Torek, 7. 2. 2017, 13.53
7 let, 1 mesec
Prek Airbnb na črno oddajala stanovanje. Za 300 tisoč evrov kazni.
V Amsterdamu so lastniku stanovanj in posredniški agenciji izdali rekordno globo 297 tisoč evrov, ker sta prek spletnega portala Airbnb na črno oddajala 11 apartmajev in tako oškodovala občino.
Lastnika in agencijo, ki sta stanovanja oglaševala na Airbnb, so oglobili vsakega za 13.500 evrov na nezakonito oddano stanovanje, torej na skupaj 27 tisoč evrov na stanovanje. Globa je sicer povsem običajna, a ker je pomnožena z enajst, predstavlja rekord.
V Amsterdamu so v preteklem letu izdali skoraj 200 tovrstnih glob.
Airbnb razbesnel več mest
Čeprav je Airbnb čedalje bolj priljubljena spletna stran, je razbesnela več mest, ker ponudnikom omogoča izogibanje lokalnim zakonom in plačevanju davkov.
Amsterdam je decembra lani z Airbnb sklenil tudi dogovor o omejitvi najema zasebnih domov v mestu na 60 dni letno.
V prestolnici, ki je znana po kanalih, živi okoli 830 tisoč ljudi, letno pa jo obišče več kot 17 milijonov turistov. Zaradi tako visokega števila obiskovalcev je na cestah pogosto gneča, lastniki nepremičnin pa lahko višajo cene nastanitev.
V dogovoru, ki je začel veljati januarja in bo trajal do konca prihodnjega leta, se je Airbnb zavezal, da bo na svoji spletni strani uvedel nov števec dni. Ta naj bi lastnikom nastanitev omogočal sledenje svojim nepremičninam in zagotovil upoštevanje novih pravil.
Preberite tudi:
Kako so obdavčeni slovenski ponudniki nepremičnin prek Airbnb
Prek Airbnb svoje nepremičnine oddaja tudi veliko Slovencev, na voljo je več kot 300 različnih nepremičnin.
Ti davek od oddajanja premoženja v najem lahko poravnajo na več načinov – kot fizična oseba pri dohodnini, kot samostojni podjetnik z normiranimi stroški ali kot družba z omejeno odgovornostjo.
Če ima lastnik stanovanja registriran s. p. in od oddajanja premoženja v najem letno prejme deset tisoč evrov, mu je priznano 80 odstotkov normiranih odhodkov, kar znese osem tisoč evrov. Davčna osnova torej znaša 20 odstotkov, kar pomeni dva tisoč evrov. Od davčne osnove se plača 20 odstotkov končnega davka, kar znese 400 evrov letno. Vsak mesec mora sicer za prispevke plačati 65 evrov.
1