Ponedeljek,
4. 3. 2013,
13.40

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 4. 3. 2013, 13.40

9 let, 2 meseca

Ewok: Cvrčanje glasbenim brbončicam prijaznih okusov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Domača zasedba je ob izdaji svojega prvenca spregovorila o tem, kako ustvarja, zakaj so "antiljubezenske" zgodbe boljše kot klišeji in zakaj se za ceno pod 300 evrov ne splača niti premakniti.

Ewok. Ljubitelji znanstvene fantastike ob tej besedi pomislijo na majcene žlobudrave kosmatince, tisti, ki so na tekočem z dogajanjem na domači glasbeni sceni, pa ime povezujejo z zasedbo – hibridom s prevladujočim dednim zapisom elektronike in rockersko dušo. Trojico, ki digitalni zapis svojega pred kratkim izdanega studijskega prvenca No Time brezplačno ponuja na spletni strani svoje založbe Kapa, bolje pa jo bo predstavila v četrtek, 7. marca, v klubu Channel Zero, sestavljajo člani iz sicer prepoznavnih imen domačega glasbenega dogajanja. Idejni vodja oziroma klaviaturist in oblikovalec zvoka je sicer član zasedbe Moveknowledgement Miha Šajina, razposajenega frontmana in vokalista Milana Jerkića se morda spomnite iz nekdanje zasedbe Intimn Frizurn, bobnar Luka Kuhar pa velja za enega aktivnejših mladih bobnarjev, med drugim palčke vihti za zasedbo Na lepem prijazni.

Kot rečeno, ime zasedbe ni vzklilo iz gorečega navdušenja nad Vojno zvezd – gre namreč za veliko ponev, vok –, v kateri se pražijo, cvrčijo in mešajo najrazličnejši okusi elektronske glasbe. Ravno zato si bodo lahko obiskovalci promocijskega koncerta kupili posebno izdajo CD-ja, ki bo počival v žepku za to priložnost posebej sešitega predpasnika. Čeprav je ideja za imenom drugačna, kot gre pričakovati na prvi pogled, pa fantje pravijo, da jih je povezovanje z bitji iz Vojne zvezd začelo že malce zabavati. "Srčkano ime je," pravi Milan, Miha pa išče vzporednice: "Ti medvedi so bili hudi. Proti Imperiju so se borili s palicami in kamni – nekako se skladajo z našimi idejami. Nimamo pa namena, da bi to ime izkoriščali – razen, če bi dal George Lucas za to ogromno denarja," doda v šali .

Na prvem koncertu prebijali led Milan in Miha sta pod imenom Ewok prvič nastopila v klubu K4, kot trojček pa se je bend občinstvu prvič predstavil na lanskem Kapa Records Festivalu v Gala hali, ob čemer je bila kakopak prisotna tudi trema – še posebej zato, ker je Milan na odru nazadnje stal z zasedbo Intimn Frizurn. "Vem, da sem bil ful živčen, pred tem nisem koncertiral že tri leta."

"Koncert je bil ok, prvi res kul koncert pa je bil tisti, ki smo ga imeli na Safariju," o igranju na mesečnem dogodku svojega kolega N'toka in njegove ekipe doda Miha. "Tu smo imeli občinstvo, ki je navajeno na elektroniko, ki je nekaj pričakovalo in tudi dobilo. V Gala hali smo bolj prebijali led. Malce se tudi treseš, ker greš na oder z računalnikom in ne veš, ali bo delal. Tako je, če si sicer navajen analognih bendov," razmišlja Miha, kolega mu prikimavata, ob tem pa se pod strop kuhinje vali dim zvitkov tobaka, katerega vonj se meša z opojno privlačnostjo jutranje kave. V relativno zgodnjih jutranjih urah smo namreč v hiši, kjer živi Miha – v stari hiši s pisano zgodovino, ki jo je zaznamovala paleta različnih glasbenikov, predvsem članov zasedbe Moveknowledgement. Obenem pa je ta hiša tudi prostor, v katerem Ewok in Moveknowledgement pilijo svoje ustvarjalne ideje.

Treba je poskrbeti za dobro ušes poslušalcev Koncert trojčka Ewok obiskovalca zapelje s svojo energijo in skorajda punkersko surovostjo, ki pa se je na aktualno ploščo na prvi posluh prelila v malce bolj spolirani obliki. "Miha, ki jo je miksal, je rekel, da je treba skrbeti za ušesa poslušalcev," pravi Milan. "Zdi se mi fino, da je drugačna kot koncert. Ko poslušaš CD, si bolj umirjen in bolj osredotočen na zvok. Koncert je bolj 'trashy' tudi zato, ker si na odru in nekaj tudi vizualno počneš."

"V bistvu sploh ne vemo zares, kako koncert zveni," dodaja Miha. "Ker nisi sam nikoli pod odrom, ne moreš vedeti. Imamo pa tudi precej 'hard core' tonskega mojstra, ki sicer dela različne metalske bende – verjetno tudi to vpliva na naš koncertni zvok. Album je precej drugačen, vendar se mi s tem ne zdi nič narobe."

Ideja za prvo skladbo zasedbe, skladbo Mr. Pacman, za katero je pod mentorstvom Kolje Sakside že nastal simpatičen animiran videospot, je v Mihovi glavi nastala, preden je trojček sploh obstajal – daljnega leta 2006. Da bi to in vse nadaljnje ideje uresničil, je potreboval ekipo – ker je tudi sam nekaj časa igral v Intimn Frizurn, se je spomnil na Milana. Pritegnil ga je njegov žanrsko prilagodljiv vokal, Milan pa se je razveselil priložnosti za ustvarjanje. Rasle so nove in nove ideje, da bi se lahko do popolnosti razbohotile, pa je po manjših težavah s prvim in nezanesljivim bobnarjem ustvarjalni tandem rekrutiral še Luko.

Brez kompliciranja! Ustvarjanje zasedbe Ewok je morda malce drugačno, kot se od benda ponavadi pričakuje. "Gre za drugačen princip," razlaga Miha. "Vsak dela svoje beate, kar pomeni, da pride na vajo že s konkretno idejo, tam pa se jo dodela. Zaradi služb in drugih bendov nimamo toliko časa, da bi se dobivali petkrat na teden, zato v svojemu toku življenja vsak nekaj naredi, potem pa to sestavimo. Stvari se morajo odvijati hitro. Ko imaš idejo, jo izpljuneš, potem pa jo je treba čim bolj ohraniti in ne zakomplicirati – čeprav nam to ne uspe vedno najbolje."

Kot pravijo fantje, skladbe pogosto nastajajo spontano in nepričakovano."Za skladbo Religion Didn't Do a Thing se nam na začetku sploh ni zdelo, da bi lahko bil to naš komad. Nastala pa je tako, da sva se ga malce napila," pravi Milan, Miha pa ga dopolni: "Z nekega bloga sem vzel neko nigerijsko funk skladbo, pri kateri mi je bil všeč samo en mali košček – tega sem 'zaloopal', dal zraven dva bobna, on pa je dodal vokal. Ko sva ugotovila, da je to res lahko skladba, se je naredila celotna struktura. In tako je iz šale nastala pesem."

"Gre za način, kako je dogodek zavit – tako, da ne zamoriš poslušalca" Na plošči No Time je med drugim mogoče najti tudi dve ljubezenski skladbi – ljubezenski skladbi, ki pravzaprav to nista. Kot pravijo Ewok, sta osnovani kot protiljubezenski zgodbi."Za ljubezen lahko gre tudi v neklasičnih ljubezenskih komadih. 'Nočem spoznat tvojega brata, ne bom božal tvojega psa, ampak te imam ful rad,'" za skladbo No Kick Party pravi Miha. "Tudi Crunch je ljubezenski – v času njegovega nastanka sva jaz in Milan ostala brez punc in po vseh pravilih bi moral nastati otožen komad, nastal pa je agresiven."

"Gre za način, kako je dogodek zavit – tako, da ne zamoriš poslušalca," dodaja Milan.

Poslušalčevo uho sicer kaj hitro ugotovi, da na plošči No Time ni mogoče zaslediti slovenščine – po Milanovem mnenju gre namreč za jezik, ki zahteva virtuoznost, da v glasbi sploh izpade poslušljivo. "Moraš biti mojster. Če v angleščini naredim napako, mi ljudje lahko odpustijo, v slovenščini pa je drugače. Primer: raper Zlatko, ki ga zaradi fužinske slovenščine neprestano vlačijo po zobeh. Tudi v srbohrvaščini mi je danes težko pisati – čeprav sem odraščal z njo. Ker je zdaj ne uporabljam pogosto, sem začel pozabljati besede. Obenem pa je tudi dobro, če ni preveč besedila. Če ne razmišljaš preveč, ko pišeš, bo tudi poslušalec prej ujel sporočilo."

Ewok imajo poleg izdanega prvenca na zalogi tudi že nekaj svežega materiala – eno od skladb bodo zaigrali tudi v četrtek – in, kot pravijo, bo druga plošča, če bo vse teklo tako kot do zdaj, nared že prihodnje leto. Pomlad prinaša tudi snemanje videospota za skladbo Street Lights, v katerem bodo nastopali sami. "Ideja je zelo dobra, obstaja možnost, da bo kul," v smehu potrdi Miha.

"Bendi ne smejo igrati pod ceno" Kdor malce pobrska po spletu, mu kaj hitro postane jasno, da po promociji plošče na Metelkovi fantje še nimajo novih koncertnih datumov. Na odrih so bili precej aktivni že pred tem, obenem pa se tudi izogibajo igranju za organizatorje, ki jim niso pripravljeni odšteti dovolj denarja. Da ne bo pomote: tu ne govorimo o kakšnih mastnih denarcih – fantje želijo toliko denarja, da si lahko pokrijejo stroške, nekaj simboličnega pa spravijo v žep. "Samo stroški, recimo bencin in tonski mojster, pridejo okoli 200 evrov, zato se pod 300 ne premaknemo. Tudi če dobimo 300, vsak na koncu odnese le 30 evrov," razloži Miha. "Danes je v Sloveniji tako, da so bendi pripravljeni igrati zastonj. Umetniki zato nimajo nobene vrednosti, klub samo razmišlja, koliko denarja mora dati Sazasu, koliko varnostniku, natakarju … Kaj pa bend?! Tako je zato, ker bendi ne rečejo ne. Če bi vsi odklonili zastonj igranje, bi se lahko kaj spremenilo. Zakaj bi z delom, ki ga opravljaš čez teden, služil denar, s katerim sam financiraš kulturni program nekega kluba? Ni logike. Tudi filme v Kinodvoru se plača."

"Zanimivo je, da so bili špili, ki smo jih imeli do zdaj, dobro plačani. To dokazuje, da nekateri organizatorji zmorejo. Če organizator glasbenikov ne spoštuje, čas raje vložimo v delanje nove plošče."

"Tudi opremo moraš vzdrževati, ta pa je draga," Miho dopolni Luka, svoje pa primakne tudi Milan: "Kljub krizi – čeprav so se take stvari dogajale tudi že prej – bi bilo dobro, da se v Sloveniji dvigne neka kultura. Treba je nekaj narediti. Bendi ne smejo igrati pod ceno, pa tudi poslušalstvo bi se moralo spremeniti in manj razmišljati o tem, kaj je pop, kaj ni pop, in se manj ozirati na žanre."

Sporočilo? Preizkusiti gre marsikaj, tudi vok, poln z energijo nabitih elektronskih okusov. "Dee fratta yesh," bi se morda strinjala mala kosmata nezemeljska bitja.