Sreda, 7. 12. 2016, 13.55
7 let, 1 mesec
To je najnevarnejše orožje Donalda Trumpa
Donald Trump je nekaj dni po zmagi na volitvah za novega predsednika ZDA dejal, da je več glasov od Hillary Clinton dobil tudi zato, ker je bolj učinkovito uporabljal družbena omrežja. Predvsem Twitter, kjer ima že več kot 34 tisoč objav, Trump uporablja kot osebno glasilo. Da imajo tudi zaradi Twitterja Trumpove besede (pre)veliko težo, pa njegovi kritiki opozarjajo že nekaj časa.
Poglejmo najnovejši primer, kakšno moč ima Trumpov profil na Twitterju: včeraj se je novoizvoljeni predsednik ZDA pritoževal, da je potniško letalo air force one, ki ga za prebivalca Bele hiše izdeluje ameriški Boeing, predrago. Predelava navadnega jumbo jeta (boeinga 747) v predsedniškega stane kar štiri milijarde dolarjev, se je hudoval Trump.
Boeing is building a brand new 747 Air Force One for future presidents, but costs are out of control, more than $4 billion. Cancel order!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 6, 2016
Kaj se je zgodilo? Cena Boeingove delnice je po Trumpovem tvitu strmoglavila, tržna kapitalizacija Boeinga je začasno upadla za okroglo milijardo dolarjev. Na borzi se je sprožil preplah: mar Boeing navija cene svojih letal?
Kaj je skrb zbujajoče? Da nihče ne ve, kje je Trump dobil podatek, da cena predelave boeinga 747, čisto nov sicer stane okrog 380 milijonov dolarjev, znaša kar štiri milijarde dolarjev.
Air Force One, letalo, s katerim se za zdaj še vozi predsednik ZDA v odhajanju Barack Obama.
Na Trumpovem profilu na Twitterju je objava o Boeingu in Air Force One danes že lanski sneg, Trump se s to temo ne ukvarja več.
Trumpu je uspelo nekaj neverjetnega
Donaldu Trumpu je uspelo nekaj neverjetnega, danes piše ameriški medij Financial Times. Milijone Američanov je s svojim Twitterjem prepričal, da je sam bolj kredibilen medij od klasičnih medijev. To mu je uspelo kljub temu, da sledilcem na Twitterju v svojih objavah pogosto servira zmes resnice in nesresnice.
Donald Trump in nekateri največji ameriški mediji se nimajo preveč radi. Televizijo CNN, na primer, je pred volitvami oklical za Clinton News Network oziroma televizijsko postajo Hillary Clinton.
Klasični mediji, televizija, časopisi, spletni novičarski portali, so sicer eden od razlogov, da je Trump tako zelo aktiven na družbenem omrežju Twitter. To je sam povedal v ponedeljek:
If the press would cover me accurately & honorably, I would have far less reason to "tweet." Sadly, I don't know if that will ever happen!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 5, 2016
"Če bi mediji o meni poročali bolj objektivno in spoštljivo, bi imel precej manj razlogov za tvitanje. Žalostno je, da se to najverjetneje ne bo zgodilo nikoli."
Donald Trump uživa v kontroverznosti
Trump je do zdaj komentiral (oziroma teme naslovil kontroverzno, brez preverjanja dejstev) že vse mogoče: ženske, črnce, politike, podjetja, medije in novinarje, filmske in televizijske igralce, druge države ... Tule je seznam večine tvitov, v katerih je Donald Trump na samosvoj način izražal nestrinjanje z določeno zadevo.
Raziskava analitične organizacije Politico je pokazala, da je Trump med vsemi kandidati za predsednika ZDA v predvolilnem obdobju največkrat uporabil besede 'velik', 'zmagovalec', 'zguba' in 'neumen'.
Trump ne skriva, da je rad kontroverzen. Kot je pred časom dejal v intervjuju za ameriško televizijsko hišo CBS, ve, da bo po prevzemu predsedniške funkcije najverjetneje precej omejen, kar zadeva objavljanje na Twitterju. Če bo omejitve upošteval, je drugo vprašanje, saj je znano, da verjame v vodilo: "Ne sme te biti sram ničesar, kar si rekel."
"Tako se začnejo vojne"
Prav to, da Trump na Twitterju napiše vse, kar mu pade na pamet, na to pa pozneje tudi hitro pozabi, skrbi njegove nasprotnike in kritike.
"Tako se začnejo vojne," se je na enega od zadnjih Trumpovih tvitov, ki je zanetil mednarodno kontroverznost, odzval demokratski senator ZDA Chris Murphy.
Kaj se je zgodilo? Trump je sprejel telefonski klic predsednice Tajvana, ki mu je čestitala za izvolitev za predsednika ZDA, to pa je razburilo Peking.
Interesting how the U.S. sells Taiwan billions of dollars of military equipment but I should not accept a congratulatory call.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 3, 2016
"Aha, ko ZDA za milijarde dolarjev Tajvanu prodajajo orožje, je vse v redu, ko pa s Tajvana pokličejo mene, da bi mi čestitali, je pa vse narobe," je bil na Twitterju po odzivu kitajske vlade ciničen Trump.
Trump bo kmalu razširil svoj bazen bralcev
Donald Trump bo 20. januarja 2017 ob 18. uri po našem času prisegel kot 45. predsednik Združenih držav Amerike. Od predhodnika Baracka Obame bo med drugim podedoval tudi @POTUS, uradni uporabniški račun predsednika ZDA na Twitterju.
@POTUS ima trenutno 12,4 milijona sledilcev, Donald Trump pa jih ima na svojem profilu na Twitterju še več, 16,9 milijona. To pomeni, da bo Donald Trump s svojimi tviti kot predsednik ZDA takoj lahko dosegel skoraj 30 milijonov ljudi.