Sreda, 21. 1. 2015, 15.06
8 let, 7 mesecev
Kako je hrvaški minister odpustil pet direktorjev bolnišnic, pri nas si pa tega nihče ne upa
Ko je konec prejšnjega tedna pet direktorjev največjih javnih bolnišnic na Hrvaškem dobilo povabilo na sestanek k ministru za zdravje in predstavitev stanja poslovanja, se jim niti sanjalo ni, kaj jih v začetku tedna čaka. Po predstavitvi stanja poslovanja jim je minister Siniša Varga izročil pogodbe o odpovedi zaposlitve, poročajo hrvaški mediji.
"Poslovali ste z izgubo, ker niste storili dovolj, niste izpolnili pričakovanj, zato se vam moram zahvaliti za sodelovanje," je nepričakovano sporočil minister.
Gre za direktorje splošnih bolnišnic v Zagrebu, Splitu, Osijeku in na Reki ter direktorico kliničnega centra Sestre milosrdnice v Zagrebu, ki so bili imenovani z namenom sanacije zavodov. Vse to so večje bolnišnice, ki zaposlujejo več kot tri tisoč ljudi, skoraj 90 odstotkov stroškov gre samo za plače, le desetina pa za zdravljenje.
Z izgubo je poslovalo 13 bolnišnic, največjo so pridelali v ljubljanskem kliničnem centru ter splošnih bolnišnicah Celje, Izola in Jesenice.
Leto prej je bil skupni primanjkljaj vseh javnih bolnišnic še večji, in sicer kar 39,9 milijona evrov.
Ob prejemu posojila so se zavezale, da bodo dolg poravnale v roku enega leta, a to je uspelo le dvema – SB Murska Sobota in Bolnišnici Sežana. Dolg medtem še vedno odplačujejo splošne bolnišnice Novo mesto, Jesenice, Izola, Ptuj, Slovenj Gradec in bolnišnica Topolšica.
Na ministrstvu za zdravje ob tem pojasnjujejo, da "zgolj negativno poslovanje" ne more biti razlog za razrešitev direktorja. Kot navajajo, finančna slika ni nujno vedno posledica slabih poslovnih odločitev ali slabega poslovanja direktorja.
So pa sporočili, da bo ministrstvo v tem letu "izvedlo temeljito analizo porabe sredstev v zdravstvu, ki bo tudi podlaga za nadaljnje sistemske rešitve ministrstva".
Za poslovanje posameznih bolnišnic je namreč odgovorno poslovodstvo bolnišnice ter člani svetov zavodov, ki morajo bdeti nad tem, da direktor učinkovito organizira in vodi delo ter poslovanje zavoda, v nasprotnem primeru pa predlagati njegovo razrešitev, so pojasnili na ministrstvu.
Tako kot Krajniku se je podobno zgodilo Igorju Veluščku, ko je bil leta 2012 razrešen s položaja direktorja javnega Zavoda za transfuzijsko medicino. Kot razlog je svet zavoda navedel ugotovljene nepravilnosti pri nekaterih pogodbah, ki jih je sklenil zavod, in pri izplačevanju nagrad za delovno uspešnost.