italijansko prvenstvo serie A Samir Handanović AC Milan Inter Milano

Italijansko prvenstvo, 38. krog

Milan suvereno do 19. naslova italijanskega prvaka

AC Milan | AC Milan je 19. italijanski prvak. | Foto Reuters

AC Milan je 19. italijanski prvak.

Tako kot v slovenskem prvenstvu je tudi v italijanskem prvak postal znan šele zadnji dan tekmovanja. Milan, ki je vodil že pred zadnjim krogom, je v zadnjem dejanju prvenstva suvereno s 3:0 (3:0) odpihnil Sassuolo in po enajstih letih osvojil naslov v serie A. Samir Handanović se je moral tako z Interjem, ki je v zadnjem krogu prav tako zmagal s 3:0, na koncu zadovoljiti z drugim mestom. Ekipi sta tako ločili dve točki, obe pa sta zdaj pri 19 naslovih.

Samir Handanović, Inter
Sportal Handanovićevi še naprej dihajo za ovratnik Milanu, Juventus zapravil vodstvo

AC Milan je osvojil svoj prvi italijanski scudetto po enajstih letih. Milan je na zadnjih enajstih tekmah v vseh tekmovanjih zmagal osemkrat, edini poraz je doživel ravno v italijanskem pokalu, ko jih je premagal prav Inter Samirja Handanovića, ki se je moral tako na koncu zadovoljiti z drugim mestom.

Milan je sicer za naslov potreboval le točko, toda že v prvem polčasu je dvakrat zadel Olivier Giroud, enkrat pa bodoči član Barcelone Franck Kessie, tako da je bil razplet znan že precej pred zadnjim sodnikovim žvižgom.

Navijači Milana so se v lepem številu zbrali v Reggio Emilii in po koncu tekme vdrli na igrišče za prvo ligaško slavje po letu 2011 in sledečem obdobju, ki so ga zaznamovale tudi finančne težave in povprečne igralske zasedbe. Pri vseh treh današnjih zadetkih je podal Rafael Leao, ki naj bi bil v prestopnih načrtih francoskega prvaka Paris Saint-Germaina.

Veselje Milana in navijačev, foto: Reuters:

1 / 11

Znani udeleženci evropskih tekmovanj v prihodnji sezoni

Inter, pri katerem je Handanović branil celotno tekmo, je Sampdorio strl v drugem polčasu po golih Ivana Perišića ter dveh Joaquina Corree. Črno-modri so si tako kot Milan zagotovili igranje v ligi prvakov v prihodnji sezoni, to pa je uspelo tudi tretjeuvrščenemu Napoliju, ki je danes s 3:0 slavil pri Spezii, ter četrtouvrščenemu Juventusu, ki je že v soboto izgubil pri Fiorentini z 0:2.

Roma in Lazio bosta igrala ligo Europa, Fiorentina pa konferenčno, medtem ko je Atalanta, pri kateri je v soboto po štirih mesecih spet zaigral Josip Iličić, na osmem mestu ostala brez evropskih tekmovanj. K temu je precej pripomogel Leo Štulac, ki je v Bergamu dosegel edini gol na sobotni tekmi za Empoli.

Leo Štulac se je vpisal med strelce. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Leo Štulac se je vpisal med strelce. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

V drugo ligo pa se selijo Cagliari, Venezia Domna Črnigoja in Genoa Roka Vodiška. Salernitana Vida Belca, ki je branil celotno tekmo in je v četrti minuti podaljška v prvem polčasu tekme proti Udineseju napravil prekršek za enajstmetrovko, a jo je nato Robertu Pereyri ubranil, je kljub visokemu porazu v zadnjem krogu (0:4) ostala na varnem 17. mestu in bo tako tudi v prihodnji sezoni igrala med italijansko elito. Cagliari bi moral za obstanek zmagati v Benetkah pri Venezii, a je kljub precej večjemu številu strelov igral 0:0. Pri domačih je Črnigoj igral do 55. minute.

Naslov strelskega kralja je pripadel Ciru Immobileju iz Lazia, ki je dosegel 27 golov, Dušan Vlahović iz Juventusa je bil drugi s 24. Najboljši asistent lige pa je Domenico Berardi iz Sassuola, ki je podal za 13 golov.

Najuspešnejši klubi serie A:

36 naslovov - Juventus
19 - Inter Milan, AC Milan
9 - Genoa
7 - Torino, Bologna, Pro Vercelli
Josip Iličić, Atalanta : Manchester United
Sportal Prekrasna novica iz Italije, Iličić se je vrnil!

Italijansko prvenstvo, 38. krog:

Petek, 20. 5.:
Torino : AS Roma 0:3 (0:2)

Sobota, 21. 5.:
Genoa : Bologna 0:1 (0:0) (Rok Vodišek ni branil za Genoo)
Atalanta : Empoli 0:1 (0:0) (Josip Iličić je igral od 83. minute za Atalanto) (Petar Stojanović je igral celo tekmo za Empoli)(Leo Štulac je igral od 68. minute in dosegel gol za Empoli)
Fiorentina : Juventus 2:0 (1:0)
Lazio : Hellas Verona 3:3 (2:2)