Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
20. 10. 2009,
21.30

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Torek, 20. 10. 2009, 21.30

8 let

Filmi za prste obliznit

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Na velikem platnu se je zvrstilo nemalo celovečercev, ki so se tako ali drugače posvečali hrani. Trenutno lahko v slovenskih kinematografih uživamo v packarijah junakinj filma Julie & Julia.

V filmu Julie & Julia, ki je po svetu zaslužil lepih 100 milijonov ameriških dolarjev, spremljamo Julie Powell (Amy Adams), ki se ji zdi, da je v življenju nekako obtičala, zato se loti na prvi pogled malce norega načrta. Odloči se namreč 365 dneh preizkusiti vseh 524 receptov iz znane kuharice Julie Child Mastering the Art of French Cooking ter o svoji izkušnji sproti pisati blog. Ta je Powellovi prinesel velik uspeh in ji omogočil izdajo knjige, v filmu pa hkrati spremljamo tudi ustvarjanje s hrano priljubljene mojstrice kuhanja Julie Child (Meryl Streep), ki je v 60. letih prejšnjega stoletja poleg izdaje več kuharskih knjig vodila tudi eno prvih oddaj o kuhanju.

Film je pri občinstvu doživel dober sprejem, Streepova pa je še enkrat dokazala, da je ena redkih igralk, starejših od 50, ki še vedno dobivajo zanimive vloge in lahko v kino pritegnejo lepo število gledalcev. Najbolj gledani film, ki se tako ali drugače odvija med kuharskimi lonci, je sicer animirani celovečerec Ratatouille, ki je po svetu zaslužil prek 200 milijonov dolarjev. Razmak med drugouvrščenim filmom Julie & Julia (100 milijonov dolarjev) je tako res opazen.

Med najbolj dobičkonosnimi celovečerci s kuharsko tematiko je tudi Chocolat, v katerem Juliette Binoche kuha slastno čokolado z malodane magičnimi učinki in se vmes spogleduje z Johnnyjem Deppom. Film, ki so ga posneli leta 2000, je v kinoblagajne prinesel nekaj več kot 70 milijonov dolarjev.

Pri gledalcih se ni slabo odrezal niti novejši Ljubezenski recept (v izvirniku No Reservations), ki je leta 2007 prepričal s kuharsko in ljubezensko dinamiko med Catherine Zeta-Jones in Aaronom Eckhartom. Ljubezen in kuhinja sta povezani tudi v manj znanem Big Night, v katerem za kuhalnikom stojita prepirljiva Tony Shalhoub (bolj znan kot nevrotični televizijski detektiv Monk) in Stanley Tucci, družbo pa jima delata še Minnie Driver in Isabella Rossellini.

Po knjižni uspešnici Laure Esquivel posnet mehiški film Kot voda za čokolado je prejel prav tako dobre kritike kot knjiga in na seznamu najbolj dobičkonosnih kulinaričnih filmov z dobrimi 20 milijoni dolarjev kot neangleški film zaseda zavidljivo peto mesto. Film je prejel tudi nominacijo za zlati globus, medtem ko se lahko tajvanski film znanega režiserja Anga Leeja Eat Drink Man Woman ponaša tudi z oskarjevsko nominacijo. Romantična komedija o kuharju s tremi samskimi hčerkami je očarala gledalce širom sveta. Uspehu filma je sicer sledila tudi ameriška predelava z naslovom Tortilla Soup s Hectorjem Elizondom v vlogi glave družine.

Penelope Cruz ni igrala le v filmu s pomenljivim naslovom Pršut pršut, ampak je bila kot nadarjena brazilska kuharica tudi Ženska na vrhu. Film, v katerem privlačna Španka krmari med ljubezenskimi težavami in novo slavo, ki ji jo prinese kuharska oddaja, kritikov ni pretirano navdušil, je pa poskrbel za eno prvih Penelopinih vlog v (tudi) angleškem jeziku.

S kuhalnico v roki se je v filmu Simply Irresistible nekoliko manj uspešno spopadala tudi Sarah Michelle Gellar v družbi "mladega Indiane Jonesa" Seana Patricka Flaneryja, film pa je še vedno priljubljen gost mnogoterih televizijskih programov.

Največ pozornosti med kulinaričnimi filmi seveda žanjejo hollywoodski izdelki, a dober sloves si je ustvaril tudi danski film Babettina pojedina, ki je leta 1988 prejel oskarja za najboljši tujejezični film. Zgodba, prepletena z umetniškimi, čutnimi in verskimi strastmi, velja za eno najboljših, ki obravnava tudi tematiko kulinaričnih užitkov.

Filmov, ki dražijo tako gledalčevo ljubezen do sedme umetnosti kot brbončice, ni malo in dandanes predstavljajo lepo (ter dobrodošlo) fikcijsko protiutež poplavi kuharskih oddaj in resničnostnih šovov. Naj vam teknejo!

Ne spreglejte