Torek, 25. 12. 2012, 9.48
9 let
Matavž, Kronaveter, Samardžić ... Kaj imajo skupnega?

Dejstvo je, da je Tim Matavž med vsemi slovenskimi jesenskimi prvaki v tujini prispeval največ zadetkov, črno na belem pa je tudi, da je imel opravka z najtežjo ligo. Ostali so zmagovali v državah, ki se ne morejo pohvaliti s tako kakovostnim tekmovanjem. Če Nizozemska še vedno zaostaja za priljubljeno ''petico'' in še kakšno ligo v Evropi, potem tiste, ki jih bomo našteli v nadaljevanju, na podoben način zaostajajo za ''eredivisie'' v domovini tulipanov. Na lestvici uspešnosti, ki jo krojijo klubski rezultati v zadnjem petletnem obdobju v evropskih tekmovanjih, je Nizozemska na osmem mestu, izmed držav, kjer so slovenski legionarji postali jesenski prvaki, pa se je najvišje povzpel Ciper. Majhna otoška država ima 13. najboljšo ligo v Evropi, kar po podvigu v prejšnji sezoni - prebojem APOEL-a v četrtfinale lige prvakov – niti ni pretirano presenečenje, Avstrija je na 16., Poljska 20., Bolgarija 28., Madžarska 29. in Moldavija na 35. mestu. Slovenija je na krilih Mariborčanov malce izboljšala uvrstitev in je leto 2012 končala na 30. mestu.
Šerif ima deset, Austria pa sedem točk prednosti
Matavž je s PSV-jem jesenski naslov osvojil zelo na tesno, le na podlagi boljše razlike v zadetkih od Twenteja. Veliko bolj prepričljiv je v Moldaviji Šerif iz Tiraspola, ki ima po jesenskem delu pred najbližjim zasledovalcem, Dacio, že deset točk prednosti. V 20 nastopih je le enkrat izgubil, kapetanski trak pa nosi Jeseničan Miral Samardžić, ki se je v 16 nastopih trikrat vpisal med strelce, nekdanji ''Domžalčan'' Tadej Apatič pa je v devetih pristavil še enega. Prepričljiva je bila tudi dunajska Austria, ki ima pri naših severnih sosedih pred Salzburgom sedem točk prednosti. Dare Vršič še čaka na strelski prvenec. V 13 nastopih ga ni dočakal, v novem letu pa si bo predvsem želel vrniti v udarno enajsterico. Na krstni gol pri podprvakih iz Mozartovega mesta čaka tudi Kevin Kampl. Po prihodu iz Nemčije je odigral devet srečanj, v zaključku jesenskega dela pa zaradi poškodbe počival.
Anorthosis z Ilićem nepremagljiv, Kronaveter razigran na Madžarskem
Če v Španiji kraljuje Barcelona, se lahko s podobnim učinkom na Cipru pohvali Anorthosis Famagusta. V 15 nastopih je le dvakrat remiziral, vse ostale tekme pa dobil. Prejel je le osem zadetkov, kar je zasluga tudi slovenskega branilca Branka Ilića. Ljubljančan je odigral 12 tekem in prispeval zadetek. Anorthosis ima pred APOEL-om štiri točke prednosti. Še večjo prednost si je pri eni izmed slovenskih sosed, na Madžarskem, priigral Györi ETO. Za šest točk je MTK-ju iz Budimpešte, odličnemu iztržku pa se lahko zahvali tudi slovenski okrepitvi. Rok Kronaveter, nekdanji dragulj ptujske Drave, je v 12 nastopih prispeval štiri zadetke in na Madžarskem pozabil na skromno statistiko iz Cottbusa. Jesenskemu naslovu je nazdravil tudi Marko Šuler. Poleg Matavža edini standardni članski reprezentant, ki je osvojil prvo mesto, a za razliko od primorskega napadalca pri varšavski Legii imel le stransko vlogo. Zbral je le štiri prvenstvene nastope, le dvakrat pa je tekmo začel od prve minute, kar ne bo more biti razlog za popolno zadovoljstvo. Legia ima pred Lechom štiri točke prednosti.
Bezjak čaka na zadetek, Nuhanović ostal brez naslova
Slovenija ima jesenskega prvaka tudi v Bolgariji. Ludogorec iz Razgrada, ki bi v kvalifikacijah za ligo prvakov skoraj stopil na prste zagrebškemu Dinamu (slednji se je rešil z odločilnim zadetkom v sedmi minuti! sodnikovega podaljška), je ohranil dobro formo v domovini. V Bolgariji brani naslov, po prvem delu pa je na vrhu. Pred Levskim iz Sofije ima točko prednosti, v napadu pa se dokazuje tudi ''Celjan'' Roman Bezjak, ki pa v šestih nastopih še ni zatresel mreže. Kar se tiče najmočnejših prvenstev v Evropi, ima Slovenija največ predstavnikov v Italiji. Nekaj jih je tudi v Angliji, Ukrajini, Rusiji in na Portugalskem, če je govora o najboljših ligah v Evropi. V Španiji, Franciji in Nemčiji jih v prvi ligi ni, v serie A pa sta se najvišje povzpela Samir Handanović in Vid Belec z milanskim Interjem. Osvojila sta četrto mesto, za vodilnim Juventusom pa zaostajata krepkih devet točk.
Blizu jesenskega naslova sta bila še dva Slovenca. Samir Nuhanović je s Sarajevom ostal brez prvega mesta zaradi poraza v zadnjem jesenskem krogu. Prehitel ga je mestni tekmec Željezničar. V Švici pa je grozna poškodba Džengisa Čavuševića prekrižala načrte St. Gallenu. Padel je na tretje mesto, napadalca pa čaka še nekaj mesecev, da bo lahko začel s treningi. Na dobri poti do ''jesenskega'' naslova sta tudi dva nogometaša v prvi angleški ligi. Cardiff City bo tako kot ostali klubi v tekmovanju ''championship'' v tem letu odigral še dve tekmi, klubu iz Walesa pa kaže imenitno. Etien Velikonja resda ostaja brez priložnosti, je pa v toliko boljši formi Robert Koren pri drugouvrščenem Hull Cityju. Dosegel je že šest zadetkov. V tujini jih je od slovenskih legionarjev več le Matavž.