Petek, 24. 4. 2009, 8.24
8 let, 7 mesecev
Hujšajmo postopoma, a vztrajno
Trajni rezultati so pridobljeni postopoma, s celovitim pristopom, ki vključuje primerno prehrano in dovolj telesne aktivnosti.
Najprej moramo biti pripravljeni spremeniti svoj življenjski slog. Nasvete in začetne napotke najlažje dobimo pri zdravniku ali nutricionistu. Prekomerna telesna teža namreč ni samo lepotna »napaka«, marveč lahko resno ogrozi naše zdravje.
Hujšanja se lahko lotimo doma, pri čemer bomo potrebovali veliko začetnega znanja in ogromno volje, lahko pa se pridružimo sebi enakim v nekaterih centrih in zdraviliščih, ki ponujajo celovite in strokovno domišljene programe hujšanja. Tam vam lahko pomagajo z najnovejšimi medicinskimi spoznanji in učinkovitimi metodami, s katerimi rešujejo problem prekomerne telesne teže. Vključujejo sodobne in varne metode »kurjenja« maščobnih oblog, učvrstitev in »lifting« ohlapnih delov telesa, spodbujanje gibljivosti, elastičnosti in regeneracije tkiv. K učinku in dobremu počutju pa pripomorejo tudi ciljane nege telesa in masaže.
Da bo hujšanje res učinkovito, v času izvajanja programa v teh centrih sodelujete tudi z osebnim športnim trenerjem in svetovalcem za prehrano, ki vam pripravita individualni načrt vadbe in prehrane ter svetujeta, kako ravnati v vsakdanjem življenju, da bo dosežen rezultat trajen.
Počasi se daleč pride
Hujšanje ne sme biti preintenzivno in kilogramov ne smemo izgubljati prehitro. Najboljše je, da shujšamo dva do tri kilograme na mesec. Ob redni telesni aktivnosti se moramo dodobra posvetiti tudi prehrani, saj bomo shujšali le, če bomo zmanjšali energijsko vrednost hrane ter povečali telesne aktivnosti. Shujševalna prehrana je kakovostna, uravnotežena prehrana, pravilno pripravljena in zaužita v več obrokih preko celega dneva. Zamenjajte živila s skritimi maščobami (pašteta, mastni siri, majoneza, hrenovke) z manj mastnimi živili (pusto meso, hrana z veliko sveže zelenjave, manj mastni mlečni in mesni izdelki, polnovredni žitni izdelki …) Izogibajte se uživanju vseh jedi, ki se pripravljajo z veliko maščob (ocvrte jedi), izogibajte se pitju alkoholnih in žganih pijač ter sladkih in gaziranih pijač, ne uživajte zelo slanih jedi in slanih prigrizkov (čips, smoki), popijte 2 litra vode na dan, pred obrokom pa popijte kozarec vode, kar vam bo dalo občutek sitosti.
Pomembno je tudi, da hrano uživate sede, si zanjo vzamete čas in jo dobro prežvečite. Nutricionisti priporočajo tudi, da vodite dnevnik prehranjevanja. Vanj takoj zapišite vse, kar pojeste. Napišite resnico in bodite natančni (ocvtr krompir ni isto kot kuhan). Točno določite količine (dve žlici, 10 dag), zapišite, kje uživate hrano in kaj ob tem počnete. Tako boste ob morebitnem neuspehu lahko skupaj z nutricionistom ali zdravnikom ugotovili, kaj pri vaši prehrani delate narobe.
Predvsem pa ne izgubite volje. Odločitev za izgubo prekomernih kilogramov pomeni tudi odločitev za bolj zdravo življenje – to pa je vsekor naš cilj, če želimo živeti zadovoljno in vitalno.