Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
2. 7. 2012,
15.51

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Ponedeljek, 2. 7. 2012, 15.51

8 let

SDS: Naj plačajo odškodnine tisti, ki so lagali, da jih ne bo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
SDS je na svoji spletni strani objavila zapis, v katerem opozarja, da so glede reševanja vprašanja izbrisanih sami predlagali drugačno pot, da pa je predstavniki "tranzicijske levice" niso upoštevali.

Kot odziv na odločitev Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu, ki je šestim tožnikom priznalo po 20.000 evrov za nepremoženjsko škodo zaradi izbrisa, so na svoji spletni strani zapisali, da smo v Sloveniji "leta poslušali izjave tranzicijske levice, da odškodnin ne bo". "Naj plačajo odškodnine tisti, ki so lagali, da jih ne bo" pravijo pri SDS, v svojem zapisu pa obenem navajajo izjave nekaterih vidnih predstavnikov slovenskega političnega prostora, "ki dokazujejo, kako grobo so lagali slovenski javnosti". Že pred tem je podobno mnenje izrazil tudi notranji minister Vinko Gorenak na svoji spletni strani.

"Predlagali smo ustavni zakon, vendar ga tranzicijska levica ni podprla" V zapisu SDS je navedeno, da je stranka doslej že večkrat predlagala v sprejem ustavni zakon, s katerim bi se zagotovila individualna obravnava posameznih izbrisanih, hkrati pa bi se pri priznanju statusa izločilo nekdanje pripadnike "agresorske Jugoslovanske armade, ki se v osamosvojitveni vojni niso odzvali pozivom, naj prestopijo v teritorialno obrambo". Ustavni zakon je tudi predvidel, tako SDS, "da lahko državljani drugih držav naslednic nekdanje Jugoslavije, ki še nimajo dovoljenja za stalno prebivanje, to dovoljenje pridobijo le, če so imeli na dan 23. 12. 1990 v Republiki Sloveniji prijavljeno stalno prebivališče, če od takrat naprej v Sloveniji dejansko neprekinjeno živijo in če so v Sloveniji kadar koli že zaprosili za izdajo dovoljenja za stalno prebivanje, vendar jim dovoljenje ni bilo izdano".

Obenem poudarjajo, da je omenjeni predlog izključeval pravico do vsakršne odškodnine, vendar ga "tranzicijska levica ni podprla, češ da odškodnin ne bo", se še zapisali na strani SDS.

Član stranke SDS in notranji minister Vinko Gorenak se je na svoji spletni strani v zvezi z odškodninami izbrisanim sicer že pred tem zavzel za individualno obravnavo vsakega posameznega primera ob upoštevanju stanja v državnem proračunu. Kot navaja Gorenak, je Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu šesterici prisodilo po 20.000 evrov odškodnine, dvojico tožečih pa je v celoti zavrnilo. Sodba iz Strasbourga je seveda dokončna, je zapisal minister. A kot je dodal, star ljudski pregovor pravi, da tam, kjer ni, še vojska ne vzame. In v proračunu denarja preprosto ni.

"Tisto malo, kar pač je, najprej tistim na robu preživetja, šele potem špekulantom" "Tisto malo, kar ga pač še je, pa kaže najprej nameniti tistim, ki že živijo na robu preživetja, šele potem pa kaže izločiti vse špekulante, posameznike, ki jim je bila krivica eventualno storjena, pa obravnavati individualno ob neprestanem upoštevanju stanja v državnem proračunu," je zapisal minister.

"Politična levica je venomer zagovarjala stališče, da so vsi enaki" Spomnil je, da je SDS vse od leta 1999 jasno zagovarjala stališče, da "pri večini gre za špekulante in nič drugega, da pa so bile posameznikom narejene krivice, ki jih je treba popraviti, tudi materialno". Kot je zapisal Gorenak, so tak zakon večkrat tudi predlagali, a ni nič pomagalo. "Politična levica v podobi LDS in njenih izpeljank Zares, danes pa Pozitivne Slovenije, pa tudi SD je venomer zagovarjala stališče, da so vsi enaki in da jih je potrebno obravnavati na enak način," je dodal Gorenak.

Gorenak je v zapisu, ki ga je označil kot svoj osebni pogled glede tako imenovanih izbrisanih, še navedel, da so v SDS vedno opozarjali na možnost odškodnin.

Danes potekal sestanek na ravni ekspertov Gorenak je zaradi sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice v svojem zapisu za danes napovedal tudi sestanek, ki naj bi potekal na ravni ekspertov. Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) so potrdili, da so se danes srečali predstavniki njihovega ministrstva, ministrstva za pravosodje in javno upravo (MPJU) in državnega pravobranilstva.

Kot so navedli, je sestanek potekal na strokovni ravni. O njegovi vsebini, kakor tudi o vsebini prihodnjih srečanj, pa ne bodo obveščali javnosti, dokler vlada ne bo sprejela odločitve o rešitvi tega vprašanja.

Ne spreglejte