Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Petek,
28. 10. 2016,
4.00

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,55

2

Natisni članek

Natisni članek

Citroen Panhard

Petek, 28. 10. 2016, 4.00

7 let, 3 mesece

To je eden najbolj redkih francoskih avtomobilov v Sloveniji #foto

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,55

2

V Mariboru smo našli 50 let star avtomobil panhard 24 CT. To je zadnji model ene najstarejših avtomobilskih znamk, ki je svoj bridki avtomobilski konec dočakala prav v partnerstvu s Citroënom. Za šestdeseta leta je imel kupe odlično aerodinamiko, lahko gradnjo z aluminijem, zavorne diske na vseh kolesih in celo tudi možnost varnostnih pasov.

To je panhard 24 CT, ki ga je pred 11 leti kupil Mariborčan Aleš Pušnik. To je športen avtomobil zasnove sedežev 2+2, ki je bil zadnji osebni model znamke Panhard. Med leti 1963 in 1967 so jih izdelali dobrih 14 tisoč. | Foto: Gregor Pavšič To je panhard 24 CT, ki ga je pred 11 leti kupil Mariborčan Aleš Pušnik. To je športen avtomobil zasnove sedežev 2+2, ki je bil zadnji osebni model znamke Panhard. Med leti 1963 in 1967 so jih izdelali dobrih 14 tisoč. Foto: Gregor Pavšič

Najbolj značilni element panharda so sprednji žarometi, ki so bili vir tudi poznejših žarometov za citroena DS in citroena GS. | Foto: Gregor Pavšič Najbolj značilni element panharda so sprednji žarometi, ki so bili vir tudi poznejših žarometov za citroena DS in citroena GS. Foto: Gregor Pavšič V majhni delavnici v mariborski četrti Tezno se skriva eden redkejših, najbolj zanimivih in tako tudi ekskluzivnih francoskih avtomobilov v Sloveniji. Povprečen poznavalec avtomobilske industrije bi ob pogledu nanj morda še uvidel francoske oblikovalske linije, morda bi zaradi sprednjih žarometov uganil povezavo s Citroënom, le redki pa bi ga poznali tudi po znamki avtomobila.

To je štirisedežni kupe francoske znamke Panhard, ki izvira iz šestdesetih let prejšnjega stoletja, že enajst let pa ga ima nekdanji sloviti slovenski avtomobilski dirkač Aleš Pušnik. Kupil ga je na Nizozemskem, avtomobil je v delujočem stanju še danes. Uradno ni registriran, po oceni Mariborčana je vreden okrog 15 tisoč evrov.

"Avtomobil mi je bil enostavno všeč, zato sem ga kupil. Še danes so zanimive določene tehnične rešitve, avtomobil pa je redek in le redki ga poznajo. Ker mimo moje hiše pelje cesta brez izhoda, se občasno z njim tudi malo zapeljem," je povedal Pušnik, ki je v reliju sicer slovel po dirkanju z avtomobili Renaulta.

Eden prvih avtomobilov znamke Panhard-Levassor iz konca 19. stoletja. | Foto: Thomas Hilmes/Wikimedia Commons Eden prvih avtomobilov znamke Panhard-Levassor iz konca 19. stoletja. Foto: Thomas Hilmes/Wikimedia Commons Ustanovitelja Panharda sta bila osebna prijatelja z očetom avtomobila Gottliebom Daimlerjem

Panhard je dejansko ena najstarejših avtomobilskih znamk. Že leta 1887 sta jo ustanovila Rene Panhard in Emile Levassor. Prvi avtomobil sta pod znamko Panhard-Levassor prodala tri leta pozneje. Izdelala sta ga na osnovi Daimlerjeve licence, ki jo je Levassor dobil od francoskega odvetnika Edouarda Sarazina. Ta je bil osebni prijatelj in francoski zastopnik Gottlieba Daimlerja, pionirja motorja z notranjim izgorevanjem in avtomobila.

Po Sarazinovi smrti je Daimler pooblastil njegovo vdovo Louise za nadaljevanje dela v agenciji pokojnega moža. Louise se je poročila z Levassorjem, ta pa je postal dober prijatelj z Daimlerjem. Pozneje sta si medsebojno delila številna domislice in napredne ideje iz tega začetnega razvoja avtomobilizma.

Avtomobil nima servo volana, zato je tudi volanski obroč precej velik. | Foto: Gregor Pavšič Avtomobil nima servo volana, zato je tudi volanski obroč precej velik. Foto: Gregor Pavšič

Pomagala sta ustanoviti Peugeot, združila sta se s Citroënom …

Vozila Panhard-Levassorja so tako imela eno prvih različic menjalnika in volanskega obroča, kakršnega poznamo tudi danes. Svojo licenco za izdelavo vozil sta Francoza delila tudi z Armandom Peugeotom, ki je nato ustanovil svoje avtomobilsko podjetje. Uspešna sta bila tudi na pionirskih avtomobilskih dirkah in v obdobju pred prvo svetovno vojno je bila njuna znamka ena najuspešnejših in najbolj dobičkonosnih nasploh.

Po drugi svetovni vojni se je znamka preimenovala v Panhard. Za tisti čas so bili to napredni avtomobili, za katere so na primer že uporabljali tudi večje količine aluminija. Leta 1955 je 25-odsotni delež podjetja kupil Citroën, zato so se tudi njuni prodajni saloni združili. Citroënu je tudi prav prišla Panhardova tovarna v Ivryju, kjer so nato izdelovali dostavnike na osnovi modela citroën 2CV. Toda v poznejših letih so postali panhardi vse pogosteje konkurenčni novim ali šele načrtovanim citroënom in model P24, kakršnega ima v svoji garaži Pušnik, je bil dejansko zadnji osebni avtomobil te znamke.

Panhardi so se lahko v šestdesetih letih pohvalili z naprednimi avtomobilskimi rešitvami. Ustanovitelj znamke je bil tudi eden pionirjev avtomobilizma nasploh. | Foto: Gregor Pavšič Panhardi so se lahko v šestdesetih letih pohvalili z naprednimi avtomobilskimi rešitvami. Ustanovitelj znamke je bil tudi eden pionirjev avtomobilizma nasploh. Foto: Gregor Pavšič

Varovalk ni, električni tok izklopi poteg ročice pod volanskim obročem

Za šestdeseta leta je bil drag avtomobil, ki je imel že napredne tehnične rešitve. Tako na sprednjih kot zadnjih kolesih ima zavorne diske, v stranskih vratih cev za dovod toplega zraka na zadnje sedeže, kot doplačilo so bili na voljo tudi že varnostni pasovi. Pušnikov panhard teh sicer nima. V motorju sploh ni varovalk, zato ima voznik pod volanskim obročem posebno ročico za popoln izklop električne napetosti v vozilu. Podobno rešitev danes na primer poznajo dirkalni avtomobili.

Moderna oprema avtomobila iz šestdesetih let

Poganja ga 850-kubični motor zasnove bokser, ki ima okrog 50 "konjev". Je zračno hlajen, zato tudi nima hladilnika in oblikovalci so mu lahko namenili precej nizek sprednji del. Med zanimive elemente spadajo tudi precej ozki stebrički B, ki so omogočali dobro preglednost iz vozila, pri voznikovem sedežu je bil poleg nastavljivega naslonjala mogoče spreminjati tudi višino sedala. Na zadnjem delu senčnika pred sovoznikovem sedežu je bilo ogledalce z lastno lučko.

Sedeži so usnjeni, njihov naklon je mogoče nastavljati. Enako velja tudi za višino sedeža. Različica CT je pomenila krajšo izvedbo modela 24, zato je tudi zadaj komaj dovolj prostora še za dva potnika. | Foto: Gregor Pavšič Sedeži so usnjeni, njihov naklon je mogoče nastavljati. Enako velja tudi za višino sedeža. Različica CT je pomenila krajšo izvedbo modela 24, zato je tudi zadaj komaj dovolj prostora še za dva potnika. Foto: Gregor Pavšič

Panhard 24 CT je bil predhodnik priljubljene Citroënove "žabe"

Najbolj prepoznavni oblikovalski del panharda pa so žarometi. Delno je njihovo zasnovo povzel že citroën DS 19, še bolj pa pozneje citroën GS, ki smo ga v Sloveniji poznali pod vzdevkom "žaba". Zelo podoben avtomobil so dejansko načrtovali tudi pri Panhardu, a niso dobili Citroënove odobritve. Leta 1965 je Citroën prevzel celotno avtomobilsko znamko Panhard, ki se je pozneje ukvarjala le še z vojaškim programom, osebnih avtomobilov pa v zadnjih 50 letih niso več izdelovali.

 

Ne spreglejte