi, postavljanje orodij za motorno brizgalno, škropljenje z vodo, zavezovanje vozlov, štafete ter kup mladine v uniformah. Tako so videti gasilke vaje in tekmovanja, na katerih moči merijo mlada dekleta in fantje, ki imajo željo po gasilskih veščinah in pomoči ljudem.

Kako se znajdejo s kompasom in karto Na enem izmed teh tekmovanj se bo 600 mladih gasilk in gasilcev pomerilo jutri na Dolah pri Litiji, kjer bodo gostili državno tekmovanje v gasilski orientaciji. Tekmovanje v orientaciji je med mladimi gasilci je zelo priljubljeno, ker je v naravi in ker morajo pokazati široko gasilsko znanje in veščine.

Dvesto ekip s tremi člani se bo namreč pomerilo v tem, kdo bo hitreje pretekel ali prehodil začrtano pot. Edina pripomočka bosta karta in kompas, na poti pa se bodo morali ustaviti na kontrolnih točkah, na katerih jih bodo čakale različne naloge – od zbijanja tarč z vedrovko, zvijanja cevi in navezovanja vozlov do prepoznavanja topografskih znakov.

Gasilstvo navdušuje tudi dekleta Gasilska mladina je eno najpomembnejših poslanstev gasilskega delovanja. "Kakovostno delo z gasilsko mladino pomeni kakovostno delo osnovne gasilske dejavnosti, to pa je pomoč ljudem," poudarja Nina Kotar, ki je sama prostovoljna gasilka že od sovjega sedmega leta, danes pa je tudi mentorica mlajšim ter članica Mladinskega sveta Gasilske zveze Slovenije (GZS).

Nad gasilstvom se navdušuje skoraj 36 tisoč mladih Slovencev, starih od šest do 18 let. To je skoraj četrtina vseh članov gasilske organizacije, ki združuje 1.300 prostovoljnih gasilskih društev v državi. In če med starejšimi člani prevladujejo moški, pri mladini spolne razlike skoraj ni, saj je med njimi več kot 40 odstotkov deklet.

Vrata odprta za vse S sodelovanjem v gasilski organizaciji mladi dobijo bogato dediščino dela in pozitivne usmeritve za življenje, pojasnjuje Kotarjeva. Prek gasilskih dejavnosti namreč spoznavajo različne veščine, koristne za življenje, hkrati pa se učijo dobrih vrednot, poguma, medsebojnega prijateljstva in sodelovanja ter pomoč ljudem.

Znanja in veščine mladim predajajo za to usposobljeni mentorji po gasilskih društvih, delo z njimi pa poteka tudi na ravni gasilskih zvez in GZS.

V gasilsko organizacijo se mladi lahko vključijo prek domačega prostovoljnega gasilskega društva, kjer so običajno vrata vsem na široko odprta. "Vsak, ki potrka na vrata gasilskega doma, bo na široko sprejet in mu bo nudeno vse, kar vključujemo gasilci," pravi Kotarjeva.

Kaj mlade tako navdušuje pri gasilcih? Gasilska dejavnost je za mlade privlačna zaradi veliko različnih dejavnosti, ki jih vključuje – od športnih in tekmovalnih aktivnosti do kulturnih dejavnosti in taborjenj.

Mladi pri gasilski organizaciji lahko izkusijo veliko različnih prostočasnih aktivnosti, vsekakor pa jim pri tem nikoli ni dolgčas, vedno so v družbi in veliko v naravi. Na voljo so jim tako različne delavnice, izleti, ponekod tudi taborjenja in letovanja, kulturne in športne aktivnosti.

A najbolj zanimivi so zagotovo gasilske vaje oziroma priprave na tekmovanja ter sama tekmovanja, ki jih imajo na občinski, regijski in državni ravni, nekateri pa se celo podajo v tujino.

Na državni ravni so za gasilsko mladino organizirana štiri različna tekmovanja – tekmovanje v gasilsko športnih disciplinah, orientacija, tekmovanje društva mladi gasilec in gasilski kviz. Medtem ko sta prvi dve bolj športno naravnani, morajo pri drugih dveh mladi izkazati teoretično in praktično gasilsko znanje.