Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Petek,
27. 3. 2015,
9.29

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 27. 3. 2015, 9.29

7 let, 3 mesece

Kdor kupi poceni letalsko vozovnico, življenje morda zaupa nezaposlenemu pilotu

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Peticija proti izkoriščanju pilotov, ki sami plačajo svoje šolanje in prvih 500 ur linijskega letenja s prevoznikom, odpira varnostna vprašanja letalskega prometa. Kopiloti plačajo, da lahko delajo.

Letalske nesreče vedno odpirajo sistemska varnostna vprašanja

Svet je včeraj pretresla novica o vzrokih tragične nesreče airbusa A320 nemške družbe Germanwings nad Francijo. Kopilot Andreas Lubitz je izkoristil odsotnost kapitana, se zaklenil v pilotsko kabino in airbus s 150 ljudmi namensko strmoglavil v francoske Alpe. Tudi tokrat, tako kot že pri velikem delu letalskih nesreč v preteklosti, je dogodek pokazal na sistemske pomanjkljivosti evropske letalske industrije. V ZDA so jih mnogo že odpravili, Evropa pa na področju letalske varnosti spet zaostaja. Odprla so se vsaj naslednja tri vprašanja:

1. Zakaj v Evropi še ni sprejetega zakona, ki bi v vsakem trenutku v kokpitu zahteval vsaj dva člana posadke? Mnogo prevoznikov se je temu prilagodilo samih, to je storila tudi slovenska družba Adria Airways, mnogo se jih še ni. Med temi je tudi nesrečni nemški Germanwings …

2. Zakaj psihološki testi pilotov v Evropi niso obsežnejši in ločeni od sicer strogih zdravstvenih pregledov?

3. Zakaj lahko prevozniki v Evropi še vedno izkoriščajo mlade kopilote, da ti plačajo visoke vsote denarja in tako lahko opravljajo svoj poklic? Medtem so odgovorni za potniška letala z več sto potniki.

Video: Prispevek francoske televizije France2 o sistemu Pay2Fly


"Pay To Fly" (P2F) Pilots exploited by airline... by StopPayToFly

Prispevek francoske televizije predstavlja zakulisje poklica pilota potniškega letala. Na eni strani predstavlja zgodbo enega najbolj izkušenih kapitanov družbe Air France, vzporedno pa predstavlja še izšolanega mladega pilota. Ker nima potrebnega naleta, mora prodajati vstopnice za kino in živeti pri starših.

"Potnik na letalu bi moral vedeti, da za krmilom morda sedi nezaposleni kopilot, ki mora za svojo službo plačati sam"

Že konec lanskega leta so začeli komercialni piloti in njihovi podporniki na internetu podpisovati peticijo, ki je usmerjena prav proti zakonski prepovedi zgoraj omenjenega sodelovanja med letalsko družbo in piloti. Čeprav so vsi piloti in kopiloti kajpak odlično usposobljeni, saj lahko za krmilo letala z več sto potniki sedejo šele po dolgem in zahtevnem šolanju, samostojno financiranje svojega poklica in izkoriščanje prevoznikov prav gotovo lahko vpliva na njihovo psihološko stanje.

"Potnik, ki kupi in plača letalsko vozovnico, upravičeno pričakuje, da bo zanj v zraku skrbel pilot, ki ga je družba zaposlila in ga za svoje delo tudi plačuje. Toda marsikje v Evropi to ne drži. Letalo lahko upravlja kopilot, ki je za potrebnih 500 ur linijskega letenja s potniškim letalom plačal tudi do 50 tisoč evrov," so zapisali pobudniki peticije, ki jo je za zdaj podpisalo več kot šest tisoč ljudi.

Bo Evropska komisija upoštevala peticijo, opozorila in sledila zgledu ZDA?

Peticija ob tem nagovarja letalske prevoznike, da svoj način dela javno predstavijo in obvestijo svoje potnike, da kopilotom njegovo opravljeno delo zaračunajo. Prevozniki sistem Pay2Fly opravičujejo s tem, da mladim pilotom omogočajo dostop do potrebnih izkušenj oziroma pozneje v njihovi karieri zahtevanega naleta.

"To je po našem mnenju slab izgovor, da se z izogibanjem vlaganja v šolanje zmanjšajo operativni stroški prevoznika. Istočasno v Evropi na tisoče usposobljenih pilotov ne more dobiti službe. Prevozniki imajo raje tiste mlade pilote, ki za svoje delo plačajo. Če bi se taka praksa nadaljevala, bi se lahko obseg razširil prek vseh racionalnih meja, s tem pa bi bil v nevarnosti tudi sam pilotski poklic," dodajajo piloti, ki so napisali in prvi podpisali peticijo.

Podpise nameravajo predložiti Evropski komisiji in s tem pospešiti morebitno spremembo zakonodaje na področju komercialnega letalstva v Evropi.

Ne spreglejte