Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Četrtek,
31. 3. 2016,
14.14

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,90

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 31. 3. 2016, 14.14

7 let, 1 mesec

Ko ni po njeno, se vlada ZDA opre na zakon iz leta 1789

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,90
Kongres ZDA | Foto Reuters

Foto: Reuters

Ameriška obveščevalna agencija FBI je od leta 2008 s sklicevanjem na 227 let star zakon od Appla in Googla kar 63-krat zahtevala dostop do podatkov na pametnih telefonih.

Antični sodni člen All Writs Act je nastal leta 1789, ko so bile Združene države Amerike stare komaj 13 let. Člen določa, da mora sodišče tistemu, ki se nanj sklicuje, pri razreševanju sodnega primera zagotoviti vso potrebno pomoč.

Glede na podatke, ki jih na spletu javno objavlja Ameriška zveza za državljanske svoboščine (ACLU), je vlada ZDA s sklicevanjem na omenjeni sodni člen od Appla in Googla že 63-krat zahtevala, naj odkleneta pametne telefone storilcev kaznivih dejanj ali kako drugače pomagata pri preiskavi.

FBI dobil pomoč od zunaj in pozabil na Apple

To je FBI storil tudi v zadnjem, najbolj odmevnem primeru, ki je (najbrž le začasni) epilog dobil v ponedeljek. FBI je od neomajnega Appla zahteval, da odklene telefon terorista Syeda Farooka, ki je lani v ZDA ubil 14 ljudi. Primer se je razpletel drugače, saj je FBI pri odklepanju iPhona pomagal nekdo drug.

Tudi Google se ne da

Pri Googlu so v izjavi za javnost pred kratkim zapisali, da občasno res pomagajo vladi ZDA, a da podobnega ukaza kot Apple pred približno dvema mesecema še niso prejeli. Pa tudi upoštevali ga ne bi, saj svojim uporabnikom zagotavljajo zasebnost, pravijo pri Googlu.

Ne spreglejte