Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Volitve 2026

Četrtek,
21. 5. 2026,
9.00

Osveženo pred

2 tedna, 3 dni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,09

Natisni članek

Natisni članek

Arina Sabalenka Novak Đoković Jannik Sinner Coco Gauff OP Francije Roland Garros tenis

Četrtek, 21. 5. 2026, 9.00

2 tedna, 3 dni

OP Francije

V Parizu pričakujejo bojkot in kaos: odšli bodo po 15 minutah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,09
Arina Sabalenka | Arina Sabalenka je ena tistih, ki se je že izpostavila. | Foto Guliverimage

Arina Sabalenka je ena tistih, ki se je že izpostavila.

Foto: Guliverimage

Najboljši teniške igralke in igralci nameravajo protestirati na teniškem OP Francije, kar bi lahko povzročilo kar nekaj zmede in kaosa. Razlog za protest so prenizke denarne nagrade, ki jih igralci dobivajo na turnirjih za grand slam. Med protestniki so med drugim tudi Arina Sabalenka, Novak Đoković, Jannik Sinner …

Kot poročajo nekateri tuji mediji, bodo igralci, ki bodo izbrani za sodelovanje na petkovih tiskovnih konferencah na Roland Garrosu, te zapustili po 15 minutah. To namreč simbolizira, da turnirji za grand slam nagradnemu skladu v povprečju namenijo le 15 odstotkov svojih prihodkov. Preostali igralci v žrebu bodo zavrnili dodatne intervjuje z glavnimi medijskimi partnerji turnirja, ki si lastijo pravice do prenosa, to sta TNT Sports in Eurosport.

Bojkot podpira tudi Novak Đoković, 24-kratni zmagovalec turnirjev za grand slam. | Foto: Guliverimage Bojkot podpira tudi Novak Đoković, 24-kratni zmagovalec turnirjev za grand slam. Foto: Guliverimage

Preučili so pravila, da jih ne bodo mogli kaznovati

Določeni viri navajajo, da ko so organizatorji pariškega turnirja potrdili letošnji znesek, namenjen nagradnemu skladu (61,7 milijona evrov), ​​so se igralci po pogovorih v pariških garderobah odzvali s tem, da bodo medijem na voljo le toliko, kot je nujno. Igralci naj bi pravila turnirja preučili do te mere, da ne bodo kaznovani, če bodo izpolnili svoje pogodbene obveznosti in po vsaki tekmi opravili kratek intervju z imetniki pravic.

 "Mislim, da se bo to nekoč zgodilo." | Foto: Guliverimage "Mislim, da se bo to nekoč zgodilo." Foto: Guliverimage Sabalenka je že opozarjala

V ta protest so vključeni najboljši igralci, med njimi Novak Đoković, Jannik Sinner, Arina Sabalenka in Coco Gauff … Ti so že več kot eno leto v pogovorih z vsemi turnirji za grand slam (OP Avstralije, OP Francije, Wimbledon, OP ZDA) in prepričani so, da ne dobijo dovolj velikega kosa denarne pogače, ob tem pa zahtevajo še boljše socialno in pokojninsko zavarovanje ter večjo vlogo pri določanju urnikov turnirjev.

"Mislim, da bomo na neki točki bojkotirali turnirje za grand slam. Danes se dekleta zlahka združimo in se lotimo tega, ker se mi zdi, da so nekatere stvari res nepoštene do igralk. Mislim, da se bo to nekoč zgodilo," je pred časom na turnirju v Rimu povedala Arina Sabalenka.

Coco Gauff | Foto: Reuters Coco Gauff Foto: Reuters

Kako visok odstotek denarne pogače zahtevajo?

Nagradni sklad Roland Garrosa se je letos povečal za 9,5 odstotka, zmagovalca v moški in ženski konkurenci bosta prejela nagrado 2,8 milijona evrov. Igralci vseeno niso zadovoljni. Medtem ko so se prihodki Roland Garrosa lani povečali za 14 odstotkov, torej na 395 milijonov evrov, se je nagradni sklad povečal za 5,4 odstotka, s čimer se je delež igralcev zmanjšal na 14,3 odstotka. Igralci ves čas pozivajo, naj nagrade izenačijo na 22-odstotni delež prihodkov, ki jih plačujejo na turneji ATP in WTA.

Igralce zastopa nekdanji izvršni direktor WTA Larry Scott, ki se bo v petek sestal s predsednikom francoske teniške zveze Gillesom Morettonom in direktorico turnirja Roland Garros Amélie Mauresmo. Načrtovali naj bi tudi pogovore s predstavniki Wimbledona in OP ZDA.

Zanimivo bo spremljati, kaj se bo dogajalo v petek. Glavni del turnirja se začne v nedeljo, 24. maja, medtem ko trenutno potekajo kvalifikacije.

OP Francije | Foto: Gulliver/Getty Images Foto: Gulliver/Getty Images

Kako so se odzvali francoski organizatorji?

Francoska teniška zveza obžaluje odločitev igralcev, saj po njihovem mnenju vpliva na vse, ki so del tega teniškega turnirja. Od medijev in televizij do vseh ostalih, ki so vpleteni v tenis. Ob tem so poudarili, da se je denarni sklad OP Francije od leta 2019 povečal za približno 45 odstotkov. Večji del dodatnega denarja pa so namenili igralcem, ki izpadejo že v uvodnih krogih ali pa tistih, ki se poslovijo v kvalifikacijah. Ob tem so še sporočili, da bodo prihodke turnirja vlagali tudi v razvoj Roland Garrosa in na splošno v tenis.

Preberite še:

Tamara Zidanšek
Sportal Kaja Juvan ob težavah izpadla, konec tudi za Tamaro Zidanšek #video
Novak Đoković
Sportal Novak Đoković ima novega trenerja #video
Tamara Zidanšek
Sportal Tamara Zidanšek po preobratu do pomembne zmage, Polona Hercog dvoboj predala že po 20 minutah
Ne spreglejte