Petek,
14. 5. 2010,
15.22

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 14. 5. 2010, 15.22

9 let, 3 mesece

Pomen Kulturnega bazarja tudi v osveščanju o pomembnosti kulturno-umetnostne vzgoje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Cankarjevem domu bo 20. maja potekal Kulturni bazar 2010, na katerem se bo strokovni in širši javnosti predstavilo več kot 150 kulturnih ustanov in ustvarjalcev.

S tem želijo ministrstvo za kulturo, ministrstvo za šolstvo in šport ter Zavod RS za šolstvo predstaviti pedagoškim delavcem ključni pomen kulturno-umetnostne vzgoje v izobraževanju. Poudarek bo na sodobnem plesu, filmu in gledališču Program letošnjega Kulturnega bazarja vključuje predavanja, delavnice in strokovne razprave na različne teme, vodene oglede razstav ter gledaliških, lutkovnih, plesnih, glasbenih in filmskih predstav. Poudarek bo na sodobnem plesu, filmu in gledališču, ker jim je v učnem načrtu namenjene premalo ali nič pozornosti, je na novinarski konferenci povedala koordinatorica kulturno-umetnostne vzgoje na ministrstvu za kulturo Nataša Bucik.

Dogodki bodo razdeljeni glede na starost Množica predstavitev in dogodkov bo glede na starostno primernost razdeljena v tri sklope - en za vrtce, en za osnovne šole in en za srednje šole, je pojasnila vodja kulturno-vzgojnih in humanističnih programov v Cankarjevem domu Barbara Rogelj. Marjetka Loborec Škerl, koordinatorica kulturno-umetnostne vzgoje na ministrstvu za šolstvo in šport, je še razkrila, da je udeležba na Kulturnem bazarju tudi oblika strokovnega usposabljanja za delavce v vzgojno-izobraževalnih zavodih.

Rotovnik: Kulturna erozija se začne v družini Izvršni producent prireditve je Cankarjev dom. Njegov direktor Mitja Rotovnik meni, da se kulturna erozija začne že v "družini, ki je pozabila na kulturo", nadaljuje pa se tudi v nadaljnjem šolanju. Izrazil je veliko razočaranje nad pedagoškimi delavci, ki ne pokažejo - razen redkih izjem - skoraj nikakršnega zanimanja za kulturno vzgojo. Po njegovem naj bi bazar prepričal šolski sistem, da "naj se neha mačehovsko obnašati do kulture".

Pelko: Kultura ni samo obšolska dejavnost Direktor Zavoda RS za šolstvo Gregor Mohorčič je dejal, da je ključnega pomena ozaveščanje učiteljev in implementacija kulturno-umetnostne vzgoje v učne procese, saj je pomembna za splošno razgledanost in znanje, ohranjanje moralnih načel in zmožnost kritične presoje. Pri tem mu je pritrdil tudi državni sekretar na ministrstvu za kulturo Stojan Pelko in dodal, da "kultura ni in ne more biti samo obšolska dejavnost", ampak tudi pomemben sestavni element šole, zato jo je treba približati vodstvom šol.

Ob dogajanju na Kulturnem bazarju bodo ob podpori vseh sodelujočih izšli tudi trije katalogi (po en za vrtce, osnovne in pa srednje šole) s predstavitvijo kulturne ponudbe iz vseh področij, ki bodo v prihodnje v pomoč strokovnim delavcem pri izbiri vsebin za njihove varovance.