Ponedeljek, 24. 11. 2014, 14.41
9 let, 2 meseca
Kriminalko leta lahko samo poslušate

V zlati dobi televizije svoj ponovni razcvet doživlja tudi govorjena beseda, a tokrat ne na radiu, temveč v podcastih, spletnih oddajah, ki si jih lahko naložimo na prenosne naprave in jih poslušamo kadarkoli. Letošnja uspešnica je Serial, oddaja o "resničnem umoru" najstnice Hae Min Lee, ki se je zgodil 13. januarja 1999 in za katerega so na dosmrtni zapor obsodili takrat še mladoletnega Adnana Syeda, nekdanjega fanta žrtve.
Podcast ima vse znake pomembnega kulturnega proizvod: svoje parodije na YouTubu, povzetke na spletnih straneh, poseben zavihek na spletni strani Reddit, kjer uporabniki in uporabnice še sami raziskujejo primer, ter seveda zavidljivo število poslušalcev. Priljubljeni podcast This American Life, ki je nekakšna mama podcasta Serial, je potreboval štiri leta, da si je nabral milijon poslušalcev. Serialu je to uspelo v enem mesecu, poroča The New York Times.
V primeru Petdesetih odtenkov sive so bili to elektronske knjige in bralniki, ki omogočajo diskretnost pri branju, v primeru Seriala pa so to podcasti, brezplačne oddaje, ki jih lahko poslušamo kadarkoli, če se nanje naročimo, pa se samodejno naložijo na naše pametne naprave. Poslušalcev in poslušalk vseh podcastov naj bi bilo 40 milijonov, nekaj podcastov pa imamo tudi pri nas. Najbolj poslušan je sicer Radio GA - GA, oddaja Radia Slovenija, na drugem mestu pa je podcast Apparatus. Serial je v slovenskih iTunes sicer šele na petem mestu.
Po drugi strani svojci žrtve in obsojenca opozarjajo, da gre, čeprav milijonsko občinstvo Serial posluša kot fikcijo, za resničen primer, za resnično žrtev in življenja, ki jih je smrt najstnice spremenila za vedno. Številni se zato sprašujejo, ali je obravnava zločina v podcastu Serial sploh etična, čeprav bi podobno lahko trdili tudi za roman Hladnokrvni umor ali številne druge knjige, oddaje in novinarske žanre, ki se ukvarjajo z "resničnimi umori". Konec koncev na njih temeljijo tudi številne uspešne televizijske serije. A to bo zagotovo vprašanje, s katerim se bodo morali ukvarjati ustvarjalke in ustvarjalci podcasta, ki bo, če bo zbral dovolj donacij, svojo drugo sezono dočakal prihodnje leto.