18.35

7 let, 12 mesecev

Petek, 10. 8. 2012, 18.35

Zlati kolajni v BMX v Latvijo in Kolumbijo

Na olimpijskih prizoriščih so že oddana odličja v BMX. V ženski konkurenci je zlato kolajno osvojila Mariana Pajon, medtem ko je pri moških zmagal Maris Štrombergs.

Priljubljeni “Štrombis” z vzdevkom Stroj tako nadaljuje svojo dominacijo v tej kolesarski športni panogi, ki je bila prvič na sporedu olimpijskih iger pred štirimi leti v Pekingu. Štrombergs je v Londonu vodil od starta do cilja in ni izpustil iz rok olimpijskega naslova, čeprav se je v zadnjih letih spopadal s poškodbami. Najhujše posledice je imel po padcu novembra 2010, ko si je zlomil zapestje. Avstralec Sam Willoughby, aktualni svetovni prvak, je ves čas sledil novemu-staremu olimpijskemu šampionu, vendar pa mu ga ni uspelo prehiteti. Bron je osvojil Kolumbijec Carlos Mario Oquendo Zabalay. Njegova rojakinja Mariana Pajon pa je poskrbela za južnoameriško slavje v ženski konkurenci s prvo zlato olimpijsko kolajno v Londonu in drugo olimpijsko zlato kolajno doslej. Prvo zlato olimpijsko odličje je na olimpijskih igrah leta 2000 v Sydneyju tej državi priborila Maria Isabel Urrutia v dviganju uteži v kategoriji do 75 kg. Svetovni prvakinji iz leta 2011 se je najbolj približala tekmovalka z Nove Zelandije Sarah Walker, ki si je prikolesarila srebro, Nizozemka Laura Smulders je osvojila bron.