Ponedeljek, 5. 11. 2012, 9.49
9 let, 2 meseca
Lindsey Vonn v svoji ligi

Vodstvo Mednarodne smučarske zveze, ki je po skorajda enomesečnem medijskem "pingpongu" prejelo žogico, je z obravnavo prošnje ameriške zveze za smučanje in deskanje za nastop Lindsey Vonn na moškem smuku v Lake Louisu zaključilo že na prvi točki. Povsem preprosto je ocenilo, da predstavnik enega spola ne sme nastopati na tekmah drugega spola, ter tako niz odprtih vprašanj o FIS točkah, morebitni štartni številki ... pustilo ob strani. "Izjeme ne bo," so bili za sejno mizo odločni veljaki FIS in se ob tem verjetno dobro zavedali, da je bila takšna odločitev tudi pričakovana. Z izjemo atraktivne primerjave, ki bi bila vsekakor tudi medijsko zelo zanimiva, pravega vzvoda za zeleno luč niso imeli. To je pravzaprav že pred tremi tedni kot dolgoletni član alpskega odbora pod okriljem FIS napovedal tudi Tone Vogrinec. S svojimi kolegi je o tej temi na sicer dokaj neformalni ravni razpravljal že ob oktobrskem srečanju v Zürichu. "Primer pade že na prvi točki. Tekmovalka pač nima osnove, da bo nastopila na moški tekmi svetovnega pokala, kaj šele s štartno številko med najboljšimi," je takrat opozoril Vogrinec, z glavama pa sta zmajevala tudi prva moža svetovnega pokala Günter Hujara in Atle Skaardal. Oba sta sicer na "načelni ravni" dovoljevala odprto razpravo, a vseskozi opozarjala na uradna tekmovalka pravila.
Vonnovi so pri FIS sicer vendarle pustili priprta vrata in ji namignili, da bi lahko nastopila kot predtekmovalka. To se je v preteklosti v smučarskem svetu sicer že pogosto dogajalo, vseeno pa Američanka ponudbe tokrat ne bo sprejela, saj bi se nato morala odpovedati nastopu na ženski tekmi.
Protagonistka zgodbe se na dokončno odločitev uradno še ni odzvala, zato pa so obžalovanje že izrazili tako v ameriški kot tudi kanadski zvezi, pri slednji predvsem kot soorganizatorji tekem v Lake Louisu. "Odločitev je treba spoštovati, jo pa obžalujemo. Zdaj je sicer pomembno predvsem, da se osredotočimo na novo sezono s svetovnim prvenstvom in prihodnjo, ki prinaša olimpijske igre," je kmalu po odločitvi dejal Bill Marlot, predsednik ameriške zveze in hkrati tudi eden od podpredsednikov FIS. "Škoda za takšno odločitev. To bi bila lepa priložnost za dvig zanimanja, saj bi verjetno tekmi pozornost namenili tudi tisti, ki načeloma ne spremljajo alpskega smučanja. Lindsey je postavila že kar nekaj mejnikov, zato bi bilo zanimivo videti, kako bi se odrezala v moški konkurenci. Lake Louise je nedvomno idealno prizorišče za takšno primerjavo," pa je dejal prvi mož kanadske zveze Max Gardner.
Lindsey Vonn torej ostaja v svoji ligi, v ženski konkurenci, kjer bo seveda osrednja tekmovalna tarča vseh nasprotnic. Prvi poraz je Američanka že doživela v Söldnu. Ostaja je brez točk, njena najhujša tekmica v minuli zimi in trenutno najbolj "vroča" smučarka Tina Maze pa je vknjižila prvih sto. A v hitrih disciplinah ima Vonnova seveda drugačne načrte, navsezadnje gre za tekmovalko, ki je pobrala zadnjih šest smukaških globusov in pet superveleslalomskih. Jasno je, da gre za najbolj dominantno smukačico zadnjih let, vprašanje o vrednosti njenih delnic ob kosanju z močnejšim spolom pa do nadaljnjega ostaja brez odgovora. "Ne vem, kako močna sem. Pravzaprav je to bistvo moje zamisli. Rada bi izvedela," je pred dnevi dejala Vonnova, ki je bila v Söldnu skorajda na vsakem koraku deležna vprašanj o tej temi. Tudi ostale tekmovalke so morale zaradi tega odgovarjati na vprašanja o merjenju z moškimi. "Jaz? Ne, ne … To ni zame. Kako naj se kot majceno dekle spopadem s temi velikani," je z vprašanjem na vprašanje odgovorila svetovna prvakinja v smuku Elisabeth Görgl, podobnih misli pa je bila tudi Maria Höfl-Riesch, v sezonah 2009/10 in 2010/11 druga smukačica svetovnega pokala. "Ne bi se podala v boj z moškimi, ker vem, da ne bi imela možnosti," je dejala Bavarka, ki pa se v razprave o tem, kako močna bi bila Vonnova ni želela spuščati. Zato pa ima o tej temi dokaj izoblikovano stališče Tina Maze. Črnjanka namreč meni, da Američanka ne bi nemočno capljala za najboljšimi smukači. "Veliko vlogo bi odigrala podlaga. Če ne bi bila povsem 'polita', bi vsekakor prišla do točk," meni Mazejeva.