Ponedeljek,
24. 11. 2014,
14.41

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 24. 11. 2014, 14.41

9 let, 2 meseca

Kriminalko leta lahko samo poslušate

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Petnajst let star primer umora, ki se ga je ponovno lotila ameriška novinarka Sarah Koening v obliki podcasta, podira rekorde in postaja ena od najbolj spremljanih kriminalk letošnjega leta.

V zlati dobi televizije svoj ponovni razcvet doživlja tudi govorjena beseda, a tokrat ne na radiu, temveč v podcastih, spletnih oddajah, ki si jih lahko naložimo na prenosne naprave in jih poslušamo kadarkoli. Letošnja uspešnica je Serial, oddaja o "resničnem umoru" najstnice Hae Min Lee, ki se je zgodil 13. januarja 1999 in za katerega so na dosmrtni zapor obsodili takrat še mladoletnega Adnana Syeda, nekdanjega fanta žrtve. Primer, ki ga skupaj z novinarko rešujejo tudi poslušalci in poslušalke Na prošnjo Syedove družinske prijateljice se je primera 15 let pozneje lotila ameriška novinarka Sarah Koenig, ki vsak teden poroča o novih odkritjih glede primera. Serial je trenutno najbolj priljubljen podcast v ZDA, vsaka epizoda pa ima v povprečju 1,5 milijona poslušalcev, kar se lahko primerja z gledanostjo ameriških televizijskih oddaj.

Podcast ima vse znake pomembnega kulturnega proizvod: svoje parodije na YouTubu, povzetke na spletnih straneh, poseben zavihek na spletni strani Reddit, kjer uporabniki in uporabnice še sami raziskujejo primer, ter seveda zavidljivo število poslušalcev. Priljubljeni podcast This American Life, ki je nekakšna mama podcasta Serial, je potreboval štiri leta, da si je nabral milijon poslušalcev. Serialu je to uspelo v enem mesecu, poroča The New York Times.

Serial je za črno kroniko to, kar je bila knjiga Petdeset odtenkov sive za erotiko In v čem je čar oddaje o resničnem umoru? Oddaje o zločinih iz resničnega življenja le občasno dosežejo kultni status, večinoma pa so ujete v nizko cenjene oddaje ali rubrike. Kot ugotavlja Laura Miller na spletni strani Salon, je Serial za črno kroniko to, kar je bila knjiga Petdeset odtenkov sive za erotično literaturo. Ne prvi ne druga v svojem žanru nista ravno presežek, a jima je iz obskurnosti pomagala nova tehnologija.

V primeru Petdesetih odtenkov sive so bili to elektronske knjige in bralniki, ki omogočajo diskretnost pri branju, v primeru Seriala pa so to podcasti, brezplačne oddaje, ki jih lahko poslušamo kadarkoli, če se nanje naročimo, pa se samodejno naložijo na naše pametne naprave. Poslušalcev in poslušalk vseh podcastov naj bi bilo 40 milijonov, nekaj podcastov pa imamo tudi pri nas. Najbolj poslušan je sicer Radio GA - GA, oddaja Radia Slovenija, na drugem mestu pa je podcast Apparatus. Serial je v slovenskih iTunes sicer šele na petem mestu.

Ne smemo pozabiti, da gre za pravi umor Medtem ko se z umorom Hae Min Lee ukvarja oddaja Serial ter z njo tudi poslušalci in poslušalke, je primer prevzela tudi organizacija Innocence Project, ki se s pomočjo DNK-testov loteva starih primerov, za katere verjamejo, da obstaja možnost, da so bile v njih osebe obsojene po krivem.

Po drugi strani svojci žrtve in obsojenca opozarjajo, da gre, čeprav milijonsko občinstvo Serial posluša kot fikcijo, za resničen primer, za resnično žrtev in življenja, ki jih je smrt najstnice spremenila za vedno. Številni se zato sprašujejo, ali je obravnava zločina v podcastu Serial sploh etična, čeprav bi podobno lahko trdili tudi za roman Hladnokrvni umor ali številne druge knjige, oddaje in novinarske žanre, ki se ukvarjajo z "resničnimi umori". Konec koncev na njih temeljijo tudi številne uspešne televizijske serije. A to bo zagotovo vprašanje, s katerim se bodo morali ukvarjati ustvarjalke in ustvarjalci podcasta, ki bo, če bo zbral dovolj donacij, svojo drugo sezono dočakal prihodnje leto.