Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
5. 2. 2013,
21.56

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Barack Obama varčevalni ukrepi

Torek, 5. 2. 2013, 21.56

7 let, 2 meseca

Obama pozval k novi preložitvi avtomatičnih varčevalnih ukrepov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Ameriški kongres do začetka marca ne bo uspel doseči dogovora o zmanjšanju proračunskega primanjkljaja, zato je predsednik ZDA pozval k preložitvi varčevalnih ukrepov.

Predsednik ZDA Barack Obama je povedal, da se kongres do 1. marca ne bo uspel dogovoriti o dolgoročnem načrtu zmanjšanja proračunskih primanjkljajev, zato je kongres pozval k sprejemu začasne rešitve, da se izognejo grozečim avtomatičnim varčevalnim ukrepom. Demokrati in republikanci so januarja preprečili tako imenovani fiskalni prepad s hkratnim iztekom veljave davčnih olajšav iz časov Georgea Busha mlajšega in začetkom avtomatičnih varčevalnih ukrepov. Davke so deloma povišali predvsem za najbogatejše Američane, z iztekom dve leti trajajoče olajšave na plače, pa tudi za vse ostale.

Z januarskim dogovorom so prihranili 24 milijard ameriških dolarjev Dogovor je prinesel tudi okoli 24 milijard proračunskih prihrankov za letošnje leto, kar je avtomatične varčevalne ukrepe preložilo do 1. marca. Obama je zato danes v Beli hiši pozval kongres naj sprejme omejene varčevale ukrepe, ker avtomatični že spet ogrožajo gospodarstvo. Med drugim bi za sedem odstotkov znižali porabo za obrambo in za pet odstotkov porabo za socialne programe.

Obama ni ponudil številke za omejene varčevalne ukrepe, ampak je odločitev prepustil kongresu. Še vedno je potrebno najti dogovor o dolgoročnem znižanju primanjkljaja. Cilj je znižanje primanjkljaja za 4000 milijard dolarjev v desetih letih, januarski dogovor pa je vreden okoli 2600 milijard. Obama želi primanjkljaj še naprej nižati tudi z dodatnimi prilivi, vendar pa republikanci odločno zavračajo novo višanje davkov.

Obama: Potreben je uravnotežen pristop Obama je dejal, da si ne bodo mogli privarčevati poti v blaginjo, zato je potreben uravnotežen pristop. Republikanci sicer nočejo krčenja porabe za Pentagon, demokrati pa ne za socialne programe. Tako imajo oboji vzpodbudo, da ne pride do avtomatičnih varčevalnih ukrepov, ki bi negativno vplivali na gospodarsko rast.

Ne spreglejte