Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
24. 12. 2020,
20.07

Osveženo pred

3 leta, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3,17

49

Natisni članek

Škotska dogovor Evropska unija Velika Britanija

Četrtek, 24. 12. 2020, 20.07

3 leta, 4 mesece

Analitik: V pogajanjih je zmagala EU in ne Velika Britanija

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3,17

49

Boris Johnson in Ursula von der Leyen | Analitik Peter Verovšek ocenjuje, da je v pogajanjih o prihodnjih odnosih zmagala EU in ne Velika Britanija. Na fotografiji britanski premier Boris Johnson in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. | Foto Reuters

Analitik Peter Verovšek ocenjuje, da je v pogajanjih o prihodnjih odnosih zmagala EU in ne Velika Britanija. Na fotografiji britanski premier Boris Johnson in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Foto: Reuters

V pogajanjih o prihodnjih odnosih med Londonom in Brusljem je po besedah analitika Petra Verovška zmagala EU, Velika Britanija pa je dosegla predvsem simbolno zmago. Pri potrjevanju dogovora Verovšek ne pričakuje težav, je pa po njegovem mnenju Škotska korak bližje neodvisnosti od Združenega kraljestva, Severna Irska pa združitvi z Irsko.

"Z vidika ekonomskih odnosov, tudi regulativ, je EU brez dvoma zmagala," je za STA povedal redni docent na oddelku za politologijo na univerzi v Sheffieldu Peter Verovšek. To je bilo po njegovih besedah mogoče tudi pričakovati, saj je Unija imela že od začetka precej močnejši pogajalski položaj. Na Otok namreč izvaža samo 17 odstotkov svojega bruto domačega proizvoda, Velika Britanija pa v Evropo skoraj 50 odstotkov svojega BDP, je v pogovoru za STA pojasnil analitik.

Brexit
Novice EU in Združeno kraljestvo dosegla dogovor

Za Veliko Britanijo kvečjemu simbolna zmaga

Dodal je, da tudi prve analize bančnega sektorja kažejo na to, da je EU pridobila vse, kar je želela. "Ta dogovor ji omogoča vse prednosti, ki jih je že prej imela v svojem trgovinskem sporazumu z Veliko Britanijo," je povedal Verovšek. Poleg tega je pokazala, da moraš biti član EU, če želiš imeti prednosti članstva, in da bo brexit Veliko Britanijo veliko stal. "To je bila prva misija znotraj pogajanj za EU. To je tudi dosegla," je izpostavil Verovšek.

Britanska vlada je z dogovorom dosegla predvsem zmago na simbolni ravni, ocenjuje analitik Peter Verovšek. Na fotografiji britanski premier Boris Johnson. | Foto: Reuters Britanska vlada je z dogovorom dosegla predvsem zmago na simbolni ravni, ocenjuje analitik Peter Verovšek. Na fotografiji britanski premier Boris Johnson. Foto: Reuters

Britanska vlada pa je dosegla predvsem zmago na simbolni ravni. Lahko rečejo, da bo ribištvo prišlo nazaj, da bodo imeli nadzor nad svojimi vodami in da Sodišče EU ne bo imelo nobenega vpliva nad Veliko Britanijo. S tega vidika je po mnenju analitika mogoče reči, da je Velika Britanija pridobila nazaj neko svojo suverenost, ampak bo za to plačala svojo ceno v višini okoli deset odstotkov svojega letnega BDP in ekonomske rasti.

"To je nekako cena, ki je dovolj visoka, da tudi za EU predstavlja neko zmago, in sicer s tega vidika, da je zavarovala svoj notranji trg in vrednost članstva v EU," je poudaril Verovšek. Redni docent na univerzi v Sheffieldu ne pričakuje, da bi britanski premier Boris Johnson imel težave pri potrjevanju dogovora v parlamentu, saj ima v njem veliko večino. Je pa mogoče po njegovem mnenju pričakovati politični povratek evroskeptika in gorečega zagovornika britanskega izstopa iz EU Nigela Faragea, ki bo trdil, da ta dogovor ni dovolj dober za Veliko Britanijo.

Verovšek: Škotska bližje neodvisnosti, Severna Irska pa združitvi z Irsko

Verovšku se ob tem zdi, da je zdaj Škotska korak bližje osamosvojitvi, saj bo politični pritisk s škotske strani na vlado in parlament v Londonu, ki morata odobriti nov referendum o škotski neodvisnosti od Združenega kraljestva, zelo velik. To bo tudi posledica tega, da je danes sklenjeni dogovor zelo slab za Škotsko, je pojasnil. "Slej ko prej bo moral premier v Westminstru moral tudi to dovoliti," je Verovšek dejal glede novega referenduma, a dodal, da je do škotske neodvisnosti še dolga pot.

Verovšku se zdi, da je zdaj Škotska korak bližje osamosvojitvi, saj bo politični pritisk s škotske strani na vlado in parlament v Londonu zelo velik. | Foto: Reuters Verovšku se zdi, da je zdaj Škotska korak bližje osamosvojitvi, saj bo politični pritisk s škotske strani na vlado in parlament v Londonu zelo velik. Foto: Reuters

Meni, da bo zelo zanimivo videti tudi, kako bo s Severno Irsko, ki dejansko ekonomsko ostaja del EU. Povedal je, da je bilo v zadnjih mesecih veliko slišati o tem, da cariniki, ki bodo pregledovali vse, kar potuje čez Irsko morje med Veliko Britanijo in Severno Irsko, še niso pripravljeni. To bi lahko povzročilo velike probleme, je opozoril politolog. "Tudi na tej točki se mi zdi, da smo mogoče korak bližje temu, da bi se irski otok ponovno poenotil," je povedal.

Večjih težav pri potrjevanju sporazuma po Verovškovih besedah prav tako ne gre pričakovati na evropski strani. Glavni evropski pogajalec Michel Barnier in tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen sta namreč v pogajanja zelo dobro vključevala tako Evropski parlament kot tudi voditelje držav članic. "Mislim, da ne bodo imeli večjih težav pri potrditvi tega dogovora. Konec koncev je ta dogovor zelo dober za EU," je v pogovoru za STA še povedal Verovšek.

Ne spreglejte