Sobota, 27. 8. 2016, 20.01
7 let, 2 meseca
TOP 10 računalniških programov, ki jih uporabljamo vsak dan
Večinoma so to predvsem praktična orodja, ki olajšajo večurno sedenje za računalniško mizo in izboljšajo delovno učinkovitost, nekateri programi pa so preprosto namenjeni kratkočasenju. Jih poznate in uporabljate tudi vi?
f.lux
Program f.lux je na kožo pisan vsakemu uporabniku, ki za računalnikom sedi tudi takrat, ko se zunaj že stemni. Ko zaide sonce, f.lux samodejno spremeni toplino barv na zaslonu in s tem zaščiti uporabnikove oči ter mu omogoči boljši spanec.
Hladna modra svetloba, ki jo računalniški zasloni oddajajo sicer, namreč zavira proizvodnjo hormona melatonina, zaradi katerega postanemo zaspani. F.lux zaslon prisili, da preklopi v toplejši, oranžno-rdeči barvni spekter, ki je bolj prijazen do naših oči.
Avast Free Antivirus
Avasta pravzaprav ne uporabljamo aktivno, temveč nad nami ves čas bdi v ozadju in skrbi za to, da lahko še naprej uporabljamo druge programov.
Avast Free je ena najboljših zaščit pred virusi in drugo zlonamerno zalego s spleta. Ena njegovih najboljših lastnosti je tihi način, kar pomeni, da Avast uporabnika ne obvešča o vsaki manjši nevarnosti posebej, temveč jih onemogoči sam. Kot sem že omenil, je Avast brezplačen, od uporabnika vsako leto zahteva le podaljšanje registracije z vnosom e-poštnega naslova.
… požarni zid, ki ga brezplačna različica programa Avast ne vključuje. Požarni zid v okolju Windows je sicer čisto soliden, a jaz ob Avastu na svojem delovnem računalniku uporabljam še brezplačni požarni zid ZoneAlarm.
Funkcija požarnega zidu je preverjanje prihajajočega in odhajajočega spletnega prometa in preprečevanje morebitnih vdorov v sistem.
Google Drive
Program Google Drive je podaljšek istoimenske brezplačne Googlove spletne storitve, ki oblak Drive preseli na računalniško namizje. Uporabniku omogoča, da datoteke z računalnika še hitreje prenaša v svojo spletno hrambo ter nato do njih pozneje dostopa z druge lokacije in na drugi napravi.
Spotify
Brezplačna različica (Spotify Free) najbolj priljubljene spletne platforme za poslušanje glasbe je na voljo tudi slovenskim uporabnikom. Uporabnik se mora najprej registrirati na spletni strani spotify.com, nato pa se program Spotify samodejno prenese na njegov računalnik. Po namestitvi se v storitev prijavimo z izbranim uporabniškim imenom in geslom, nato pa nam je za poslušanje na voljo celotna glasbena knjižica Spotify.
Omejitvi brezplačne storitve sta nezmožnost shranjevanja pesmi za poznejše poslušanje brez spletne povezave in občasni 20 sekund trajajoči oglasi, ki se zavrtijo med posameznimi pesmimi.
Proxmate
Proxmate pravzaprav ni program, temveč dodatek za spletne brskalnike Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera. Proxmate je proxy, kar v poenostavljeni razlagi pomeni, da zna navidezno spremeniti uporabnikovo lokacijo in mu zagotovi večjo anonimnost.
Prednost uporabe storitve proxy, kot je Proxmate, je dostop do vsebin, ki v uporabnikovi državi zaradi geoblokiranja sicer niso na voljo - filmi in serije na Netflixu, določeni videoposnetki na YouTubu in Twitterju, na primer.
Uporaba razširitve Proxmate za Chrome ni brezplačna, naročnina stane približno 1,5 evra mesečno.
Steam
Steam je daleč najbolj uporabljana storitev za nakupe, shranjevanje in poganjanje računalniških iger. Uporabniki Steama imajo dostop do velikanske trgovine z igrami, v kateri je na tisoče naslovov vseh vrst, med njimi je mnogo tudi brezplačnih, pa do res ogromne skupnosti drugih igralcev, s katerimi lahko delijo izkušnje, se prerekajo na forumu in se ne nazadnje tudi dogovarjajo za skupne partije iger.
Steam zelo pogosto prireja tudi razprodaje, na katerih je mogoče priljubljene in sicer drage igre kupiti veliko ceneje, včasih celo praktično za drobiž.
Paint.NET
Zelo priročen program, kadar je treba res hitro obdelati fotografijo ali grafiko za objavo na spletu. Brezplačni Paint.NET ponuja osnovno funkcionalnost veliko bolj znanega in zmogljivega Photoshopa, povprečnemu uporabniku bodo njegove prvine več kot dovolj.
Njegove risarske in oblikovalske sposobnosti je sicer mogoče nadgraditi s številnimi vtičniki, ki jih najdemo na uradni spletni strani in drugje na spletu.
Orodje za izrezovanje
To je program, ki je privzeto del operacijskega sistema Windows, a ga, kot vemo iz izkušenj, pozna le peščica uporabnikov. Orodje za izrezovanje (Snipping Tool, če uporabljate angleško različico Windows 7, 8.1 ali 10) uporabniku omogoča zajem dela zaslona ali celotnega zaslona v dveh klikih. Ustvarjene slike lahko s klikom na disketo shranimo v slikovne datotečne formate JPEG, GIF ali PNG.
Clover
Clover je preprost programček, ki operacijskemu sistemu Windows doda super prvino - v Raziskovalcu je mape mogoče odpirati v zavihkih, podobno kot v sodobnih spletnih brskalnikih. Res zelo uporabno, saj se s Cloverjem ne izgubljamo več v poplavi oken, če delamo z več mapami hkrati.
Pri Cloverju naj vas nikar ne zmoti malce čuden čarovnik za namestitev, ki je namesto v angleščini v azijskih pismenkah. Da bi namestili program, ki je sicer povsem varen, samo pritiskajte največji gumb, dokler se namestitev ne začne in zaključi.
OfficeTabs
Podobno kot Clover tudi OfficeTabs omogoča odpiranje zavihkov v treh najbolj priljubljenih programih Microsoftovega pisarniškega paketa - Wordu, Power Pointu in Excelu.
OfficeTabs bo delo prihranil predvsem tistim uporabnikom, ki imajo hkrati pogosto odprtih več dokumentov.
Preverite še druge brezplačne programe, ki jih priporočamo vsakemu uporabniku